خانه / مطالب اجتماعي / یکی از موارد شاد بودن انسان ، داشتن روابط قوی اجتماعی و خانوادگی است. (راههای مختلف شاد زیستن )
مجله پزشکی

یکی از موارد شاد بودن انسان ، داشتن روابط قوی اجتماعی و خانوادگی است. (راههای مختلف شاد زیستن )

پروفسور “رابرت پوتنام” محقق و استاد دانشگاه “هاروارد” راههای مختلف شاد زیستن و عوامل داشتن یک جامعه شاد را بررسی کرده است .

۴۰۱۱۰.JPG

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از “بی‌بی‌سی” وی یکی از موارد شاد بودن انسان را داشتن روابط قوی اجتماعی و خانوادگی می‌داند.

هرچه فرد از روابط بیشتر اجتماعی برخوردار باشد از سلامت قوی روحی و روانی برخوردار شده و بر شادی وی افزوده خواهد شد.

به گفته این محقق، انسان ذاتا موجودی اجتماعی خلق شده که احساس درونی کمک به دیگران در او وجود دارد، بنابراین با داشتن چنین روابطی، احساس سبکی و شاد بودن به فرد دست می‌دهد.

یکی دیگر از موارد داشتن جامعه شاد، بنا بر تحقیق‌های بعمل آمده “اعتماد” به یکدیگر در جامعه است .

اگر از مردم یک جامعه بصورت عادی پرسیده شود آیا به افراد پیرامون خود اعتماد دارید و جواب “نه” دریافت کنید، آن جامعه از بیشترین آسیب عدم شادی برخوردار است.

بنا بر این گزارش، طی آماری که در این رابطه گرفته شده است، مردم “نروژ” بالاترین آمار اعتماد به یکدیگر را دارند یعنی ‪ ۲/۳‬جمعیت آن کشور پاسخ “بله” را داده‌اند و این درحالی است که مردم ترکیه با ‪ % ۳‬پایین ترین آمار اعتماد به یکدیگر را دارند.

مردم انگلیس نیز در دهه ‪ ۵۰‬میلادی ‪ %۶۰‬آمار اعتماد داشتند که در زمان حاضر به ‪ %۳۰‬کاهش یافته است.

در این گزارش به یکی دیگر از موانع برقراری روابط اجتماعی و پراکندگی ارتباطات خانوادگی اشاره شده و آن وجود “تلویزیون” است.

این گزارش اشاره می‌کند به اینکه در دهه ‪ ۹۰‬میلادی دولت “بوتان” برای شاد کردن مردم اجازه ورود تلویزیون به این کشور را داد، در نتیجه پس از مدتی روابط منسجم خانوادگی در این کشور به پراکندگی بین آنها منجر شد.

به گفته پروفسور رابرت پوت‌نام، تلویزیون سهل‌ترین راه سرگرم شدن است که فاصله این سرگرمی با شما تنها فشار دادن یک کلید است.

به عقیده این محقق در جوامع امروزی تماشای تلویزیون باعث شده است تا افراد تمایل کمتری به داشتن روابط بیرونی و اجتماعی داشته باشند، چرا که این کار باعث منزوی شدن فرد شده و انزوا خود یکی از عوامل عدم سلامت روحی و جسمی خواهد شد.

وی پیشنهاد می‌کند خیلی راحت تلویزیون را خاموش و با دوستان و بستگان خود دیدار کنید.

این گزارش افزود، ما نمی‌توانیم دیدن تلویزیون را ممنوع کنیم و یا افراد را به زور وادار کنیم تا با یکدیگر دوست شوند. پس چه باید کرد؟! یکی از بهترین راه‌ها انجام دادن ورزش است چرا که ورزش میل به شادی و برقرار نمودن ارتباطات دوستانه به دیگران را در فرد پرورش می‌دهد و وی را از انزوا خارج می‌کند.

نکته دیگری که در این گزارش به آن اشاره شده، برقراری ارتباط بین جوامع گوناگون در پایتخت شهرها است .

ارتباط بین دو گروه از جامعه می‌تواند به دو گونه صورت پذیرد، ارتباط “انفجاری” و یا ارتباط بصورت “پل” .

در نوع اول، درگیری بین گروه‌های آسیایی مهاجر و جوانان محلی در انگلیس بعنوان مثال در این گزارش اشاره شده است .

برای برقراری ارتباط بین گروه‌ها و جوامع بخصوص در پایتخت‌های چند ملیتی نظیر لندن و نیویورک، افراد و گروه‌هایی که از طرز تفکر، عقیده، فرهنگ و حتی رنگ پوست کاملا متفاوتی برخوردارند، افراد به یکدیگر نزدیک نمی‌شوند و اگر هم این اتفاق بیفتد، اعتماد بین دو طرف بسیار ضعیف است.

تنها راه‌حل موجود، داشتن فعالیت و هدفی مشخص است که برای رسیدن به آن نیاز به کار گروهی است.

در این گزارش به نمونه‌ای از بازی فوتبال بین همان نوجوانان انگلیسی و مهاجرین آسیایی اشاره شده که شوق و ذوق بازی بین طرفین بصورت مثبتی بین والدین و اولیای ورزشی و خود بازیکنان برقرار می‌شود.

در انتهای این گزارش نتیجه‌گیری شده است که در آینده جهت رسیدن به یک جامعه واحد و سالم نیاز است تا افراد علاوه بر داشتن روابط دوستانه، دارای انگیزه و هدف مشترک باشند تا برای رسیدن به آن در کنار یکدیگر فعالیت کنند.

بدین صورت این گروه‌ها در یک‌دیگر حل شده و در نتیجه عقاید و فرهنگ‌های طرف مقابل مورد احترام قرار می‌گیرد، اعتماد بین این گروه‌ها بالا رفته و از جامعه‌ای واحد و سالم برخوردار خواهیم شد.

مطالب داغ امروز :

نشستن طولانی به دیسک کمر و گردن فشار وارد می‌کند

کارمندانی که ساعات طولانی پشت میز کار می‌نشینند باید به ازای هر یک ساعت نشستن …

عوارض خطرناک نشستن طولانی مدت

پزشکی در کلینیک “مایو” روچستر بیماری هایی که در اثر نشستن بیش از اندازه به …

فقدان بیمه مراقبتی سالمندان

رئیس سازمان بهزیستی از تشکیل شورای ملی سالمندان در آذرماه خبر داد و گفت: بیمه …