پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مطالب اجتماعي / يكي از موارد شاد بودن انسان ، داشتن روابط قوي اجتماعي و خانوادگي است. (راههاي مختلف شاد زيستن )
تلگرام

يكي از موارد شاد بودن انسان ، داشتن روابط قوي اجتماعي و خانوادگي است. (راههاي مختلف شاد زيستن )

پروفسور “رابرت پوتنام” محقق و استاد دانشگاه “هاروارد” راههاي مختلف شاد زيستن و عوامل داشتن يك جامعه شاد را بررسي كرده است .

۴۰۱۱۰.JPG

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز به نقل از “بي‌بي‌سي” وي يكي از موارد شاد بودن انسان را داشتن روابط قوي اجتماعي و خانوادگي مي‌داند.

هرچه فرد از روابط بيشتر اجتماعي برخوردار باشد از سلامت قوي روحي و رواني برخوردار شده و بر شادي وي افزوده خواهد شد.

به گفته اين محقق، انسان ذاتا موجودي اجتماعي خلق شده كه احساس دروني كمك به ديگران در او وجود دارد، بنابراين با داشتن چنين روابطي، احساس سبكي و شاد بودن به فرد دست مي‌دهد.

يكي ديگر از موارد داشتن جامعه شاد، بنا بر تحقيق‌هاي بعمل آمده “اعتماد” به يكديگر در جامعه است .

اگر از مردم يك جامعه بصورت عادي پرسيده شود آيا به افراد پيرامون خود اعتماد داريد و جواب “نه” دريافت كنيد، آن جامعه از بيشترين آسيب عدم شادي برخوردار است.

بنا بر اين گزارش، طي آماري كه در اين رابطه گرفته شده است، مردم “نروژ” بالاترين آمار اعتماد به يكديگر را دارند يعني ‪ ۲/۳‬جمعيت آن كشور پاسخ “بله” را داده‌اند و اين درحالي است كه مردم تركيه با ‪ % ۳‬پايين ترين آمار اعتماد به يكديگر را دارند.

مردم انگليس نيز در دهه ‪ ۵۰‬ميلادي ‪ %۶۰‬آمار اعتماد داشتند كه در زمان حاضر به ‪ %۳۰‬كاهش يافته است.

در اين گزارش به يكي ديگر از موانع برقراري روابط اجتماعي و پراكندگي ارتباطات خانوادگي اشاره شده و آن وجود “تلويزيون” است.

اين گزارش اشاره مي‌كند به اينكه در دهه ‪ ۹۰‬ميلادي دولت “بوتان” براي شاد كردن مردم اجازه ورود تلويزيون به اين كشور را داد، در نتيجه پس از مدتي روابط منسجم خانوادگي در اين كشور به پراكندگي بين آنها منجر شد.

به گفته پروفسور رابرت پوت‌نام، تلويزيون سهل‌ترين راه سرگرم شدن است كه فاصله اين سرگرمي با شما تنها فشار دادن يك كليد است.

به عقيده اين محقق در جوامع امروزي تماشاي تلويزيون باعث شده است تا افراد تمايل كمتري به داشتن روابط بيروني و اجتماعي داشته باشند، چرا كه اين كار باعث منزوي شدن فرد شده و انزوا خود يكي از عوامل عدم سلامت روحي و جسمي خواهد شد.

وي پيشنهاد مي‌كند خيلي راحت تلويزيون را خاموش و با دوستان و بستگان خود ديدار كنيد.

اين گزارش افزود، ما نمي‌توانيم ديدن تلويزيون را ممنوع كنيم و يا افراد را به زور وادار كنيم تا با يكديگر دوست شوند. پس چه بايد كرد؟! يكي از بهترين راه‌ها انجام دادن ورزش است چرا كه ورزش ميل به شادي و برقرار نمودن ارتباطات دوستانه به ديگران را در فرد پرورش مي‌دهد و وي را از انزوا خارج مي‌كند.

نكته ديگري كه در اين گزارش به آن اشاره شده، برقراري ارتباط بين جوامع گوناگون در پايتخت شهرها است .

ارتباط بين دو گروه از جامعه مي‌تواند به دو گونه صورت پذيرد، ارتباط “انفجاري” و يا ارتباط بصورت “پل” .

در نوع اول، درگيري بين گروه‌هاي آسيايي مهاجر و جوانان محلي در انگليس بعنوان مثال در اين گزارش اشاره شده است .

براي برقراري ارتباط بين گروه‌ها و جوامع بخصوص در پايتخت‌هاي چند مليتي نظير لندن و نيويورك، افراد و گروه‌هايي كه از طرز تفكر، عقيده، فرهنگ و حتي رنگ پوست كاملا متفاوتي برخوردارند، افراد به يكديگر نزديك نمي‌شوند و اگر هم اين اتفاق بيفتد، اعتماد بين دو طرف بسيار ضعيف است.

تنها راه‌حل موجود، داشتن فعاليت و هدفي مشخص است كه براي رسيدن به آن نياز به كار گروهي است.

در اين گزارش به نمونه‌اي از بازي فوتبال بين همان نوجوانان انگليسي و مهاجرين آسيايي اشاره شده كه شوق و ذوق بازي بين طرفين بصورت مثبتي بين والدين و اولياي ورزشي و خود بازيكنان برقرار مي‌شود.

در انتهاي اين گزارش نتيجه‌گيري شده است كه در آينده جهت رسيدن به يك جامعه واحد و سالم نياز است تا افراد علاوه بر داشتن روابط دوستانه، داراي انگيزه و هدف مشترك باشند تا براي رسيدن به آن در كنار يكديگر فعاليت كنند.

بدين صورت اين گروه‌ها در يك‌ديگر حل شده و در نتيجه عقايد و فرهنگ‌هاي طرف مقابل مورد احترام قرار مي‌گيرد، اعتماد بين اين گروه‌ها بالا رفته و از جامعه‌اي واحد و سالم برخوردار خواهيم شد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

حساسیت به بدلیجات

ساده‌ترین نوع واكنش بدن به لوازم تزئینی و جواهرآلات، سبز تیره یا سیاه‌شدن پوست ناحیه …

احتمال چاقی در فرزندان طلاق بیشتر است

گروهی از متخصصان نروژی با بیان اینکه ساختار خانواده به میزان قابل توجهی بر وزن …