پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / بهداشت / پیشگیری و درمان سکته مغزی
تلگرام

پیشگیری و درمان سکته مغزی

سکته مغزی یک نوع بیماری حاد عروق مغزی است که سلامتی و جان بشر را مورد تهدید قرار می دهد. مدارک نشان می دهد ، در چین هر سال یک میلیون و 500 هزار نفر به شمار مبتلایان به این بیماری افزوده می شود و 50 در صد آنان جان می بازند و مابقی از کار افتاده می شوند .وان چینگ مه امسال 65 سال دارد . بهار امسال، برای خرید به بازار سبزی رفت، ناگهان دچار سرگیجه شده و بیهوش گردید . او به بیمارستان منتقل شد .

” وان جن ” پزشک بخش جراحی اعصاب بیمارستان ارتش چین گفت : ” ما وی را مورد معاینه CTA نوعی از معاینه رگ قرار دادیم . در شریان و سیستم رگ های وی مشکلی وجود داشت و تنگی شریان دیده می شد . ”

تنگی شریان عمده ترین علت عود سکته مغزی محسوب می شود. 60 در صد سکته های مغزی به دلیل فقدان خون کافی و بر اثر عللی از جمله تنگی شریان رخ می دهد . تنگی شریان وان چینگ مه نیز حاد بوده است .

نوع دیگر سکته مغزی خونی است که اکثرا بر اثر عللی از جمله فشار خون بالا و موارد مشابه رخ می دهد .

سکته مغزی با سن و جنسیت ربط دارد. معمولا کسانی که سن شان از 55 سال بیشتر است با خطر سکته مغزی روبرو می شوند و احتمال ابتلای مردان نسبت به زنان 50 در صد بیشتر است. دوم سکته مغزی ارثی است . علاوه بر این ، عوارض بیماری های فشار خون بالا ، بیماری قند ، بیماری قلب ، چربی خون بالا ، بیماری چاقی و کشیدن سیگار باعث سکته مغزی می شود.

” لی بائو مین ” رئیس بخش جراحی اعصاب بیمارستان 301 ارتش چین گفت : ” قبل از سکته مغزی ناگهانی انسان عوارضی از قبیل سرگیجه و سیاه رفتن چشمان را تجربه خواهد کرد .دست و پا بی حس می شود . ”

وی افزود ، اگر این عوارض بیماری ظرف یک و دو روز مکررا دیده شود و فشار خون بالا رود و مواردی از این قبیل پیدا شود ، خطر سکته مغزی وجود دارد .

گاهی بیمار بی هوش می شود و به زمین می افتد و حتی قدرت تکلم را از دست می دهد . در این زمان نباید فریاد کرد و بدن بیمار را تکان داد .این اقدامات برای بیماران مبتلا به سکته مغزی خیلی نامساعد است و غالبا وضع بیماررا وخیم تر می کند .

هنگام برخورد با بیمار یادشده اول اعضای خانواده و افرادی که در اطراف وی هستند ، نباید وحشت زده شوند . باید بیمار را در حالت سکون قرار داده و موقتا بیمار را به مکان دیگر منتقل نکنند و بی درنگ به پزشک مراجعه کنند. از سوی دیگر باید دگمه های لباس بیمار را باز کرد. چون در این صورت مجرای تنفس بیمار باز می شود. اگر دست و پای بیمار در حالت انقباض عضلات باشد، باید بدن بیمار را محکم نگاهداشت . بسیاری از مبتلایان سکته مغزی استفراغ می کنند ، در حالت بیهوشی نمی توانند خود را کنترل کنند باید مراقب بوده غذاهای درون دهان خارج شود .

شیوه سنتی درمان سکته مغزی درمان باعمل جراحی بود . اکنون نوعی روش امن ، مؤثر ، سهل و ساده وجود دارد . در رگ های بدن انسان جایگاه مناسبی معمولا در شریان ران پیدا می شود . با یک لوله هدایت کننده از رگ به نقاط حساس و لازم بدن می توان دسترسی داشت و سپس به معالجه بیمار پرداخت . وان چینگ مه مورد معالجه این روش درمانی قرار گرفت.

برای این نوع روش درمانی لازم نیست تمامی بدن بیماران بی حس شود ، بیماران می توانند در حالت بهوش مورد معالجه قرار گیرند. اکنون بسیاری بیماران این روش درمان را انتخاب می کنند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

چه کسانی باید واکسن آنفلوآنزا بزنند؟ 

دبیر انجمن پزشکان کودکان با اشاره به اینکه استفاده از واکسن آنفلوآنزا در کشور برای …

​بهداشت محيط مدرسه

​ کلیه خوراکی های غیر مجاز که از طرف وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در …