پاورپوینت
************************************************************

آزمایش خون

آبان ۱۱, ۱۳۸۵ توسط :   موضوع : خبر پزشکی, علوم

هنگام نیاز به انجام این آزمایش، از شما خواسته می‌شود که از شب قبل، چیزی نخورید. توجه داشته باشید که آشامیدن آب، نه تنها آزمون را مختل نمی‌کند، بلکه تشنگی در هنگام آزمایش، باعث خطا در اندازه‌گیری مقادیر واقعی آزمایش می‌گردد.

 آزمون

 مقادیر طبیعی

توضیح

Hg

(هموگلوبین)

مردان:gr/dl

 

۱۷-۱۳

هموگلوبین، مسئول حمل اکسیژن در داخل سلولهای قرمز خون است. پرخونی، کمبود مزمن اکسیژن، تشنگی، از عوامل افزایش RBC و Hg می‌باشند. کاهش این مقادیر، نشانه کم‌خونی (به هر دلیل) می‌باشد.

Hg

زنان:gr/dl

 

۱۶-۱۲

RBC

(گلبول قرمز)

مردان:
(میلیون در میکرولیتر)

 

۶-۴

RBC

(گلبول قرمز)

زنان:
(میلیون در میکرولیتر)

 

۵-۳

HCT

(هماتوکریت)

 

۵۰-۳۶

MCH

(pg)

 

۳۷-۲۷

هماتوکریت، بیانگر حجمی از خون است که توسط سلولهای قرمز اشغال شده و به اندازه و تعداد سلولهای قرمز بستگی دارد. شاخصهای دیگر، نشانه‌هایی از حجم متوسط سلولهای قرمز و میزان هموگلوبین موجود در آنها می‌باشد. دانستن آنها در تشخیص نوع کم‌خونی یا سایر بیماریهای مرتبط به سلولهای قرمز، مفید است.

MCHC

(g/dl)

 

۳۵-۳۰

MCV

(fl)

 

۱۰۰-۸۰

WBC

(گلبول سفید)

(ml)

 

-۴۰۰۰
۱۱۰۰۰

در عفونت حاد، التهاب، صدمات و سرطانهایی مثل لوسمی بالا می‌رود. در برخی بیماریهای ایمنی، پس از برخی بیماریهای ویروسی و برخی بیماریهای مادرزادی کاهش می‌یابد.

Differential

 

نوتروفیلها، ائوزینوفیلها، بازوفیلها. لنفوسیتها و مونوسیتها، هرکدام درصد خاصی از سلولهای سفید را تشکیل می‌دهند و در جریان بیماریهای مختلف التهابی و عفونی، رده‌های مختلفی از آنها تغییر می‌کنند.

Plt

(پلاکتها)

(ml)

 

-۱۵۰۰۰۰
۴۰۰۰۰۰

افزایش تعداد آنها با افزایش خطر تشکیل لخته در خون و کاهش تعداد آنها با خطر اختلال در انعقاد خون همراه است. به دلایل متعددی ممکن است تعداد پلاکتها در خون تغییر کند.

  • مجله پزشکی آسان طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar