پزشکان بدون مرز درمان
خانه / روانشناسي / عوارض استرس زیاد
تلگرام

عوارض استرس زیاد

استرس لزوما منجر به بیماری جسمی خاصی نمی شود، اما می تواند علائم بیماری ها را تشدید کند. وقتی علائم بدنی بدتر می شوند، استرس فرد را بیشتر می کنند و این تبدیل به چرخه ی معیوبی می شود که ادامه پیدا می کند.

استرس می تواند بلاهای عجیبی بر سر بدن مان بیاورد و قسمت های گوناگونی را تحت تاثیر قرار دهد.
عضلات و مفاصل

استرس می تواند موجب درد، گرفتگی یا احساس ناراحتی در عضلات شود. استرس می تواند علائم آرتریت، فیبرومیالژی و سایر بیماری ها را شعله ور کند. به همین دلیل استرس، آستانه ی دردتان را پایین می آورد.
قلب و ریه ها

اگر میزان هورمون استرس یا کورتیزول افزایش پیدا کند، می تواند بیماری های مربوط به قلب و ریه را تشدید نماید که شامل بیماری های قلبی، سکته مغزی، فشار خون بالا و آسم می شود.
شما برای مبارزه با بیماری ها به یک سیستم ایمنی قوی نیاز دارید، اما استرس دفاع بدن تان را ضعیف می کند

اگر در قفسه سینه تان درد یا گرفتگی احساس می کنید یا تپش قلب دارید، هر چه زودتر به پزشک مراجعه کنید تا علت را بررسی کند.
پوست و مو

اگر یک بیماری پوستی مانند اگزما، روزاسه یا پسوریازیس داشته باشید، استرس می تواند بدترش کند. استرس می تواند باعث کهیر و خارش، تعریق بیش از حد و حتی ریزش مو گردد.
گوارشی

استرس می تواند در سیستم گوارش تان به خوبی خودنمایی کند، از علائم ساده تر مانند درد و نفخ و تهوع و یبوست گرفته تا بیماری های پیچیده تری مانند سندرم روده تحریک پذیر و ریفلاکس معده.
شانه ها، سر و آرواره

پزشکان به آن ” مثلث تنش ” می گویند. استرس می تواند موجب سردردهای تنشی، گرفتگی گردن و فک و ایجاد اسپاسم در گردن و شانه ها شود. استرس همچنین می تواند منجر به اختلال مفصل گیجگاهی (TMJ) نیز گردد.
سیستم ایمنی

شما برای مبارزه با بیماری ها به یک سیستم ایمنی قوی نیاز دارید، اما استرس دفاع بدن تان را ضعیف می کند و باعث می شود بیشتر در معرض ابتلا به سرماخوردگی و آنفلوآنزا قرار بگیرید. استرس همچنین می تواند بیماری های خودایمنی شما مانند لوپوس و سندرم روده تحریک پذیر را تشدید نماید.
سلامت روان

استرس می تواند علائم افسردگی را در شما نمایان کرده و اشتیاق و رغبت تان را به فعالیت هایی که معمولا از آن ها لذت می بردید کاهش دهد؛ از کارهای روزمره گرفته تا رابطه جنسی با همسر. خیلی از افراد وقتی استرس دارند، تمایل بیشتری به خوردن غذاهای ناسالم پیدا کرده و کمتر ورزش می کنند که این خودش علائم افسردگی را تقویت می کند.

احساس غم و اندوه کردن به خاطر استرس، یک شکست و عیب فردی نیست و برای بیشتر ما اتفاق می افتد. بنابراین از کمک خواستن نترسید. علائم را می توان درمان کرد، اما کلید اصلی، پیداکردن و برطرف کردن ریشه ی استرس است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

چگونه دانش آموز موفقی باشیم؟

۱. برنامه ریزی کنید: هر دانش آموز موفقی نه تنها برای مطالعه، بلکه برای آینده …

نقش بازی در رشد كودك

بازي يكي از مهمترين عواملي است كه در تربيت اخلاقي كودك نقش مهمي ايفا مي‌كند. …