پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / درمان رگ‌های واریسی با لیزر
تلگرام

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی یا قرمز و ملتهب شدن آن‌ها، از لیزر برای رفع مشکل استفاده نماید. از این روش همچنین ممکن است در شرایطی استفاده شود که پوست روی رگ‌های واریسی دچار التهاب شده باشد. توجه داشته باشید واریس پا معمولاً یک مشکل جدی در ارتباط با سلامت فرد نیست، اما همواره ممکن است برای فرد دردناک و ناراحت کننده باشد. در حقیقت همواره امکان دارد فرد احساس ناخوشایند در ارتباط با ظاهر رگ‌های واریسی خود داشته باشد.
چگونه می‌توان برای درمان واریس با لیزر آماده شد؟

پزشک متخصص توضیحات لازم را درباره روش درمان در اختیار بیمار قرار می‌دهد. در این زمان بیمار می‌تواند با پزشک سوالات و موارد ابهام احتمالی خود را نیز مطرح نماید.

در این زمان ممکن است از بیمار خواسته شود یک فرم رضایت‌نامه برای عمل جراحی امضا نماید. همواره به بیمار توصیه می‌شود این فرم را به صورت دقیق مطالعه کرده و در صورت مواجه شدن با مسائل مبهم، توضیح لازم را از همکاران ما دریافت نماید.

متخصص قلب سوالات لازم را درباره سابقه درمانی بیمار با وی مطرح می‌کند. علاوه بر این همواره ممکن است پزشک معالج وضعیت بیمار را از نظر فیزیکی تحت معاینه قرار دهد. انجام این کار به منظور اطمینان از سلامت بیمار قبل از عمل جراحی انجام می‌شود. علاوه بر این ممکن است برای بیمار از آزمایش‌های خون و سایر آزمایش‌های تشخیصی نیز استفاده شود.

در صورت وجود هرگونه مشکلات خاص درباره لخته شدن خون لازم است در این رابطه با پزشک معالج صحبت شود. همچنین در صورتی که از داروهای رقیق‌کننده خون مثل آسپیرین، ایبوپروفن، یا سایر داروهایی که باعث ایجاد اشکال در فرآیند لخته شدن خون می‌شوند استفاده می‌کنید، باید درباره این داروها اطلاعات لازم را در اختیار پزشک معالج قرار دهید. در حقیقت همواره احتمال دارد برای این عمل جراحی نیاز به توقف مصرف این داروها وجود داشته باشد.

درباره شرایط آلرژیک یا حساسیت به داروهای خاص، لاتکس، نوار زخم، رنگ‌های کنتراست، و داروهای بی‌حسی موضعی یا بی‌هوشی عمومی با پزشک معالج باید صحبت شود.

درباره تمام داروهای مصرفی خود با پزشک معالج صحبت کنید. این داروها شامل اقلام تجویز شده توسط پزشک و نیز داروهایی است که بدون نیاز به نسخه پزشک از داروخانه‌ها تهیه می‌شود. برای مثال در این زمینه می‌توان از ویتامین‌ها، داروهای گیاهی، و سایر مکمل‌های مانند آن نام برد.

بیمار نباید برای 8 ساعت قبل از عمل جراحی غذا خورده یا نوشیدنی مصرف کند. این شرایط به معنی این است که بیمار نمی‌تواند از نیمه‌شب قبل از عمل جراحی مواد غذایی یا نوشیدنی مصرف نماید.

در این زمان ممکن است برای کمک به راحتی بیمار از داروهای آرام‌بخش برای وی استفاده شود.

لازم است بیمار با یک نفر برای رساندن وی به خانه پس از عمل جراحی هماهنگی لازم را انجام دهد.

توجه داشته باشید علاوه بر موارد فوق همواره ممکن است پزشک معالج توصیه‌های دیگری را نیز درباره اقدامات قبل و بعد از عمل جراحی در اختیار بیمار قرار دهد.
در طول درمان واریس با لیزر چه اتفاقی می‌افتد؟

این درمان نیازی به بستری شدن فرد در بیمارستان ندارد. در حقیقت همواره ممکن است این درمان در مطب پزشک انجام شود. طول مدت درمان در این حالت در حدود کمتر از یک ساعت خواهد بود. همچنین همواره احتمال دارد بیمار بتواند در همان روز جراحی به خانه باز گردد. لازم است بیمار لباس‌های گشاد برای پوشیدن پس از عمل جراحی همراه داشته باشد. معمولاً، مراحل درمان واریس با لیزر به شرح زیر می‌باشند:
بیمار در بیمارستان پذیرش شده و بر روی تخت معاینه دراز می‌کشد. در حقیقت این تخت‌ها به صورتی هستند که امکان حالت‌دهی به آن‌ها در جهت‌های مختلف در طول عمل جراحی وجود دارد. در این زمان احتمالاً به بیمار محافظ چشم یا عینک مخصوص داده می‌شود تا در طول جراحی از آن استفاده کرده و از وارد شدن آسیب به چشم‌ها در نتیجه لیزر جلوگیری گردد.

پزشک معالج ناحیه تحت درمان را بی‌حس کرده و یک لوله یا کاتتر در رگ وارد می‌کند. علاوه بر این همواره امکان دارد پزشک از تزریق داروی بی‌حسی در طول رگ تحت درمان برای کاهش ناراحتی و ریلکس کردن بیمار استفاده نماید.

برای این جراحی پزشک معالج از یک ابزار مخصوص برای ارسال امواج مافوق صوت (اولتراسوند) برای بررسی وضعیت رگ قبل و در طول فرآیند درمان استفاده می‌کند. به این ترتیب در این فرآیند از امواج رادیویی (رادیوفرکانسی) برای تصویربرداری از وضعیت رگ و نمایش آن بر روی صفحه نمایش استفاده خواهد شد.

پزشک معالج یک شکاف یا بریدگی کوچک در پوست ایجاد کرده و لوله جراحی را به رگ وارد می‌کند. در ادامه این لوله در طول رگ دچار واریس هدایت خواهد شد. سپس یک فیبر لیزر به داخل لوله وارد می‌شود. به این ترتیب در هنگام خارج کردن آرام لوله از بدن بیمار، پرتوی لیزر باعث ایجاد گرما در طول رگ و سوزاندن آن خواهد شد. به این ترتیب رگ بسته شده و به تدریج تحلیل خواهد رفت.

این درمان معمولاً به کمتر از یک ساعت زمان نیاز دارد. همچنین شکاف ایجاد شده به منظور وارد کردن لوله جراحی احتمالاً به قدری کوچک است که نیاز به بخیه زدن آن وجود ندارد. به این ترتیب معمولاً ناحیه بریدگی و شکاف پوست با یک بانداژ پوشانده خواهد شد.
پس از عمل جراحی لیزر رگ‌های واریسی چه اتفاقی می‌افتد؟

در این زمان معمولاً از بیمار خواسته می‌شود بلافاصله پس از درمان برای حدود 30 تا 60 دقیقه راه برود. همچنین همواره ممکن است مقداری کبودی در ناحیه پای شما ایجاد شود که این کبودی می‌بایست با گذشت 2 هفته از درمان برطرف شود. همچنین همان‌طور که قبلاً گفته شد لازم است با یک نفر برای رساندن بیمار به خانه هماهنگی لازم انجام گیرد.
مراقبت‌های در خانه

پس از اینکه درمان کامل شده و بیمار به خانه باز گشت، بیمار باید مطمئن شود توصیه‌های پزشک معالج به صورت دقیق رعایت می‌شوند. در این زمان ممکن است توصیه‌های زیر به بیمار ارائه شود:
قرار دادن یک بسته یخ بر روی ناحیه تحت درمان برای 15 دقیقه در هر بار به منظور کاهش ورم و التهاب ایجاد شده.

کنترل محل‌های ایجاد شکاف به صورت روزانه. مشاهده مایع صورتی کمرنگ بر روی بانداژ مسئله‌ای عادی پس از جراحی می‌باشد.

دور نگه داشتن محل شکاف‌ها از آب برای مدت 48 ساعت. احتمالاً لازم است در این مدت از حمام با اسفنج تا زمان برداشتن بانداژ از روی محل تحت درمان استفاده شود.

پوشیدن جوراب‌های تنگ برای چند روز یا چند هفته در صورت تجویز پزشک. این جوراب‌ها به آرامی پای بیمار را تحت فشار قرار می‌دهد. همچنین به این ترتیب می‌توان از ایجاد ورم در ناحیه پاها جلوگیری کرد. علاوه بر این از طریق استفاده پوشش تنگ می‌توان از لخته شدن خون یا جمع شدن آن در نواحی مختلف پاها نیز جلوگیری کرد.

بیمار باید از نشستن یا دراز کشیدن طولانی خودداری کرده و همیشه در هنگام نشستن پای خود را بالا نگه دارد.

بیمار باید از ایستادن طولانی‌مدت خودداری کند.
لازم است بیمار 3 بار در روز به مدت 10 تا 20 دقیقه در هر بار راه رفته و این کار را برای 1 تا 2 هفته ادامه دهد.
لازم است بیمار سطح فعالیت خود را حفظ کرده و از دویدن، پریدن، یا بلند کردن اجسام سنگین برای مدت 1 تا 2 هفته خودداری نماید.
لازم است بیمار برای مدت 1 تا 2 هفته از حمام آب گرم استفاده نکند.

در هنگام مصرف دارو به نکات زیر توجه داشته باشید:

داروهای مسکن قابل تهیه از داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک می‌بایست فقط در صورت نیاز و با اجازه پزشک مصرف شوند. در حقیقت مصرف برخی از این داروها می‌تواند خطر خونریزی را افزایش دهد.

در صورت متوقف کردن مصرف داروهای رقیق‌کننده خون قبل از عمل جراحی باید از پزشک معالج در مورد زمان مناسب شروع مجدد مصرف این داروها سوال شود.

در جلسه ملاقات بعدی با پزشک معالج معاینات لازم از وضعیت بیمار انجام می‌شود. به این منظور معمولاً از امواج مافوق صوت (اولتراسوند) برای بررسی نتایج درمان و موفقیت‌آمیز بودن آن استفاده خواهد شد.

در صورت مواجه شدن با شرایط زیر لازم است بیمار با پزشک معالج خود تماس بگیرد:
مشاهده علائم عفونت در ناحیه تحت درمان. این علائم شامل قرمزی، گرمی، یا ترشح مایع از محل شکاف است.

تشدید شدن ورم و التهاب یا ایجاد ورم جدید در ناحیه تحت درمان.

هرگونه درد که باعث ایجاد مشکل در فعالیت‌های عادی بیمار شود.

علاوه بر این پزشک معالج ممکن است توصیه‌های دیگری نیز در این رابطه با توجه به شرایط بیمار به وی ارائه کند.

آیا این عمل جراحی ریسک یا خطر دارد؟

عوارض جانبی شدید بعد از درمان واریس با لیزر در هنگامی که این درمان توسط یک پزشک با سطح تجربه مناسب انجام شود، در موارد نادر مشاهده می‌شوند. با توجه به اینکه لیزر رگ‌های واریس در شرایط استریل انجام می‌شود، خطر ایجاد عفونت پس از درمان بسیار کم است. گاهی اوقات، وارد شدن آسیب به عصب باعث ایجاد بی‌حسی نزدیک رگ‌های تحت درمان خواهد شد، اما معمولاً این مشکل با گذشت زمان برطرف می‌گردد.

به هر حال، گاهی اوقات بی‌حسی ایجاد شده ممکن است دائمی باشد. هرچند این شرایط در موارد بسیار نادر مشاهده می‌شود، ایجاد لخته‌های عمیق در رگ‌ها در برخی درمان‌ها گزارش شده و به همین خاطر ممکن است احتمال مشاهده آن در موارد خاص وجود داشته باشد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …