پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / مسکن های ممنوع برای زن باردار
تلگرام

مسکن های ممنوع برای زن باردار

هر قدر متخصصان در مورد مسکن ها بد بگویند و از ممنوع بودن استفاده از آن ها در روزهای بارانی خبر دهند ، باز هم کنار گذاشتن جعبه داروها آسان نیست. گاهی درد آن قدر شدید و آزار دهنده است که حتی یک زن باردار هم چاره ای جز دست به دامان شدن مسکن ها نمی بیند.

اما وابستگی مستقیم جنین به مادر حساسیت ها و محدودیت های تازه ای را برای او به وجود می آورد و اغلب مادران را به تحمل درد وادار می کند یا برای تسکین موقت درد تا زمان رسیدن به مطب متخصص ، آن ها را مجبور به پیدا کردن نوع کم ضرری از مسکن ها می کند. دکتر شیرین نیرومنش ، متخصص زنان و زایمان معتقد است هیچ زن بارداری حق استفاده خودسرانه از داروها را ندارد و در این مطلب به شما می گوید اگر هیچ چاره ای جز تسکین موقت برای دردتان باقی نماند ، چه داروهایی را می توانید مصرف کنید و از کدام تسکین دهنده ها باید فاصله بگیرید.

سرم درد می کند

زنان باردار به دلیل تغییرات هورمونی دچار سر درد می شوند ؛ به ویژه اگر در سه ماهه اول بارداری شان باشند. عوامل مختلفی در بروز سر دردهای دوران بارداری دخیل هستند. خانم هایی که میگرن دارند ، پیش از بارداری باید دنبال درمان باشند ، زیرا احتمال تشدید میگرن در دوران بارداری بالاست. اگر به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنند ، علت میگرن از استرس ، نور شدید یا بی خوابی نشات گرفته باشد حفظ آرامش ، استفاده از عینک و کلاه آفتابی ، پرده های تیره و نظم ساعات خواب و بیداری به سادگی مانع بروز میگرن خواهد شد. علاوه بر این سر درد می تواند ناشی از افت قند خون ، سینوزیت ، مسمومیت بارداری یا تومور هم باشد بنابراین اگر سر دردتان بیش از حد طولانی شد و به درمان های ساده ممکن پاسخ نداد حتما به پزشک مراجعه کنید.

چه دارویی بخورم ؟

مجله خبری لحظه نما:خانم های باردار حتی الامکان نباید دارو مصرف کنند و بهتر است پیش از مصرف هر نوع دارو با استفاده از روش های طبیعی دردشان راتسکین دهند. اما اگر سر دردشان بهتر نشد و تحمل درد از توان شان خارج بود ، می توانند استامینوفن ساده بخورند.

چه دارویی نخورم ؟

مصرف استامینوفن کدئین در دوران بارداری کاملا ممنوع است ؛ به خصوص در سه ماهه اول بارداری که اندام ها و ارگان های حیاتی جنین در حال شکل گیری هستند. استامینوفن کدئین حاوی مخدر است و جنین را در معرض خطر قرار می دهد.

دندان درد دارم

مشکلات دهان و دندان در دوران بارداری می توانند بسیار آزار دهنده و در مواردی خطرناک باشند ، چون دندان درد معمولا شدید و غیر قابل تحمل است و خانم باردار اجازه ندارد مسکن بخورد. هم چنین التهاب لثه ممکن است به زایمان زودرس ، کاهش وزن جنین ، پارگی کیسه آب و مسمومیت بارداری منجر شود بنابراین باز هم توصیه می شود قبل از اقدام به بارداری خانم ها تمام کارهای مربوط به دندان پزشکی را انجام دهند تا دوران بارداری کم خطر و کم استرس تری را بگذرانند.

چه دارویی بخورم ؟

خانم های باردار اگر دردشان شدید باشد ، می توانند هر شش ساعت یک استامینوفن ساده بخورند ( باز هم بر منع مصرف استامینوفن کدئین تاکید می شود. ) در صورت ضرورت مصرف هر شش ساعت یک بار کپسول های 500 میلی گرمی آنتی بیوتیکی مثل آموکسی سیلین هم ایرادی ندارد. گاهی پزشک ناچار است از داروی بی حس کننده لیدوکائین استفاده کند. ترجیحا اگر در سه ماهه دوم بارداری این اتفاق بیافتد ، خطر کمتری ایجاد می کند.

چه دارویی نخورم ؟

مصرف همه قرص ها و کپسول هایی که در ترکیبات شان کدئین وجود دارد ، در دوران بارداری ممنوع است. اگر پزشک از بارداری بیمار با خبر باشد ، برای ایمنی بیمار و جنین در زمان عکسبرداری از شکم بند سربی استفاده می کند ، اما اگر نداند بیمار باردار است ، اشعه ها به جنین آسیب می رسانند.

سندرم تونل کارپ

سندرم تونل کارپ فشردگی عصب میانی در مچ دست است که در دوران بارداری احتمال ابتلا به آن وجود دارد. به این ترتیب که تغییرات هورمونی باعث افزایش آب میان بافتی تونل کارپال می شود و عصب مدیان را تحت فشار قرار می دهد که نتیجه احساس درد در ناحیه مچ دست و انگشتان است. بی حسی و گزگز شدن دست از جمله نشانه های شایع این بیماری هستند که با مشاهده آن ها باید به پزشک ارتوپد مراجعه کنید.

چه دارویی بخورم ؟

خانم های باردار طبق صلاحدید پزشک هر هشت ساعت یک بار می توانند آسپیرین یا ایندومتاسین بخورند. اگر احساس کردید درد با یک یا دو قرص تسکین پیدا می کند ، به همان مقدار کفایت کنید.

چه دارویی نخورم ؟

اگر داروهای ضد التهاب بیش از حد مجاز مصرف شود ، به عروق قلب جنین زودتر از موعد مقرر بسته می شود و برای نوزاد مشکلات قلبی به وجود می آورد. قطعاً – مگر در موارد خاص – مصرف داروهای کورتون دار ممنوع است.

آلرژی دارم

حساسیت یا آلرژی انواع مختلفی دارد. عده ای در بعضی از فصل های سال مثل بهار و پاییز دچار آلرژی می شوند و عده دیگری نسبت به مصرف بعضی مواد خوراکی حساسیت نشان می دهند. به هر حال علت هر چه باشد ، نشانه های آلرژی مشترک هستند. کهیر پوست ، آبریزش چشم و بینی و عطسه از جمله علائمی هستند که فرد آلرژیک را کلافه می کنند. حالا اگر فرد در دوران بارداری هم باشد به علت دردسرهای بارداری ، ناراحتی دو چندان می شوند. از طرفی مادر نمی تواند مانند گذشته دارو مصرف کند و این شرایط را برایش سخت تر می کند.

چه دارویی بخورم ؟

توصیه می شود اگر ماده غذایی خاصی سبب بروز حساسیت می شود ، مادران از خوردن آنها پرهیز کنند تا نیاز به مصرف هیچ دارویی نباشد. اما اگر آلرژی فصلی باشد ، چاره ای جز دریافت دارو نیست. شربت و قرص پرولتازین هر هشت ساعت یک بار اشکالی ایجاد نمی کند ؛ البته به شرطی که در مصرف آن زیاده روی نشود.

چه دارویی نخورم ؟

در حالت عادی داروی رایج برای درمان آلرژی ، داروهای حاوی کورتون هستند. اما زنان باردار به هیچ وجه اجازه ندارند در دوران بارداری کورتون دریافت کنند ؛ خصوصاً اگر در سه ماهه اول به سر می برند.

کمرم درد می کند

یکی از دردهای بسیار رایج دوران بارداری کمردرد است. از آنجایی که این درد در تمام طول بارداری با مادر همراه است ، مصرف دارو بیش از پیش منع می شود. استفاده از کفش های طبی ، توالت فرنگی ، کمربند دوران بارداری ، ورزش های دوران بارداری ، دریافت ماساژ و استراحت کافی می تواند تا حد زیادی از شدت دردهای کمری بکاهد.

چه دارویی بخورم ؟

مصرف هر هشت ساعت یک بار استامینوفن ساده می تواند تا حدی درد را آرام کند. همچنین می توان روزی یک بار از پماد پیروکسیکام جهت تسکین درد کمر استفاده کرد .

تهوع دارم

بعضی ها صبح و بعضی عصرها حالت تهوع دارند. زنانی که دوقلو یا سه قلو باردار هستند ، بیشتر دچار حالت تهوع می شوند اما به هر حال همه زنان باردار در طول بارداری حالت تهوع را تجربه می کنند. تجربه نشان داده خانم هایی که به طور ناخواسته باردار شده اند ، حالت تهوع شدیدتری داشته اند.

چه دارویی بخورم ؟

اگر ناراحتی خفیف یا در حد متوسط باشد ، روزانه حداقل یک قرص 6 Bبه حال شان افاقه می کند. ولی اگر حالت تهوع شدید بود ، 6 Bحتماً نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی میل شود. در صورتی که باز هم مشکل آن طور که باید حل نشد ، آمپول تزریقی6 Bتوصیه می شود. از یاد نبریم که مصرف سرخود هر کدام از این داروها باعث بروز مشکلات جدی برای مادر و جنین می شود. پس حتماً در هر مورد از پزشک تان مشورت بگیرید.

چه دارویی نخورم ؟

گاهی به کسانی که کمر درد دارند ، توصیه می شود از سونا و جکوزی استفاده کنند ، اما این درمان برای یک زن باردار نه تنها مفید واقع نمی شود بلکه خطرناک هم هست. حرارت بالای بدن مادر باعث افزایش احتمال نقص جنین می شود.

یبوست دارم

یبوست و هموروئید از دیگر مشکلات رایج دوران بارداری به شمار می روند. اگر از ابتلا به یبوست جلوگیری شود ، احتمال ابتلا به هموروئید کم می شود. اگر مایعات فراوان بنوشید ، به طور روزانه و مرتب سبزیجات مصرف کنید و از مواد خوراکی با خاصیت لینت مزاج بخورید ، یبوست و هموروئید سراغ تان نخواهد آمد.

چه دارویی بخورم ؟

برای تسکین درد و التهاب ناشی از فشار و خونریزی مقعدی می توانید از آنتی هموروئیدها کمک بگیرید. فقط روزی یک بار پماد یا شیاف آنتی هموروئید را مصرف کنید و یادتان باشد که در این باره حتماً با پزشک تان مشورت کنید.

عضلاتم گرفته اند

گرفتگی عضلات ساق پا در دوران بارداری به ویژه در سه ماهه سوم ایجاد می شود. این زمانی است که جنین بیشتر از قبل از بدن مادر تغذیه می کند و میزان کلسیم و منیزیم بدن مادر کاهش پیدا می کند. در نتیجه عضلات ساق پا دچار گرفتگی می شوند.

بهترین راه علاج درد ، پیشگیری است بنابراین به موقع به پزشک تان مراجعه کنید تا برای این بازه زمانی برای تان مکمل های کلسیم و منیزیم تجویز کند.

ضمناً باید مدت زمان بیشتری را استراحت کنید ، برای مدت طولانی فعالیت های ایستاده انجام ندهید و دور کارهای سنگین را خط بکشید.

چه دارویی بخورم ؟

مصرف شیر و لبنیات که منابع سرشار از کلسیم هستند ، در کنار سایر روش های درمانی به کمک می آید. اگر به مصرف شیر حساسیت دارید ، یکباره همه لبنیات را قلم نگیرید و اشکال مختلف آن را امتحان کنید. قرص های منیزیم و کلسیم خوراکی روزانه یک تا حداکثر دو بار برای خانم های باردار ضرری ندارد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

تغذیه در نهمین ماه بارداری

تغذیه صحیح و مناسب در طول دوران بارداری، از اهمیت بالایی برخوردار است. وزن شما …

تغذیه ماه نهم بارداری

در این مرحله از دوران بارداری، رشد جنین در داخل رحم مادر تقریبا کامل شده …

دیدگاهتان را بنویسید