پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / هیپوتیروئیدی مادرزادی در نوزادان
تلگرام

هیپوتیروئیدی مادرزادی در نوزادان

 هیپوتیروئیدی مادرزادی بسیار نادر است . در صورت وجود ، مهم است زیرا باید سریع تشخیص داده و درمان شود . عدم تشخیص و درمان بموقع می تواند روی هوش ( (IQو رشد عصبی نوزاد تاثیر داشته باشد .هیپوتیروئیدی مادرزادی معمولا ، یکی از شایعترین علل تاخیر رشد مغزی قابل درمان در دنیاست .

دو نوع از بیماری وجود دارد :

1- هیپوتروئیدی مادرزادی پایدار

2- هیپوتروئیدی مادرزادی گذرا

هیپوتروئید مادرزادی پایدار : نیازبه درمان مادام العمر دارد . شایعترین علت آن نقص و یا رشد غیر طبیعی غده تیروئید بنام دیس ژنزی تیروئید است .

بافت تیروئید نابجا شایعترین نقص است . دو سوم موارد علل هیپوتیروئیدی مادرزادی نتیجه دیس ژنزی است . 10% علل را نقص در سنتز و ترشح هورمون تیروئید تشکیل می دهد .

علت دیگر می تواند نقص در مکانیسم انتقال هورمون تیروئید باشد .در بعضی موارد علت آن هیپوتیروئیدی مرکزی ،بدلیل مشکلات هیپوتالاموس یا هیپوفیز است .

هیپوتیروئیدی مادرزادی گذرا : 20%-10% نوزادان تازه متولد شده که هیپوتیروئید هستند را در بر می گیرد . علل متعدد دارد .

از جمله علل آن :

1- کمبود ید در نوزاد که ناشی از مصرف ناکافی ید در مادر است .

2- وجود آنتی بادی بلوک کننده گیرندهTSH ((TRB – Ab در زن حامله مبتلا به بیماری اتوایمون تیروئید (معمولا بیماری گریوز )که از جفت عبور کرده و فعالیت تیروئید جنین را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به هیپوتیروئیدی در بدو تولد می شود .این مورد در تمام زنان با بیماری اتوایمون تیروئید ایجاد نمی شود.هیپوتیروئیدی در یک تا سه ماهگی نوزاد،زمانیکه آنتی بادی مادر از بدن نوزاد پاک می شود از بین می رود .

3- داروهای آنتی تیروئید (متی مازول – پروپیل تیوراسیل ) که توسط مادر حامله مصرف می شود و از جفت عبور کرده ،منجر به هیپوتروئیدی می شود .در اینها هیپوتیروئیدی چندین روز بعد از تولد از بین می رود و فعالیت غده تیروئید نیز در طی چند هفته به حد طبیعی بر می گردد.

4- تماس جنین یا نوزاد با دوز بالای ید که منجر به هیپوتیروئیدی گذرا می شود .این مورد ناشی از داروهای با پایه ید مثل آمیودارون (در درمان آریتمی قلبی ) در مادر یا نوزاد یا ضدعفونی کننده های محتوی ید یا مواد حاجب است .

نشانه ها و علایم بیماری :بیشتر نوزادان علامتی ندارند ،زیرا هورمون تیروئید مادری در بدن نوزاد بوده یا مقداری فعالیت باقیمانده غده وجود دارد .

علایم آن شامل افزایش وزن زمان تولد ،افزایش دور سر ،لتارژی (فقدان انرژی ،خواب آلود بودن در بیشتر طول روز )،خسته بودن ،حرکت کند ،گریه خشن ،اختلال در غذا خوردن ،یبوست پایدار ،باددار یا پربودن شکم در لمس ،بزرگی زبان ،پوست خشک ،کاهش دمای بدن ،زردی پایدار ،گواتر (تیروئید بزرگ)،تون عضلانی ضعیف شده و غیر نرمال ،صورت ورم کرده،انتهای سرد،موی ضخیم و زبر با خط رویش پایین ،ملاج بزرگ ،فتق نافی ،رشد کم یا کند و اختلال رشد (FTT) می باشد .

هیپوتیروئیدی مادرزادی در نوزادانی که سایر اختلالات مادرزادی بویژه قلبی و سندرم داون دارند ،شایعتر است .

ارزیابی و تشخیص هیپوتیروئیدی مادرزادی :از طریق ارزیابی نوزاد بویژه تست

Heel prick test که در روزهای ابتدایی تولد انجام می شود . تست مجددا در طی 6-2 هفته بعد  تکرار می شود. زمانیکه تست ارزیابی اولیه ، نشانه مشکل باشد ،سایر تستهای دیگرمثل تصویربرداری تیروئید نیز لازم می شود .

پیش آگهی بیماری : اگر نوزاد در بدو تولد ارزیابی و درمان شود پیش آگهی عالی است و نوزاد رشد و تکامل نرمال دارد و هیچ اختلالی در هوش نوزادایجاد نمی شود .

در بعضی مطالعات اختلال در تکامل صحبت کردن ،درک ریاضی ،هوش و اختلال ضعیف در حافظه و تمرکز در بعضی بچه ها دیده می شود که ناشی از تاخیر در تشخیص یا دوز درمانی ابتدایی کمتر است .در نتیجه درمان زودرس و کافی هیپوتیروئیدی مادرزادی مهم است

تلگرام

مطالب داغ امروز :

تغذیه ماه نهم بارداری

در این مرحله از دوران بارداری، رشد جنین در داخل رحم مادر تقریبا کامل شده …

رعایت نکاتی برای آنکه نوزادی زیبا داشته باشید

مصرف رب انار در هنگام بارداری علاوه براینکه از ویار خوردن خاک، مهر، زغال، برفک …