پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / تغذیه صحیح دانش آموز
تلگرام

تغذیه صحیح دانش آموز

تغذیه صحیح دانش آموزان نقش مهمی در یادگیری درسی آن‌ها دارد. به عبارت بهتر میان یادگیری و پویایی درسی و کلاسی دانش آموزان و تغذیه مناسب آن‌ها در مدرسه و منزل ارتباطی کاملامستقیم وجود دارد.

تغذیه صحیح نقش اساسی در پرورش انسان‌هایی سالم و پویا و خلاق دارد. دانش آموزی می‌تواند شاداب، سالم و پرتحرک باشد که ضمن رعایت نکات بهداشتی ازتغذیه متنوع و متعادلی هم برخوردارباشد.

خوردن صبحانه مغذی و کامل، انرژی کافی برای فعالیت‌های روزانه دانش آموزان در مدرسه و آمادگی یادگیری را فراهم می‌کند و والدین باید علاوه بر صبحانه ترکیب مناسبی را برای وعده‌های تغذیه مدرسه فرزندشان مهیا کنند.

بهترین ترکیب تغذیه ای برای سه زنگ تفریح مدرسه شیر مدارس، استفاده از یک واحد میوه و نان و پنیر و یا بیسکویت ساده است.

تعدادی از دانش آموزان که موفقیتی را در تحصیل کسب نمی‌کنند، به دلیل سوء تغذیه در دوران نوزادی و کودکی و کمبود دریافت بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی و نداشتن رشد کافی کفایت لازم را برای یادگیری ندارند

این دانش آموزان به طورعموم بی تفاوت و خسته هستند و تمایل چندانی به انجام فعالیت‌های فیزیکی و ورزش ندارند. این دانش آموزان زود به زود بیمارمی شوند و تمرکز ذهنی کافی برای یادگیری دروس ندارند.

کبد که وظیفه ذخیره سازی گلوکز به صورت گلیکوژن و آزادسازی آن را درخون در مواقع ضروری به عهده دارد تنها برای چهار ساعت گلیکوژن ذخیره می‌کند، بنابر این کودکان به خوردن غذا در وعده‌های بیشتری نیاز دارند و باید دو میان وعده مصرف کنند.

برنامه غذایی دانش آموزان در خانه، باید حتماً شامل سه وعده غذای اصلی و دو میان وعده باشد. صبحانه وعده بسیار مهمی غذایی است و نخوردن صبحانه و گرسنگی در ساعات کلاس موجب پایین آمدن قند خون و نرسیدن گلوکز به مغزمی شود و عملکرد مغز را مختل واثرات منفی بر یادگیری دانش آموز دارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد نخوردن صبحانه قدرت خلاقیت و ابتکار را کاهش می‌دهد و معمولاً این نوجوانان در درس ریاضی کارایی کمتری دارند.

دانش آموزان شام را زودترصرف کنند و شب در ساعت معینی بخوابند تا صبح بتوانند زودتر بیدار شوند و وقت و اشتهای کافی برای خوردن صبحانه داشته باشند.

والدین باید صبحانه را به عنوان یک وعده غذایی مهم تلقی کنند وهمگی به دور یک سفره به صرف صبحانه بپردازند تا تشویقی برای کودکان باشد.

در وعده صبحانه نوجوانان می‌توانند نان، کره و مربا، عسل و خرما را برای تأمین انرژی، پنیر یا تخم مرغ را به عنوان منبع پروتئین و شیر و پنیر را برای تأمین کلسیم استفاده کنند. غذاهایی مانند نان و پنیر وگردو، نان و تخم مرغ، نان وکره و عسل، نان و پنیر و خرما همراه با شیر انواع غذاهای سنتی مثل عدسی با نان، خوراک لوبیا با نان و حلیم برای صبحانه مفید هستند.

تغذیه داوطلبان کنکور نیز در کنار درس خواندن آن‌ها نقش موثری در غلبه بدن بر استرس‌های کاذب خواهد داشت.

به دلیل اینکه چربی خون دانش آموزان پس از مصرف این مواد افزایش پیدا می‌کند و به دنبال آن، سطح تمرکز و هوشیاری کاهش می‌یابد، بهتر است دانش آموزان در روز کنکور از مواد پرچرب استفاده نکنند.

همچنین به منظور جلوگیری از افت قند خون لازم است دانش آموزان در طول برگزاری آزمون از آب، آبمیوه و بیسکویت در حد لازم استفاده کنند. در شب امتحان بهتر است شام سبکی میل شود. همچنین مصرف ویتامین‌های B و C در کاهش اضطراب بسیار مؤثر است.

بنابراین بهتر است به همراه شام یک عدد قرص ویتامین B کمپلکس قوی برای دانش آموزان ۱۴ سال به بالاو یک عدد نوع معمولی این قرص برای دانش آموزان ۱۴ تا ۱۰ سال مصرف شود. ویتامین C در اغلب میوه‌ها و سبزیجات بویژه مرکبات به وفور وجود دارد.

میوه‌های ترش، پرتقال، لیمو، گوجه فرنگی و … غنی از ویتامین C هستند. از طرف دیگر افرادی که شخصیت اضطرابی دارند، معمولادر فصل امتحانات دچار آسیب بیشتری می‌شوند؛ بنابراین برای کاهش اضطراب این گروه از دانش آموزان می‌توان یک لیوان آرام بخش گیاهی مانند «گل گاو زبان» استفاده کنند.

گوشت، شیر و لبنیات سرشار از فسفر هستند و برای سلامت سلول‌های مغزی اهمیت دارند به طوری که مصرف آن‌ها موجب افزایش یادگیری دانش آموزان و کنکوری‌ها می‌شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مضرات نوشیدنی‌های گازدار

هنگام نوشیدن یک نوشیدنی گازدار، بدن انسان واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهد. ده دقیقه پس …

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …