پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / سرطان روده
تلگرام

سرطان روده

سرطان روده سومین بیماری کشنده در جهان است و متاسفانه طبق امار و ارقام قربانیان بیماری های سخت ، تعداد زیادی از ایرانیان به دلیل ابتلا به سرطان روده جان خود را از دست داده اند که این هشداری برای تمام رده های سنی در رابطه با مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای است.

برخلاف سال های دور که سن ابتلا به بیماری ها ازجمله سرطان، دوران کهنسالی و سالمندی بود، این روزها نتایج تحقیقات نشان می دهد، سبک زندگی بر سلامت ساکنان زمین تاثیر می گذارد و جدا از آن که زنان و مردان در چه سن و سالی هستند، ممکن است متاثر از عوامل مختلف به یکی از انواع بیماری های مهلک قرن مبتلا شوند.

سرطان روده، یکی از همین بیماری هاست که سن ابتلا به آن، به زیر 50 سالگی رسیده، هرچند به قول متخصصان این نوع سرطان یک بیماری نجیب و قابل درمان است.

یک فوق تخصص گوارش و کبد درباره دلایل کاهش سن ابتلا به سرطان روده به زیر 50 سال می گوید:سبک زندگی امروزی مهم ترین دلیل بروز این بیماری است. زندگی ماشینی امروزی و کاهش تحرک، پیاده روی، ورزش، مصرف غذاها و میوه های فیبردار و جایگزین شدن غذاهای پرچرب، سیگار و فست فودها باعث افزایش ابتلا به سرطان روده شده است.

برای تشخیص سرطان روده حتی یک علامت کافی است

مراقبت از خود، علاوه بر این که یک مسئولیت فردی است، مسئولیتی اجتماعی نیز محسوب می شود، چراکه جامعه با حضور افراد سالم می تواند در مسیر رشد و توسعه حرکت کند. مراقبت از خود، شامل رعایت قواعد ساده رفتاری در ارتباط با خواب، وزن بدن، رژیم غذایی، ورزش، امتناع از مصرف دخانیات، الکل و داروها، انجام معاینات پزشکی دوره ای، ایمن سازی، اتخاذ تدابیر پیشگیری از بیماری ها و در نهایت، محدود کردن بیماری و پذیرش درمان آن برای بازگشت و حفظ تندرستی است.

افراد بسیاری هستند که مراقبت از خود را نه تنها نمی شناسند بلکه آن را باور ندارند و گمان می کنند بدن موظف است به صورت خودکار به وظایف خود در حفظ سلامتش عمل کند. به همین دلیل به علائم اولیه بیماری ها بی توجهی کرده و زمانی به پزشک مراجعه می کنند که مراحل درمان بیمار با دشواری های قابل توجهی مواجه می شود یا بیماری اصلا قابل درمان نیست.

به گفته دکتر فره وش، وجود خون در مدفوع، تغییر اجابت مزاج، کاهش وزن، کم خونی، دل درد یا خستگی از شایع ترین علائم ابتلا به سرطان روده است و فرد با ملاحظه حتی یکی از این علائم باید به پزشک مراجعه کند تا تحت معاینات اولیه و درمان قرار گیرد.

عضو هیأت عملی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه می دهد:عوامل ژنتیک نیز در بروز این بیماری موثر است، اما تعداد مبتلایان این بیماری بر اثر این عامل بسیار کم است. نکته قابل توجه درباره بیماری هایی که منشأ ژنتیک دارند، آن است که بروز بیماری در یکی از اعضای خانواده به معنای ابتلای دیگران نیست، اما افراد خانواده باید 10 سال قبل از سن فرد مبتلا، تحت معاینات پزشکی قرار گیرند.

پولیپ روده، مهم ترین عامل تولد سلول های سرطان روده

پولیپ ها توده های خوش خیمی هستند که در جدارهای روده، معده، بینی و رحم تشکیل می شوند و سرطانی نیستند، اما متخصصان می گویند در صورتی که پولیپ روده در مراحل اولیه برداشته نشود و رشد کند، می تواند محل تجمع سلول های سرطانی شود.

کولونوسکوپی بهترین روش بیماری یابی است که در 90 درصد مواقع، پولیپ هایی که زمان کولونوسکوپی مشاهده می شوند، خیلی راحت و ساده با کمک پنس برداشته می شوند و مشکلی هم برای فرد به وجود نمی آید، اما اگر بیمار دیر مراجعه کرده باشد یا پولیپ برداشته نشود و اندازه آن به حدود دو سانت برسد، در آن صورت زنگ خطر به صدا درمی آید و لازم است، فرد تحت عمل جراحی قرار گیرد.

تشخیص و درمان سرطان روده

تحقیقات نشان می دهد، سن، جنس، نژاد و موقعیت جغرافیایی در ایجاد و شیوع بیماری ها ازجمله سرطان در جوامع نقش دارند.

سرطان روده را بیماری شایع در کشورهای توسعه یافته عنوان می کند و می گوید:سن ابتلا به این بیماری در کشورها 50 تا 75 سال است. افراد سالم از 50 سالگی باید برای معاینات اولیه به پزشک مراجعه کنند و تا 75 سالگی این معاینات را هر سال یکبار انجام دهند. بعد از این سن دیگر انجام معاینات بیماری یابی ضروری نیست و فقط فرد در صورت مشاهده علائم باید به پزشک مراجعه کند.

فوق تخصص گوارش و کبد با بیان این که این بیماری در میان آقایان بیش از خانم ها دیده می شود، تأکید می کند:شیوع سبک زندگی غربی در میان ایرانی ها و ماشینی شدن زندگی در شهرهای بزرگی همچون تهران، اصفهان و… موجب شده است، تعداد مبتلایان سرطان روده رو به افزایش باشد. به همین دلیل توصیه ما به هموطنانمان آن است که به سبک زندگی خود و اقدامات پیشگیرانه توجه بیشتری داشته باشند.
سرطان روده قابل درمان است

کشورهای توسعه یافته سه تا پنج برابر کشورهای در حال توسعه مانند ایران، بیمار مبتلا به سرطان دارند، اما رشد تعداد این بیماران در هر سال به صفر نزدیک می شود در حالی که رشد بیماری در کشور ما رو به افزایش است تا آنجا که سرطان رتبه سوم مرگ ومیر در ایران را به خود اختصاص داده است.

سرطان روده در میان سایر سرطان ها جزو بیماری های نجیب محسوب می شود و در صورت مراجعه در مراحل اولیه، قابل درمان است.

فوق تخصص بیماری های گوارش و کبد در پاسخ این پرسش که اگر فردی متوجه وجود خون در مدفوع خود نباشد، با چه راهکار دیگری می تواند نسبت به وجود این بیماری مطلع شود، می گوید:خون یکی از علامت های مهم تشخیص بیماری است.

در آزمایش های دوره ای که فرد انجام می دهد این موضوع قابل تشخیص است، ضمن آن که کم خونی نیز یکی دیگر از مواردی است که با کمک آن، می توان بیماری را تشخیص داد. متاسفانه به همان میزان که سرطان مری و معده به دلیل بهبود وضعیت بهداشت و رفاه مردم رو به کاهش است، سرطان روده در حال افزایش و موثرترین راهکار پیشگیری از آن، تغییر سبک زندگی است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

نوزادان از حس لامسه برای شناخت دنیای اطرافشان استفاده میکنند

حس لامسه یکی از اولین حواسی است که در زمان تولد نوزاد رشد میکند و …

سکسکه نوزادان

سکسکه در نوزادان بسیار شایع است. مطالعات نشان میدهد که در واقع سکسکه کردن میتواند …

دیدگاهتان را بنویسید