خانه / جهان پزشكي / ایران می گوید،رشته رادیولوژی ایران در خاورمیانه بی‌رقیب است
مجله پزشکی

ایران می گوید،رشته رادیولوژی ایران در خاورمیانه بی‌رقیب است

رییس انجمن رادیولوژی ایران گفت، رشته رادیولوژی در ایران از پیشرفت قابل توجهی برخوردار بوده، بطوریکه در سطح کشورهای خاورمیانه تقریبا بی رقیب است.

دکتر “عبدالرسول صداقت” ، افزود: توان علمی و تخصصی ایران در رشته رادیولوژی بیش از دیگر کشورهای منطقه است.

وی گفت: در چنین شرایطی تعرفه‌های موجود رشته رادیولوژی در ایران کمتر از کشورهایی مانند بنگلادش، سوریه، لبنان و کشورهای حاشیه خلیج فارس است.

دکتر صداقت یادآور شد:در تجمع اعتراض آمیز متخصصین رادیولوژی کشور که چندی پیش انجام شد مشکلات این گروه از پزشکان متخصص کشور از جمله تعرفه‌های رادیولوژی ،تجهیزات پیشرفته رادیولوژی و برخورد بیمه‌های مورد بررسی قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه هزینه‌های تاسیس یک مطب رادیولوژی کاملا با مطب‌های رشته‌های دیگر متفاوت است، افزود: هزینه‌هایی همچون فضای مورد نیاز، برق سه فاز، سرب کوبی، تغییرات ساختمانی ویژه مطب رادیولوژی از یک طرف و تجهیز چنین مطبی به دستگاههای گرانقیمت که تقریبا همه از خارج کشور وارد می‌شوند از جمله مشکلات رادیولوژیستها در زمینه تاسیس مطب است.

دکتر صداقت اضافه کرد: این امر باعث شده که حداقل سرمایه مورد نیاز برای یک مطب رادیولوژی ساده شامل رادیولوژی ،سونوگرافی،رادیوگرافی فک و دهان و داپلو در حدود دو میلیارد و پانصد میلیون ریال باشد.

وی گفت : روند موجود منجر شده که بسیاری از رادیولوژیست‌ها امکان به روز کردن تجهیزات پزشکی خود را نداشته باشند که این امر در نهایت به زیان بیماران تمام می‌شود.

وی افزود: استفاده از دستگاههای قدیمی ممکن است منجر به تکرار آزمایشهای مورد نیاز شود و این امر وقت و هزینه بیشتری را صرف می‌کند.

دکتر صداقت یادآور شد:در تجمع اعتراض آمیز رادیولوژیست‌های کشور برخی از مشکلات آنها از جمله برخورد نامناسب بازرسین بیمه‌ها در مراجعه به مطب‌ها و لزوم حمایت دولت در نوسازی و به روز نمودن تجهیزات پزشکی رادیولوژی به منظور ارایه خدمات باکیفیت تر و مطلوب به بیماران پرداخته شد.

وی افزود: لزوم همکاری و اتحاد کلیه رادیولوژیست‌ها در اجرای تعرفه مصوب شورای نظام پزشکی ،عدم دخالت متخصصین زنان و زایمان در سونوگرافی خصوصااینکه این متخصصین هزینه‌های سنگینی هم دریافت می‌کنند از دیگر مسایل و مشکلاتی است که رادیولوژیست‌ها در تجمع اعتراض آمیز خود به آن اشاره داشتند.

دکتر صداقت یادآور شد:رشته رادیولوژی به دلیل کار با اشعه خطرات بسیار بالایی برای متخصصین به همراه دارد که این امر باعث شده تا بسیاری از دست اندرکاران این رشته در معرض ابتلا به سرطان‌های مختلف که عمدتا ناشی از اشعه است قرار بگیرند.

وی با اشاره به مشکلات مختلفی که متخصصین رشته رادیولوژی با آن مواجه هستند افزود:یکی از مشکلات این رشته اجازه تاسیس مراکز رادیولوژی و تصویر برداری پزشکی توسط افراد غیر رادیولوژیست و غیر پزشک است.

دکتر صداقت اضافه کرد: به دلیل اینکه هدف این دسته از افراد در تاسیس چنین مراکزی بیشتر کسب منافع مادی است طبیعتا به کارهایی متوسل خواهند شد که در مجموع باعث لطمه وارد آمدن به رشته رادیولوژی و جامعه پزشکی خواهد شد.

رییس انجمن رادیولوژی ایران با اشاره به مشکلات تعرفه‌ای رشته رادیولوژی افزود: نبود تعرفه‌های واقعی در این رشته و هر رشته دیگری منجر به افزایش معضلات و مشکلاتی از جمله افزایش آزمایش‌های تکراری در این رشته می‌شود که در این میان ضرر و زیان اصلی به بودجه عمومی دولت،بیمه‌ها و بخصوص متحمل بیماران خواهد شد.

وی اضافه کرد:در صورت عدم توجه به مشکلات رشته رادیولوژی دست اندرکاران این رشته میل و رغبتی در جهت وارد کردن و به کارگیری دستگاه ها و فناوری‌های جدید رشته رادیولوژی نخواهند داشت و ناچارا از همان ابزار و تجهیزات قدیم استفاده می‌کنند که این امر نیز باعث عقب ماندن این رشته علمی خواهد شد.

دکتر صداقت با بیان اینکه عدم توجه به این رشته علمی در چند سال اخیر باعث شده تا متخصصین سایر رشته به این رشته دست اندازی کنند یادآور شد:به دلیل اینکه کنترلی بر کار این افراد اعمال نمی‌شود متخصصین سایر رشته‌ها هزینه‌های هنگفتی را از بیماران دریافت می‌کنند.

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

درمان سرفه

شنیدن صدای سرفه بچه‌ها هنگام شب، یکی از ناراحت‌کننده‌ترین اتفاقاتی است که بیشتر والدین از …

وقتی کمبود خواب دارید

بدن ما وقتی خسته است علائم زیادی را از خود نشان می دهد . اما …