پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / انجام سنتی ۸۰درصد کشتار دام در یزد 
تلگرام

انجام سنتی ۸۰درصد کشتار دام در یزد 

یزدـ مدیرکل دامپزشکی استان یزد گفت: در حال حاضر ۸۰ درصد کشتار دام در استان یزد سنتی انجام می‌شود که امیدواریم تا پایان نیمه اول سال آینده، این وضعیت کاملا تغییر کند.
به گزارش خبرنگار مهر، علی اکبر حدادزاده، ظهر امروز در نشستی خبری به مناسبت روز دامپزشکی با اشاره به اینکه در حال حاضر ۹ کشتارگاه صنعتی دام، چهار کشتارگاه صنعتی طیور و سه کشتارگاه صنعتی بلدرچین در استان یزد وجود دارد، اظهار داشت: به زودی دو کشتارگاه صنعتی دیگر طیور نیز به چرخه کشتار دام وارد می‌شود.

وی عنوان کرد: به رغم وجود کشتارگاه‌های صنعتی، هنوز ۸۰ درصد کشتار دام به ویژه گاو، گوسفند و بز به صورت سنتی انجام می‌شود که امیدواریم تا پایان نیمه اول سال آینده، شاهد تغییر این روند و انجام ۸۰ درصد کشتارها به شکل صنعتی باشیم.

حدادزاده همچنین اظهار امیدواری کرد: با فراهم شدن شرایط و خریداری تجهیزات لازم، به زودی گوشت تولیدی در کشتارگاه‌های صنعتی و برخی کشتارگاه‌های سنتی، در پیش‌سرد قرار گیرد که این اقدام، ابتلا به تب کریمه کنگو را به صفر می‌رساند.

مدیرکل دامپزشکی استان یزد از وجود ۳۱ واحد بسته‌بندی در استان یزد خبر داد و عنوان کرد: روزانه بیش از ۱۰۰ تن گوشت سفید و قرمز در این واحدها بسته‌بندی می‌شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه واکسیناسیون دام‌ها علیه بیماری‌هایی همچون تب برفکی، سل و … از مهمترین وظایف و رسالت های دامپزشکی است، خاطرنشان کرد: در طول یک سال گذشته بالغ بر ۲ میلیون و ۶۱ هزار نوبت سهم واکسن به دام‌های سبک و سنگین استان یزد تلقیح شده که این اقدام کاهش ۱۸ درصدی کانون های بیماری را به دنبال داشته است.

حدادزاده در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در طول یک سال گذشته، ۲۴۵ راس دام آلوده در دامداری‌های استان یزد شناسایی و کشتار شده است، عنوان کرد: این اقدام در بسیاری موارد با مخالفت دامداران مواجه می‌شود اما حتی اگر دامدار اجازه ندهد، ما می توانیم با استفاده از حکم مراجع قانونی، به دامداری ها مراجعه کرده و نسبت به خونگیری از دامها اقدام کنیم.

وی با اشاره به اینکه دام‌های آلوده کشتار می‌شود، تصریح کرد: دامپزشکی باید بابت دامهای کشتار شده به دامداران غرامت پرداخت کند اما از آنجا که غرامت دام‌های آنها با تاخیر پرداخت می شود، اغلب آنها به سختی حاضر می شوند تا خونگیری از واحدهای آنها انجام شود.

حدادزاده با اشاره به اینکه هم اکنون حدود ۶۰۰ میلیون به عنوان غرامت به دامداران استان یزد بدهکاریم، خاطرنشان کرد: از حدود دو سال پیش، پرداخت غرامت‌ها به سختی انجام می‌شود و این امر تا حدی کار دامپزشکی را با مشکل مواجه کرده است.

وی اظهار امیدواری کرد: با راه اندازی بیمه دام همانند بیمه محصولات کشاورزی، دامداران با آرامش بیشتری نسبت به تست سلامت دام‌های خود اقدام کنند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

نوزادان از حس لامسه برای شناخت دنیای اطرافشان استفاده میکنند

حس لامسه یکی از اولین حواسی است که در زمان تولد نوزاد رشد میکند و …

سکسکه نوزادان

سکسکه در نوزادان بسیار شایع است. مطالعات نشان میدهد که در واقع سکسکه کردن میتواند …