خانه / مشروح اخبار / توصیه های تغذیه ای به سالمندان مبتلا به سوء تغذیه
مجله پزشکی

توصیه های تغذیه ای به سالمندان مبتلا به سوء تغذیه

سالمندان باید روزانه حداقل ۵ سهم میوه و سبزی سهم مصرف کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ دکتر پریسا ترابی، کارشناس تغذیه اظهار داشت: رژیم غذایی این افراد باید حاوی مقادیر مناسبی روی (ZN) مانند جگر، عدس، نخود سبز، نان گندم کامل مانند سنگک، گوشت و لبنیات باشد.

وی خوردن روزانه ۱ تا ۵/۱ لیتر مایعات (آب ، شیر، چای، دوغ، آب میوه طبیعی) قبل از ایجاد احساس تشنگی را در سالمندان ضروری دانست و گفت: لازم است از گروه نان و غلات مانند نان، برنج و ماکارونی به مقدار بیشتر استفاده شود. سالمندان لاغر باید در هر وعده غذایی یکی از انواع نان و غلات یا سیب زمینی را مصرف کنند.

این کارشناس تغذیه با تأکید بر این که میوه ها به عنوان میان وعده باید حتما” به طور مرتب و روزانه مورد استفاده قرار گیرد، افزود: سالمندان باید روزانه حداقل ۵ سهم میوه و سبزی سهم مصرف کنند و در صورت مشکلات گوارشی و دندانی می توان میوه ها را به صورت پخته مصرف کرد.

دکتر ترابی خاطرنشان کرد: میزان مصرف میوه و سبزی نباید به حدی زیاد باشد که سبب کاهش اشتها و یا مشکلات گوارشی شود. همچنین در این گروه از سالمندان به خصوص در صورت وجود مشکلات دندانی و گوارشی بهتر است سبزی ها به شکل پخته همراه با کمی روغن زیتون و یا انواع پنیر برای هضم راحت تر و انرژی بیشتر و میوه ها به شکل کمپوت مصرف شود.

مطالب داغ امروز :

آب قند باعث نفخ و دل درد نوزاد می شود

تا قبل از شش ماهگی به نوزادان، حتی آب قند ندهید ، استفاده از آب …

مشکلات شایع بارداری

گرچه حاملگی طبیعی با رضایت و خشنودی مادر همراه است اما گاهی ممکن است از …

مقدار لازم خواب برای کودک

خواب کودک و هر چه به آن مربوط می شود، از خواباندن او و بیداری …