خانه / مشروح اخبار / توصیه های تغذیه ای به سالمندان مبتلا به سوء تغذیه

توصیه های تغذیه ای به سالمندان مبتلا به سوء تغذیه

سالمندان باید روزانه حداقل ۵ سهم میوه و سبزی سهم مصرف کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت؛ دکتر پریسا ترابی، کارشناس تغذیه اظهار داشت: رژیم غذایی این افراد باید حاوی مقادیر مناسبی روی (ZN) مانند جگر، عدس، نخود سبز، نان گندم کامل مانند سنگک، گوشت و لبنیات باشد.

وی خوردن روزانه ۱ تا ۵/۱ لیتر مایعات (آب ، شیر، چای، دوغ، آب میوه طبیعی) قبل از ایجاد احساس تشنگی را در سالمندان ضروری دانست و گفت: لازم است از گروه نان و غلات مانند نان، برنج و ماکارونی به مقدار بیشتر استفاده شود. سالمندان لاغر باید در هر وعده غذایی یکی از انواع نان و غلات یا سیب زمینی را مصرف کنند.

این کارشناس تغذیه با تأکید بر این که میوه ها به عنوان میان وعده باید حتما” به طور مرتب و روزانه مورد استفاده قرار گیرد، افزود: سالمندان باید روزانه حداقل ۵ سهم میوه و سبزی سهم مصرف کنند و در صورت مشکلات گوارشی و دندانی می توان میوه ها را به صورت پخته مصرف کرد.

دکتر ترابی خاطرنشان کرد: میزان مصرف میوه و سبزی نباید به حدی زیاد باشد که سبب کاهش اشتها و یا مشکلات گوارشی شود. همچنین در این گروه از سالمندان به خصوص در صورت وجود مشکلات دندانی و گوارشی بهتر است سبزی ها به شکل پخته همراه با کمی روغن زیتون و یا انواع پنیر برای هضم راحت تر و انرژی بیشتر و میوه ها به شکل کمپوت مصرف شود.

مطالب داغ امروز :

نقش استروژن در زنان چیست؟

سه هورمون استروژن مهم که در بدن خانم‌ها تولید می‌شوند، استریول، استرادیول و استرون هستند.استروژن‌ها …

لزوم محدود کردن مصرف پتاسیم در بیماران کلیوی

کلیه ها به عنوان تصفیه خانه های بدن فعال هستند و نقشی کلیدی در سلامت …

با آنتی اکسیدان ها می توان کبد چرب را درمان کرد

یک مطالعه حیوانی که توسط محققان دانشگاه کلورادو صورت گرفته، نشان می دهد کلید درمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *