پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / مشکلات تغذيه اي سالمندان
تلگرام

مشکلات تغذيه اي سالمندان

پير شدن و سالخوردگي با کاهش تدريجي فعاليت هاي فيزيکي و افزايش بيماري هاي مزمن همراه مي شود و به نظر مي رسد که بهبود تغذيه تا حد زيادي از اين مشکلات پيشگيري مي کند و يا آن ها را تخفيف مي دهد. به همين دليل يکي از مسائل مهم سالمندان، مسائل پزشکي و بهداشتي از جمله وضعيت تغذيه آن هاست. با افزايش سن، نياز آن ها به انرژي کاهش مي يابد و تمايل به مصرف غذا کمتر مي شود. در اين حال اگر انتخاب غذا درست صورت نگيرد، ميزان دريافت مواد مغذي ضروري در آن ها پايين تر از حد مطلوب خواهد بود. در ادامه به نقل از سايت پزشکان ايران به بررسي بعضي از مشکلات تغذيه اي سالمندان و نيازهاي تغذيه آن ها خواهيم پرداخت.

عوامل موثر در ايجاد مشکلات تغذيه اي سالمندان

۱ – عوامل جسمي:مانند کاهش کل انرژي موردنياز، بيماري هاي مزمن، بي اشتهايي، کاهش قدرت چشايي، خرابي دندان ها، بي تحرکي، ناتواني جسمي، مشکلات گوارشي، تداخلات دارويي و تداخل غذا و داروها.

۲ – مشکلات روحي و رواني: افسردگي، تنهايي، از دست دادن همسر

۳ – مشکلات اقتصادي:

درآمد کم، کمبود امکانات براي تهيه و طبخ غذاي مناسب

نيازهاي غذايي سالمندان

ميزان انرژي موردنياز: با افزايش سن، ميزان نياز به انرژي کاهش مي يابد که اين امر مي تواند به دليل کاهش فعاليت جسمي، کاهش توده عضلاني و فعال بدن باشد. در صورت دريافت مازاد بر نياز انرژي مشکلات و عوارضي مانند چاقي، فشارخون، بيماري هاي قلبي عروقي براي سالمند ايجاد مي شود. ميزان نياز به انرژي براي هر سالمند متفاوت است و بر اساس وزن، قد، شرايط فيزيکي و سلامتي وي محاسبه مي شود.

ميزان پروتئين موردنياز سالمندان: با افزايش سن علاوه بر کاهش توده عضلاني، ذخيره پروتئيني بدن نيز کاهش مي يابد و ميزان نياز به پروتئين با افزايش سن نه تنها کاهش نمي يابد بلکه ثابت مي ماند و يا افزايش مي يابد. به ويژه در صورت ابتلا به بيماري ها و يا عفونت ها که اين مسئله‌اي بسيار مهم مي باشد توصيه مي شود چهل تا شصت درصد از انرژي دريافتي روزانه سالمندان از پروتئين ها به ويژه پروتئين هاي باکيفيت بالا تأمين شود.

ميزان مايعات مورد نياز سالمندان:توجه به دريافت کافي مايعات در سالمندان از مسائل مهم است. علايم کمبود آب در بسياري از سالمندان ممکن است به صورت خشکي لب ها، گود افتادن چشم ها، تب، يبوست، کاهش حجم ادرار و تهوع باشد که اين مسئله در مورد سالمنداني که در مناطق گرم زندگي مي کنند بيشتر شايع است. استفاده از داروهاي ادرار آور نيز از عوامل موثر در ايجاد کم آبي در سالمندان است. بنابراين توجه به مصرف کافي آب و مايعات در اين دوران اهميت ويژه اي دارد.
خراسان نیوز

تلگرام

مطالب داغ امروز :

درمان درد قاعدگی

دردهای حين عادت ماهانه (پریود) خانم‌ها يکي از شايع‌ترين شکايات آنها در طول اين دوره …

نگاهی اجمالی بر خواص عناب

*  خواب آور است و بیخوابی را برطرف می کند بخصوص هسته عناب خواب آرو …