خانه / مشروح اخبار / مشکلات تغذیه ای سالمندان
مجله پزشکی

مشکلات تغذیه ای سالمندان

پیر شدن و سالخوردگی با کاهش تدریجی فعالیت های فیزیکی و افزایش بیماری های مزمن همراه می شود و به نظر می رسد که بهبود تغذیه تا حد زیادی از این مشکلات پیشگیری می کند و یا آن ها را تخفیف می دهد. به همین دلیل یکی از مسائل مهم سالمندان، مسائل پزشکی و بهداشتی از جمله وضعیت تغذیه آن هاست. با افزایش سن، نیاز آن ها به انرژی کاهش می یابد و تمایل به مصرف غذا کمتر می شود. در این حال اگر انتخاب غذا درست صورت نگیرد، میزان دریافت مواد مغذی ضروری در آن ها پایین تر از حد مطلوب خواهد بود. در ادامه به نقل از سایت پزشکان ایران به بررسی بعضی از مشکلات تغذیه ای سالمندان و نیازهای تغذیه آن ها خواهیم پرداخت.

عوامل موثر در ایجاد مشکلات تغذیه ای سالمندان

۱ – عوامل جسمی:مانند کاهش کل انرژی موردنیاز، بیماری های مزمن، بی اشتهایی، کاهش قدرت چشایی، خرابی دندان ها، بی تحرکی، ناتوانی جسمی، مشکلات گوارشی، تداخلات دارویی و تداخل غذا و داروها.

۲ – مشکلات روحی و روانی: افسردگی، تنهایی، از دست دادن همسر

۳ – مشکلات اقتصادی:

درآمد کم، کمبود امکانات برای تهیه و طبخ غذای مناسب

نیازهای غذایی سالمندان

میزان انرژی موردنیاز: با افزایش سن، میزان نیاز به انرژی کاهش می یابد که این امر می تواند به دلیل کاهش فعالیت جسمی، کاهش توده عضلانی و فعال بدن باشد. در صورت دریافت مازاد بر نیاز انرژی مشکلات و عوارضی مانند چاقی، فشارخون، بیماری های قلبی عروقی برای سالمند ایجاد می شود. میزان نیاز به انرژی برای هر سالمند متفاوت است و بر اساس وزن، قد، شرایط فیزیکی و سلامتی وی محاسبه می شود.

میزان پروتئین موردنیاز سالمندان: با افزایش سن علاوه بر کاهش توده عضلانی، ذخیره پروتئینی بدن نیز کاهش می یابد و میزان نیاز به پروتئین با افزایش سن نه تنها کاهش نمی یابد بلکه ثابت می ماند و یا افزایش می یابد. به ویژه در صورت ابتلا به بیماری ها و یا عفونت ها که این مسئله‌ای بسیار مهم می باشد توصیه می شود چهل تا شصت درصد از انرژی دریافتی روزانه سالمندان از پروتئین ها به ویژه پروتئین های باکیفیت بالا تأمین شود.

میزان مایعات مورد نیاز سالمندان:توجه به دریافت کافی مایعات در سالمندان از مسائل مهم است. علایم کمبود آب در بسیاری از سالمندان ممکن است به صورت خشکی لب ها، گود افتادن چشم ها، تب، یبوست، کاهش حجم ادرار و تهوع باشد که این مسئله در مورد سالمندانی که در مناطق گرم زندگی می کنند بیشتر شایع است. استفاده از داروهای ادرار آور نیز از عوامل موثر در ایجاد کم آبی در سالمندان است. بنابراین توجه به مصرف کافی آب و مایعات در این دوران اهمیت ویژه ای دارد.
خراسان نیوز

مطالب داغ امروز :

آب قند باعث نفخ و دل درد نوزاد می شود

تا قبل از شش ماهگی به نوزادان، حتی آب قند ندهید ، استفاده از آب …

مشکلات شایع بارداری

گرچه حاملگی طبیعی با رضایت و خشنودی مادر همراه است اما گاهی ممکن است از …

مقدار لازم خواب برای کودک

خواب کودک و هر چه به آن مربوط می شود، از خواباندن او و بیداری …