پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / غذاهای مانده را یكبار بیشتر گرم نكنید
تلگرام

غذاهای مانده را یكبار بیشتر گرم نكنید

دكتر سید نادر مصطفوی یزدی در گفت‌وگو با (ایسنا) منطقه یزد، در خصوص مسمومیت ناشی از کنسروها گفت: در مجموع 7 نوع سم بوتولیسم داریم كه سه نوع آن در انسان بیشتر بیماری زا است و انواع بیماری از جهت نحوه ایجاد آن شامل بوتولیسم نوزادی، مسمومیت غذایی و بوتولیسم زخم است.

وی اظهار داشت: کلستریدیوم بوتولینوم یك میکروب میله‌ای شكل (باسیل) است و زمانی كه در محیط دارای پروتئین با PH مناسب مانند کنسروها یا غذاهای مانده قرار گیرد، شروع به رشد می‌كند و مواد دفعی آن همان سم بوتولونیوم است.وی افزود: این میکروب در شرایط نامساعد با تشکیل پوشش مقاوم به شکل هاگ در می‌آید. هاگها در بزرگسالان بیماری زا نیستند اما به دلیل اینكه سیستم گوارشی نوزاد برای مبارزه با میکروب‌ها کاملا تکامل نیافته است اگر نوزاد یا کودکان زیر یک سال با تراکم بالایی از هاگها روبرو شوند امكان دارد هاگها به فرم فعال تبدیل شده و با ترشح سم باعث مسمومیت کودک شوند بنابراین توصیه می‌شود تا یك سالگی به كودك عسل داده نشود چرا كه عسل محیط مناسبی برای باقی ماندن هاگ میكروب است.وی ادامه داد: البته حداكثر مرگ و میر بوتولیسم نوزادی حدود یك درصد است بنابراین اگرچه بیماری در کودکان خوش خیم است ولی بهتر است از نوزادان و کودکان کم سن بیشتر مراقبت شود.

وی خاطرنشان كرد: در دهه 1960میلادی مرگ و میر مسمومیت با بوتولونیوم حدود 50 درصد بوده كه هم اكنون با پیشرفتهای پزشکی و ساخت پادزهر آن به حداكثر 8 درصد رسیده است.دكتر مصطفوی اظهار داشت: وقتی فرد بزرگسال غذای حاوی سم ترشح شده از باسیل فعال را بخورد سم جذب بدن می شود و ممكن است اولین علائم بیماری تهوع، استفراغ، اسهال و یا یبوست باشد. اما گاهی هیچ كدام از این علائم هم دیده نشده و بیمار ابتدا به ساکن با علائم فلجی بیماری مراجعه می‌كند.وی افزود: زمانی كه فردی با سم تماس پیدا كرد بعد از یك دوره كمون كه مدت زمان آن به میزان سم بستگی داشته و به طور میانگین یك و نیم روز طول می کشد، علائم درگیری عصبی در فرد پیدا می‌شود. نورون‌ها طوری درگیر می‌شوند كه نمی‌توانند ایمپالس عصبی را منتقل كنند، درگیری اعصاب از سر و گردن شروع می‌شود و به سمت انتهای اندامها پیش می‌رود كه اصطلاحا به آن فلج پایین رونده می‌گویند.

این متخصص مسمومیت‌ها ادامه داد: از اولین علائم این نوع مسمومیت این است كه ممكن است فرد دوبینی پیدا كند و یا لوچ شود و یا ممكن است آبریزش یا خشكی دهان داشته باشد كه خشكی دهان شایع‌تر است.وی خاطرنشان كرد: پس از آن ممکن است در بیمار اختلال بلع نیز پیدا شود و به همین ترتیب اعصاب حرکتی به سمت پایین درگیر می شوند تا به عضلات تنفسی برسد که در صورت درگیر شدن آنها اگر بیمار به کمکهای پزشکی (دستگاه تنفس مکانیکی) دسترسی پیدا نکند به علت خفگی از بین خواهد رفت. در تمام این مدت سطح هوشیاری و اعصاب حسی فرد درگیر نمی‌شود به همین دلیل ممکن است تشخیص بیماری بسیار مشكل باشد.

دكتر مصطفوی عنوان كرد: اگر بخواهیم ساختار سلولی حفظ شود غذا باید خیلی سریع سرد شود و بهترین نوع فریز كردن این است كه خیلی سریع انجام شود و به هیچ وجه نباید غذا را برای مدت طولانی در درجه حرارت محیط قرار داد.وی توصیه كرد: باید برای از بین بردن سم و جلوگیری از مسمومیت، زمان جوشاندن كافی را به كنسرو بدهیم یعنی کنسرو باید حداقل 20 دقیقه در دمای بالای 80 درجه بجوشد.این متخصص مسمومیت‌ها اضافه كرد: اگر كنسروی برآمده بود به هیچ وجه در آن را باز نكنید اگر به نظرتان رنگ و بوی کنسرو یا غذا عوض شده است به هیچ وجه از چشیدن برای آزمایش آن استفاده نکنید و آن را دور بریزید. تا حد امکان غذای مانده را مصرف نكنید. غذاهای مانده در یخچال را فقط یک بار گرم مصرف نمایید و آنچه پس از گرم و مصرف كردن باقی می‌ماند را به هیچ وجه مجددا برای مصارف بعدی نگهداری نكرده و در یخچال یا فریزر نگذارید.وی خاطرنشان كرد: وقتی غذا پخته شد و دمای آن در محیط به مرحله قابل تحملی رسید در آن را ببندید و سریع در یخچال بگذارید.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

نگاهی اجمالی بر خواص عناب

*  خواب آور است و بیخوابی را برطرف می کند بخصوص هسته عناب خواب آرو …

خواص عناب

عناب، ‌میوه‌ای است که علاوه بر خوشمزه بودن، خواص درمانی فراوانی دارد و سرشار از …