پاورپوینت
************************************************************

یبوست در کودکان ( برای استفاده عموم )

اردیبهشت ۱۸, ۱۳۸۵ توسط :   موضوع : بهداشت, خبر پزشکی

یبوست در کودکان و را های درمان آن

یبوست در کودکان

تعریف :

زمانی که مدفوع سفت و خشک بوده و همراه با درد یا به سختی دفع شود و یا دفع مدفوع به فاصله بیشتر از یک روز انجام شود یبوست گفته می شود .

عوامل ایجاد کننده یبوست :

  • وقتی کودک به اندازه کافی مواد حاوی فیبر که ( منشآ گیاهی دارد ) یا آب و مایعات مصرف نکند ،‌ می تواند دچار یبوست شود .

  • گاهی کودک به دلیل اجابت مزاج دردناک سعی می کند مدفوع خود را نگه دارد و از رفتن به توالت پرهیز می کند که همین مسئله زمینه ساز یبوست می شود .

  • مصرف برخی داروها می تواند سبب بروز یبوست شود . برخی بیماریهای روده ای ، داخلی ( مانند کم کاری تیروئید ) ، سیستم عصبی ،‌عضلانی می توانند باعث بروز یبوست شوند . گاهی یبوست می تواند منشاء  روانی داشته باشد .

  • در دوره نوزادی ممکن است اجابت مزاج نوزاد که از شیر مادر تغذیه می کند چند روز یک بار باشد ، ولی در یبوست حقیقی دوره نوزادی بخصوص اگر با عدم دفع گاز و اتساع شکم همراه باشد مداخله پزشک ضروری است از طرفی عدم تحمل پروتئین شیرگاو می تواند باعث بروز یبوست شود .

درمان :

  • ابتدا باید مشکل کودک توسط پزشک بررسی شود تا در صورت علت عضوی درمان انجام شود . در صورت وجود علت غیرعضوی موارد زیر کمک کننده می باشند .

  • مصرف آلو ، انجیر ، خرما ، کشمش ، هلو ، گلابی ،‌زردآلو ، لوبیا ، نخود ، گل کلم ، سبزی و میوه های تازه می تواند سبب تسهیل اجابت مزاج شود . ولی باید توجه کرد که از مصرف غذاهائی که کودک نمی تواند به راحتی بجود خودداری شود .

  • یکی از درمانهای مهم مصرف آب و مایعات کافی توسط کودک می باشد.

  • سبوس یک نرم کننده طبیعی مدفوع محسوب می شود زیرا حاوی فیبر فراوان است . برای کودکان بالای ۴ سال ذرت بوداده ،‌غذای پرفیبری است که معمولاً کودکان آن را دوست دارند .

مصرف زیاد برخی  مواد غذائی ممکن است باعث ایجاد یبوست شود مانند : شیر ، بستنی ، پنیر ، ماست و هویج پخته و موادی که در تهیه آنها مقادیر زیاد قند به کار رفته است ( مثل نوشابه ، کیک ، شیرینی و … )

آموزش رفتن به توالت و اجابت مزاج از نکات مهم دیگری است که باید به آن توجه شود .

در مورد کودکان زیر یکسال باید زیر نظر متخصص کودکان و یا متخصص تغذیه توصیه های تغذیه ای انجام شود

  • مجله پزشکی آسان طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar