پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / علائم وبا را جدی بگیرید/وبا ممکن است با یک اسهال ناگهانی شروع شود
تلگرام

علائم وبا را جدی بگیرید/وبا ممکن است با یک اسهال ناگهانی شروع شود

 محبو به بوری : می دانید بیماری ‘مر گا مر گی’ چیست ؟ بیماری ‘مر گا مر گی’ همان بیماری وبای خود مان است که به تاز گی مواردی از آن در کشور مشا هده شد ه است

به گزارش قدس آنلاین ،همیشه در زمان شروع فصل گرما مراکز بهداشتی دست به کار می شوند و در مورد پیشگیری از بیماری وبا را هکارهای بهداشتی خود را ارائه می کنند . بی شک با خود تان می گو ئید ،الان که فصل پائیز و هوا سرد است، حتما اشتبا هی صورت گر فته که در مورد این بیماری که ارتبا طی با این فصل ندارد، صحبت می شود.بد نیست اشاره ای به این مو ضو ع بشود که امسال با شروع فصل سرما هنوز مواردی از وبا در کشو رمان، به خصو ص در قسمتهایی که مرز مشتر ک با کشو رهایی نظیر افغا نستان و.. دارد ،مشاهده شده است .در همین را بطه با “دکتر حمید رضا نادری”، متخصص بیماریهای عفو نی و عضو هیات علمی دانشگاه علو م پز شکی ،گفتگو یی انجام داده ایم ،که از نظر تان می گذرد .
– آقای دکتر لطفا کمی در باره” وبا “تو ضیح دهید و بفر مائید را ه انتقال این بیماری چگو نه است ؟
وبا، که در گذ شته از آن به نام «مرگامرگی» نام برده می شد، یک بیماری قابل سرایت است که توسط میکروب” ویبریو کلرا” بروز می کند . این باکتری با نوشیدن آب آلوده یا مصرف مواد غذایی دریایی به صورت خام یا نیم پز و یا هر فرآورده ای که به آب آلوده آغشته باشد، وارد بدن انسان خواهد شد . میکروب این بیماری پس از عبور از معده و روده تکثیر می کند و با ترشح سم یا “توکسین” سبب افزایش دفع آب و املاح از دیواره روده می شود که این مشکل با بروز اسهال همراه است. میکروب وبا از طریق مدفوع انسان در محیط پخش شده و قادر است ،منابع آب آشامیدنی و فرآورده های غذایی را آلوده کند. در بیشتر نقاطی که این بیماری ،آندمیک یا بومی است، شایعترین راه انتقال وبا، مصرف خوراکی سبزیجات آلوده‌ایست که به درستی گندزدایی نشده اند. باید تو جه شود که سبز یجاتی که بطور سنتی با کود انسانی آبیاری می شو ند ،دارای بیشترین میزان آلو دگی به این میکروب هستند گر چه بیماری وبا تاکنون هفت بار پاندمی یا همه گیری جهانی داشته است ، اما در حال حا ضر بیشتر در کشورهای جهان سوم به دلیل وضعیت ناسالم و غیر بهداشتی آب های آشامیدنی مشاهده می‌شود.
راه انتقال این بیماری، مصرف خوراکی آب یا مواد غذایی آغشته به آب آلوده است. باید تو جه کرد که برای بروز این بیماری با ید تعداد قابل توجهی از باکتری بیماری زا از طریق دستگاه گوارش جذب شود. چون این باکتری به شرایط اسیدی حساس بوده و مقادیر کم آن در محیط اسیدی معده از بین می رود، در نتیجه بیماری وبا از طریق تماس های روزمره با بیماران به ندرت قابل سرایت است و برای اینکه تعداد باکتری که از افراد مبتلا دفع می شود به حدی برسد که برای فرد دیگری آلوده کننده باشد، باید حتما این میکروب در آب تکثیر پیدا کند. در نتیجه در مناطق شهری که آب آن به مقدار کافی کلرزنی نشود و همچنین مناطق روستایی که به لوله کشی ،چاه‌های حفاظت شده و آب آشامیدنی سالم دسترسی ندارند، در معرض خطر شیوع وبا می باشند. همچنین در منا طقی که آب آشامیدنی بهداشتی در دسترس همگان است، انتقال بیماری از طریق مصرف سبزیجات گند زدایی نشده و یا مواد غذایی آلوده ای که خوب پخته نشده است ، صورت می گیرد .
– تاکنون چند نوع از این بیماری مشاهده شده است ودر کشور ما کدام نوع وبا شیو ع بیشتری دارد ؟
گر چه این بیماری در دو نوع عمده به نام های وبای “کلاسیک” و وبای “التور” مشاهده شد ه است اما چون نوع غالب بروز آن در ایران همان التور است، این بیماری به نام التور معرفی و شناسایی می شود. تفاوت عمده این دونوع در چگو نگی بیماریزایی آنهاست که در وبای کلاسیک نسبت تعداد بیماران علامتدار به افراد آلوده، بسیار بالاتر از وبای التور می باشد. باید تو جه شود که در وبای التور تعداد اندکی از افراد آلوده به میکروب بیماری زا، علایم بیماری را بروز می دهند و بیشتر افراد آلوده بدلیل اینکه بیماری آنها علامتی ندارد ،شناسایی نمی شوند ، در نتیجه این موضو ع مهمترین عامل گسترش و تداوم آلودگی در منطقه به شمار می آید .
– لطفا کمی در باره علایم این بیماری تو ضیح دهید ؟
علامت اصلی در این بیماران، بروز اسهال است که معمولا بصورت ناگهانی شروع می شود و با درد و تب همراه نیست. اسهال در بیماری وبا ، به صورت آبکی و غیرخونی بروز می کند و به اصلاح “آب برنجی” است. باید تو جه کردکه اسهال آبکی در بیماری وبا می تواند به هر شکل و میزانی باشد و برای شک به بروز این بیماری لازم نیست اسهال بسیار شدید و یا حجیم باشد. به عبارت دیگر در مناطقی که بیماری به صو رت بو می بروز می کند و به ویژه در فصول گرم سال، هر میزان از اسهال آبکی که در افراد غیرشیرخوار مشاهده شود، می تواند بصورت بالقوه ناشی از بروز وبا باشد و باید فرد در در خصوص این بیماری بررسی شود. تشنگی زیاد، ضعف، گرفتگی عضلات، استفراغ، کم رنگ و پر رنگ شدن ادرار از دیگر نشانه های بروز بیماری التور و از دست رفتن آب و املاح حیاتی بدن می باشد. در مراحل انتهایی، بیمار ی که درمان نشده است، دیگر قادر به آشامیدن ما یعات نیست، وی کم کم وارد حالت بیهو شی یا ” اغما “می شود و پس از مدتی نیز جان خود را از دست خواهد داد .
– این بیماری در شیر خواران چگو نه بروز خواهد کرد ؟
نکته قابل توجه در این بیماری این است که بدلیل آنتی بادی محافظت کننده موجود درشیر مادر، شیرخواران با سن کمتر از 2 سال که از شیر مادر استفاده می کنند ، در مقابل این عفونت مصون هستند و شیر مادر در پیشگیری از بیماری های اسهالی نقش بسیار مهمی دارد .
– چرا بیماری وبا در جا معه وحشت ایجاد می کند ؟
اسهال در بیماری التور می تواند کم و یا بسیار شدید باشد و فردآلوده ممکن است ظرف چند ساعت مقادیر زیادی از آب و املاح بدن خود را از دست بد هد که از دست دادن آب و املاح بدن با بروز اسیدوز و اختلالات الکترولیتی همراه خواهد بود . تاکید می شود که در صورت عدم درمان مناسب در این بیماری ، که همان جایگزینی سریع آب و املاح از دست رفته است، فرد آلوده جان خود را از دست می دهد .
خوشبختانه برغم و حشتناک بودن ظاهر بیماری و مرگ و میر قابل توجه آن درصورت عدم درمان به موقع و مناسب، درمان بیماری بسیار ساده و کارآمد است و اگر آب و املاح از دست رفته بدن فرد جبران شود، او از این بیماری نجات یا فته و بهبود پیدا خواهد کرد .
– در مان این بیماری چگو نه است ؟
اصول درمان بسیار ساده و موثر می با شد و اگر آب و املاح ،از طریق محلول های ORS در زمان بروز اشکال خفیف بیماری و یا با تجویز حجم مناسب از سرم های حاوی املاح در موارد شدید بیماری، جایگزین شود ،فرد در مان می شود .
– آنتی بیوتیک چه نقشی در در مان این بیماری دارد ؟
آنتی بیوتیک پایه اصلی درمان وبا محسو ب نمی شود و تنها با از بردن میکروب طول مدت بیماری را کوتاه میکند . اما اگر برای در مان این بیماری فقط آنتی بیوتیک تجویز شود و آب و املاح ضروری جایگزین نشود، بی شک بیمار جان خود را از دست خواهد داد و برعکس، اگر مایعات از دست رفته به سرعت جایگزین شوند، بدون مصرف آنتی بیوتیک هم، بیمار نجات می یابد.
– مهم تر ین را ه پیشگیری از این بیماری چگو نه است ؟
مهمترین اصل پیشگیری از این بیماری نیز دفع مناسب پساب آلوده و ممانعت از نفوذ آن به منابع آب آشامیدنی است. تصفیه، جوشاندن و کلر زدن آب از جمله روش های مناسبی برای جلوگیری از سرایت این بیماری می با شد . تاکید می شود که شیر و غذاهای آماده پس از گرم کردن مصرف شود. از بین بردن حشرات و دور نگهداشتن مواد غذایی از دسترس مگس، گند زدایی صحیح سبزیجات و میوه جات با محلول پرکلرین یک در ۱۰ هزار بیماری راکنترل خواهد کرد .
– آقای دکتر در حال حا ضر با شیو ع این بیماری تو صیه می شود که سبز یجات مصر ف نشود در این باره چه نظری دارید ؟
با ید تو جه کرد که برخلاف تصور، عدم مصرف سبزیجات نیست که مانع از بروز بیماری می شود، بلکه شستشو و گند زدایی صحیح آنهاست که از بروز بیماری پیشگیری می کند .
آقای دکتر لطفا کمی در باره را بطه مصر ف یخ و بروز بیماری و با تو ضیح دهید :
چون یخ به راحتی آلوده می شود در نتیجه مصر ف آن به خصو ص درفصو ل گرم سال از جمله مهم تر ین علت بروز بیماری وبا می با شد در نتیجه تو صیه می شود که یخ از طر یق بهداشتی تهیه شود تا نسبت به عد م آلو ده بودن آن اطمینان حاصل شود .
– چه نکات دیگری در کنترل شیو ع وبا در جا معه اهمیت دارد ؟
تشخیص سریع بالینی و آزمایشگاهی ،جدا سازی بیماران و افراد ناقل نیز در کنترل این بیماری بسیار مهم است .

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …