خانه / مامایی / جدول محاسبه رشد نوزاد بازبینی می شود
مجله پزشکی

جدول محاسبه رشد نوزاد بازبینی می شود

 سازمان بهداشت جهانی بزودی جدول جدیدی را برای سنجش میزان رشد نوزادان منتشر خواهد کرد.

جدول محاسبه رشد نوزاد بازبینی می شود

جدول های کنونی، که حدود ۲۰ سال پیش تهیه شده اند، الگوی رشد نوزادانی را در نظر گرفته اند که به طور عمومی با شیر خشک تغذیه شده اند. اما وزن نوزادانی که با شیر خشک تغذیه می شوند خیلی سریع تر از نوزادانی که شیر مادر را مصرف می کنند، افزایش می یابد. به همین دلیل ممکن است این طور به نظر برسد که نوزادی که از شیر مادر تغذیه شده مبتلا به کم وزنی است.

جدول راهنمای جدید سازمان بهداشت جهانی بر اساس رشد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه شده اند، تهیه شده است.

برای تهیه این جدول هشت هزار نوزاد را از شش کشور مختلف مورد مطالعه قرار داده اند. این نوزادان در شرایط زیستی خوبی بوده اند یعنی وضع تغذیه عمومی و بهداشت و درمان در این کشورها مطلوب بوده است.

اطلاعات جمع آوری شده در جریان این تحقیق، تهیه این جدول را ممکن ساخته و پس از انتشار آن کادر پزشکی و پدر و مادرها می توانند طبق آن وزن فرزند نوزاد خود را ارزیابی کنند.

معیار نادرست

مثلا طبق جدولهای کنونی وزن ایده آل برای نوزاد یک ساله بین ده کیلو و ۲۰۰ گرم تا ۱۲ کیلو و ۹۳۰ گرم تخمین زده شده است. در حالی که وزن سالم برای او ۹ کیلو ۵۳۰ گرم تا یازده کیلو و ۷۹۰ گرم است.

سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که مادران، نوزاد خود را با سینه شیر دهند چون شیر مادر حاوی تمام مواد مغذی لازم برای کودک است.

تحقیقات همچنین نشان داده است که نوزادانی که از شیر مادر تغذیه شده اند در سنین بزرگسالی کمتر به فربهی مفرط مبتلا می شوند.

اما وزن نوزادنی که شیر مادر را مصرف می کنند آهسته تر افزایش می یابد.

دکتر آلن لوکاس، از بیمارستان یونیورسیتی کالج بریتانیا، می گوید: “رشد نوزادانی که از سینه مادر تغذیه می شوند مطلوب تر است. چون برای نوزاد بهتر است که وزنش به تدریج اضافه شود.”

او در ادامه گفت: “در گذشته مردم فکر می کردند که نوزاد درشت بهتر است اما مطالعات روی حیوانات نشان داده که اگر رشد آنها سریع تر شود، برای سلامت آنها در دراز مدت مضر خواهد بود.”

تحقیقات دکتر لوکاس نشان داده که نوزادانی که سریع رشد می کنند در سنین بزرگسالی با مشکل دیابت، فشار خون، چاقی مفرط و کلسترول بالا روبرو می شوند.

وزارت بهداشت و درمان بریتانیا گفته است که جدول جدید سازمان بهداشت جهانی را بررسی خواهد کرد و بعد تصمیم خواهد گرفت که آیا جدول فعلی این کشور را تغییر دهد یا نه.

مطالب داغ امروز :

مصرف دارو در بارداری

وابستگی مستقیم جنین به مادر حساسیت‌ها و محدودیت‌های تازه‌ای را برای او به‌وجود می‌آورد و …

مسکن های ممنوع برای زن باردار

هر قدر متخصصان در مورد مسکن ها بد بگویند و از ممنوع بودن استفاده از …

چگونه باردار شوم؟

عوامل بخصوصی در تعیین قدرت باروری نقش دارند. برای اینکه یک خانم قدرت باروری داشته …