پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / تشخیص زودهنگام توده های سرطانی تخمدان در درمان آن بسیار موثر است
تلگرام

تشخیص زودهنگام توده های سرطانی تخمدان در درمان آن بسیار موثر است

یک متخصص زنان و زایمان، تشخیص به موقع توده سرطانی تخمدان را در درمان آن بسیار موثر دانست و گفت: زنانی که سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان تخمدان را دارند و همچنین افرادی که زایمان نکرده اند بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند که باید به طور مرتب تحت معاینات سالیانه قرار بگیرند.

دکتر طاهره افتخار در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، با بیان اینکه سرطان تخمدان به رشد غیرطبیعی و بدخیم توده های تخمدان گفته می شود، اظهار داشت: کشف این بیماری مشکل است مگر اینکه به مراحل پیشرفته رسیده باشد یا در ادرار کردن مشکل ایجاد کند. البته در مراحل ابتدایی آن پزشک می تواند طی معاینات سالیانه و از طریق سونوگرافی برای بیماری های دیگر به طور اتفاقی به بروز توده پی ببرد.

وی با اشاره به اینکه زنان می توانند از طریق تشخیص زودهنگام با مراجعه به پزشک زنان و اقدام به درمان این بیماری، زندگی طولانی و رضایت بخشی داشته باشند، تصریح کرد: بروز این توده ها در سنین قبل از بلوغ و یائسگی خطرناک تر از سایر دوره ها است و ظهور آن در زمان باروری زنان به دلیل عملکرد تخمدان است که معمولا خوش خیم خواهد بود.

این متخصص زنان و زایمان در ادامه کشف برخی از توده ها را از طریق سونوگرافی مربوط به لوله های رحمی یا دستگاه گوارش دانست و افزود: پزشک زنان می تواند از طریق انجام دادن سونوگرافی پی به ماهیت توده های سرطان تخمدان ببرد که البته سونوگرافی بهترین روش برای تشخیص خوش خیم یا بدخیم بودن این توده ها است.

دکتر افتخار با بیان اینکه سرطان تخمدان یک بیماری خاموش است که هیچ علائم زودرسی ندارد، گفت: اگر خانم ها به صورت متناوب با علائمی نظیر احساس ناراحتی در ناحیه لگن، خونریزی های نامنظم و تورم شکم مواجه شدند باید برای بررسی آن به پزشک زنان مراجعه کنند.

این متخصص زنان و زایمان خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در افرادی که سابقه خانوادگی دارند بیشتر از سایرین دانست و افزود: بروز این بیماری در افرادی که تا به حال زایمان نداشته اند در مقایسه با افراد دیگر بیشتر است که البته انجام معاینات سالیانه و مراجعه به پزشک زنان برای این دسته از افراد ضروری است.

وی در ادمه تصریح کرد: مصرف قرص های ضدبارداری در کاهش سرطان تخمدان بسیار موثر است و افرادی که از قرص های ضدبارداری استفاده می کنند کمتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

این متخصص زنان و زایمان تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان را در درمان آن بسیار موثر دانست و اظهار داشت: هر چقدر حجم توده های سرطانی کمتر باشد درمان آن نیز راحت تر است که البته درمان این بیماری به میزان انتشار توده در داخل لگن و سایر قسمت های بدن، سن و تمایل بیمار به بارداری های بعدی بستگی دارد.

دکتر افتخار با بیان اینکه سرطان تخمدان در خانم های یائسه از طریق برداشتن رحم و انجام نمونه گیری قسمت های مختلف لگن و شکم درمان می شود، گفت: اگر این بیماری در زنان جوان زود تشخیص داده شود با حفظ رحم، در سال های بعد از بارداری اقدام به درمان آن خواهد شد.

وی در پایان انجام سالیانه سونوگرافی، تست پاپ اسمیر و معاینات لگنی برای تشخیص زودهنگام سرطان تخمدان را به خانم ها توصیه کرد و اظهار داشت: به منظور تشخیص به موقع این بیماری، آن دسته از خانم هایی که سابقه خانوادگی دارند باید به طور مرتب تحت معاینات و آزمایشات مکرر قرار بگیرند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …