خانه / مشروح اخبار / تزریق واکسن ب ث ژ در پنج درصد مواقع عوارض عفونی ایجاد می کند
مجله پزشکی

تزریق واکسن ب ث ژ در پنج درصد مواقع عوارض عفونی ایجاد می کند

 به گفته رییس انجمن عفونی کودکان، طبق آمار جهانی در یک تا ۱۵ درصد پس از تزریق واکسن ب ث ژ، امکان بروز عوارض وجود داشته که در ایران این آمار به پنج درصد می رسد.

دکتر سید محمدرضا بلورساز عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی در هشتمین همایش انجمن عفونی کودکان ایران افزود: عوارض واکسن ب ث ژ به دو دسته عفونی و غیرعفونی تقسیم می شود که شایع ترین عوارض عفونی آن، تورم غده لنفاوی زیربغل و ناحیه گردن است.

وی ادامه داد: در ۹۰ درصد مواقع، غدد لنفاوی زیر بغل متورم شده و ۱۰ درصد باقی مواقع نیز بسته به اینکه واکسن در کجا تزریق شده باشد، متفاوت است.

به گفته وی، غدد لنفاوی پس از تورم، ۶۰ تا ۷۰ درصد چرکی شده که اگر خود به خود بهبود یابد، نیازی به ادامه درمان نبوده، اما در صورتی که چرکی شود، باید حتما تخلیه شود.

بلورساز ادامه داد: اگر اندازه این غده بیش از حد بزرگ شود، نیاز به عمل جراحی به وجود آمده و باید برداشته شود.

به گفته رییس انجمن عفونی کودکان، تا ۹۵ درصد مواقع واکسن ب ث ژ بدن فرد را در مقابل سل های خطیر مانند مننژیت سلی یا سل خونی حفاظت کرده و تا ۵۰ درصد نیز در مقابل سل ریوی بدن فرد را مقاوم می کند.

وی با بیان اینکه اگر بچه ای دچار مننژیت سلی شود، دچار عقب ماندگی ذهنی خواهد شد، افزود: همچنین اگر بچه ای به سل خونی ابتلا شود، منجر به فوت او خواهد شد.

عضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: در گذشته که واکسن ب ث ژ نبود، درصد ابتلا به مننژیت بسیار بالاتر بود، اما طی ۲۰ سال گذشته، تنها دو مورد سل مننژیتی مشاهده شده است.

بلورساز در پایان اظهار کرد: این واکسن که ویروس ضعیف شده است، ۱۳ سال تمام طول می کشد تا ساخته شود و پس از تزریق به بدن فرد، سطح ایمنی او را بسیار بالا برده و سطح بیماری را کاهش می دهد.

isna

مطالب داغ امروز :

سرماخوردگی کودک

استفاده بیش از حد دارو برای کودکان زیر ۲ سال ممکن است کارساز نباشد و …

درمان سینوزیت

اگر مبتلا به سینوزیت هستید، برخی از کارها را باید انجام دهید و برخی از …

علایم عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکان است که به علت وارد شدن …