پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / خانواده مهمترین منبع حمایت و ایجاد حس رضایت در سالمندان
تلگرام

خانواده مهمترین منبع حمایت و ایجاد حس رضایت در سالمندان

عضو هیات مدیره مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی علوم پزشکی تهران، با اشاره به اینکه خانواده مهمترین منبع حمایت و ایجاد حس رضایت برای سالمند است، گفت: ارتباط با دوستان قدیمی، گروهی وهمچنین تورهای کوتاه مدت زیارتی و سیاحتی حس رضایت شخصی برای فرد سالمند دارد و احساس می کند که هنوز فرد مهم و با اهمیتی در جامعه است.

دکتر شوکت موزونی در گفت‌وگو با ایسنا ، با بیان این مطلب که توجه و محبت ضروری ترین نیاز سالمند است، افزود: خانواده مهمترین منبع حمایت وایجاد حس رضایت برای سالمند است و از آن جایی که سالمندان بیشترین ارتباط را با خانواده خود دارند مهیا کردن شرایط مناسب در خانواده و جامعه می تواند از بروز انزوا و افسردگی شخص سالمند پیشگیری کند.

وی اظهار داشت: ارتباط با دوستان قدیمی، گروهی و همچنین تورهای کوتاه مدت زیارتی و سیاحتی حس رضایت شخصی برای فرد سالمند دارد و احساس می کند که هنوز فرد مهم و با اهمیتی در جامعه است.

این عضو هیات مدیره مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی با اشاره به اینکه مهمترین مسئله‌ای که سالمندان را به انزوا می کشاند بیماری های زمینه ای است، افزود: به دلیل اشکال در برقراری ارتباط کلامی، کاهش شنوایی، فراموشی یا افت کارآیی، ناتوایی های طبیعی، کاهش نقش اجتماعی قبلی چه از نظر شغلی و خانوادگی و اجتماعی با افزایش سن، اکثر اوقات منجر به انزوا طلبی سالمند و در نهایت افسردگی می شود.

دکتر موزونی ادامه داد: بروز بیماری های دمانس و سکته های مغزی سالمندان که دچار تغییر سیکل خواب و بی قراری به ویژه شب ها شده گاهی به دنبال انزوا طلبی و احساس عدم امنیت، دچار اختلالات اضطرابی می شوند.وی با بیان این که نقش تغذیه و ورزش در همه سنین مطرح است، بیان کرد: وقتی تغذیه از دوران کودکی درست آغاز شود و در طول دوره جوانی و میانسالی مناسب باشد فرد سالمند دوران سالمندی ایده آلی را سپری می کند.

موزونی با بیان این مطلب که نزدیک به 13 سال است مركز درمان در منزل (دم) تنها مركز عمومی غیردولتی فعال در كشور می باشد، اظهار داشت: این مرکز بیشتر گروه سالمندان و یا افرادی که دسترسی به امکانات بیمارستانی برایشان فراهم نیست را تحت پوشش قرار می دهد.

این عضو هیات مدیره مرکز درمان در منزل جهاد دانشگاهی خاطر نشان کرد: بستری کردن سالمندان در بیمارستان علاوه بر هزینه بر بودن آن، امکان بروز عفونت در سالمندان را بالا می برد و با امکاناتی که مركز درمان در منزل دارد علاوه بر کاهش هزینه، سالمند بهتر درمان خواهد شد.

وی با بیان اینکه مركز دم با داشتن یك مركز پیام شبانه روزی با گستره ارائه خدمات پزشكی، پرستاری و آزمایشگاه در تهران به صورت شبانه روزی حتی در ایام تعطیل مشغول فعالیت است، گفت: شهروندان تهرانی می توانند جهت استفاده از خدمات این مرکز با شماره تلفن 64064 تماس حاصل نموده تا در کمترین زمان، خدمات مطلوب و مورد نظر خود را دریافت نمایند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

درمان درد قاعدگی

دردهای حين عادت ماهانه (پریود) خانم‌ها يکي از شايع‌ترين شکايات آنها در طول اين دوره …

نگاهی اجمالی بر خواص عناب

*  خواب آور است و بیخوابی را برطرف می کند بخصوص هسته عناب خواب آرو …