پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / نكاتی مهم در مورد سلامت پوست و مو
تلگرام

نكاتی مهم در مورد سلامت پوست و مو

موادي كه در ساختمان لوله رنگ مو به كار رفته از دو قسمت تشكيل شده:

1-  قسمت رنگي،

2- عمق رنگ

قسمت رنگي. اين قسمت عينا مانند ساختمان دانه‏هاي رنگي داخل مو مي‏باشد كه از دانه‏هاي قرمز و زرد و آبي (رنگ‏هاي اصلي) تشكيل شده است و در تمام رنگ‏هاي مشكي روشن وجود دارد ولي نسبت آنها هرچه از رنگ مشكي به طرف رنگ‏هاي مشكي خيلي بيشتر از مقدار رنگ آن در رنگ‏هاي روشن مي‏باشد و در رنگ‏هاي روشن رنگ زرد خيلي بيشتر از رنگ‏هاي تيره وجود دارد.

عمق رنگ. عمق رنگ يا ماده خاكستري كه در اصطلاح شيمي به آن اكسي بيان مي‏گويند. بيشترين حجم رنگ مو را تشكيل مي‏دهد و در رنگ‏ها به جاي قسمتي از ماده خاكستري از كرم ويتامينه استفاده مي‏شود. كه از خشكي زياد مو جلوگ‏يري مي‏كند. وقتي قسمت رنگي با ماده خاكستري جمع شود ماده‏اي به وجود مي‏آورد به نام ذرات نهائي رنگ كه با آب اكسيژنه تركيب شده باعث رنگ‏شدن موها مي‏شود.

رشد و سلامتي مو بستگي به سه عامل مهم دارد.

تغذيه مناسب و كافي، رعايت بهداشت، فعاليت منظم غدد چربي. ريزش مو ممكن است در اثر عوامل طبيعي و يا غيرطبيعي باشد.

عوامل طبيعي ريزش مو عبارتست از: پيري، وراثت در خانواده‏اي كه پدر يا مادر دچار طاسي يا كم‏موئي باشند معمولا فرزندان آن خانواده هم دچار كم‏موئي هستند، عوامل غيرطبيعي ريزش مو: غم و اندوه، شوك‏هاي ناگهاني، مطالعه و تفكر زياد بدون تغذيه خوب و مناسب، بروز اختلال در ترميم‏هاي سلولي. چربي بيش از حد، خشكي بيش از حد، شوره سر، موخوره، شكستگي مو، عفونت‏هاي قارچي، عوامل عفوني در هر نقطه بدن كم‏خوني و ضعف عمومي، زايمان‏هاي متعدد و حساب‏نشده استفاده بيش از حد از مواد شيميائي مانند، فر، صاف، رنگ، دكلره و غيره.

موخوره عبارتست از دو يا چندشاخه شدن نوك موها موخوره در اثر كم شدن و يا خشك‏شدن مايع كورتكس (آب داخل مو) به وجود مي‏آيد. شكنندگي مو و خشكي بيش از حد مو و موخوره موقعي در مو ظاهر مي‏شود كه تمام چربي روي مو از بين رفته باشد علل از بين‏رفتن چربي مو عبارتست از شستن با شامپوهائي كه Phآن قليائي يا قليائي ضعيف باشد. به كاربردن مكرر مواد شيميائي مانند رنگ دكلره پرمتانت (فرار) استفاده مكرر از سه‏شوآر قرار گرفتن مو در برابر آفتاب. استفاده مكرر از آب شور دريا خوب آب‏كشي نكردن موها هنگام شست و شو. براي مبارزه با موخوره، استفاده از شامپوهائي كه Phآنها خنثي يا اسيدي باشد. استفاده از شامپو بچه يا يك شامپوي ملايم به اضافه دو عدد زرده تخم‏مرغ پايه نسبت مساوي نرم‏كننده و شامپو كوتاه كردن موها هرماه يك سانت. استفاده از روغن‏هاي گياهي مانند نارگيل، و غيره، گنجانيدن ميوه و سبزيجات تازه در هر وعده غذائي، نوشيدن مايعات و آب بيشتر.

وقتي كه مواد فر را روي موها مي‏زنيم فعل و انفعالاتي صورت مي‏گيرد.

ضخيم شدن موها به وسيله داروي كه Phقليايي دارد.
بازشدن دريچه‏هاي مو، دخول هيدروژن كه يكي از ماد شيميايي است كه داخل داروي فر وجود دارد به ساختمان مو، جابجا شدن پلهاي گوگردي موقعي كه هيدروژن وارد موها نشد مهمترين عملي كه انجام مي‏دهد پلهاي گوگردي مو را جابجا مي‏كند در اصل استخوان‏بندي موها را تغير مي‏دهد. ورود اكسيژن توسط توتراليزان (محصول خنثي اوشيت فر) چنانچه مدت زيادي داروي فر روي موها بماند هيدروژن داروي فر موها را خراب مي‏كند بنابراين پس از مدت زمان معيني بايستي به وسيله عاملي هيدروژن‏هاي داخل مو را بيرون بكشيم در نوتراليزان مقداري اكسيژن ( )oمي‏باشد اكسيژن از راه دريچه‏هاي مو داخل ساختمان مو شده با هيدروژن وارد شده قبل تشكيل آب مي‏دهند و خروج مواد قليائي از موها در حد مناسب، پس از صاف‏كردن يا فركردن بايستي كاري كنيم كه هر دو عمل روي موها ثابت بماند از تثبيت‏كننده كه مانند لعابي روي موها را بگيرد استفاده مي‏كنيم.

پوست سالم مشخصات و ويژگي‏هاي گوناگوني دارد و اين مشخصات در شناخت و ارزيابي وضعيت پوست مفيد و سودمندند. به زبان متخصصان زيبائي مشخصات پوست سالم عبارتست از يكدستي (بدون لك و برآمدگي) لطافت و رطوبت (نه چرب و خشك) صافي و نبود قرمزشدگي يا سوختگي (بازتاب نور و وضوح ديد پوست داخلي) نرمي، استحكام، نبود، چين و چروك (با رنگ مطلوب ارتجاعي و سرشار از كلاژن) نيز نبود جوش يا حساسيت مشخص (حساس نبودن به عفونت)

مراقبت از پوست سالم و رسيدگي به آن معمولا زمان و انرژي بسيار كمي مي‏خواهد با وجود اين مراقبت نامناسب و كم مي‏تواند پوست را خراب و بيمار كند. پس براي مراقبت از پوست پيروي از دستور غذايي مرتب و نير نظم خاص غذائي كاملا ضروري است. اگر مي‏خواهيد پوستي جذاب و سالم داشته باشيد مصرف مقدار زيادي آب، خواب كافي نرمش ملايم و آرامش روحي است..

در صورت وجود تعداد بي‏شمار موي سفيد تنها مواد رنگي دايم است كه مي‏تواند آنها را پوشش دهد پس بسته‏هاي دوتائي تهيه كنيد كه يكي از آنها محتوي رنگ باشد و ديگري محتوي اكسيدان و بعد آنها را با هم مخلوط كنيد، اكسيدان يا همان آب اكسيژنه ماده‏اي است كه باعث مي‏شود رنگ به مغز تك تك تارهاي مو نفوذ كند تا رنگ بيشتر و بهتر روي مو بماند اما بهترين رنگ‏هاي نيز عوض مي‏شوند و تغيير مي‏كنند مي‏توانيد موهايتان را كم‏رنگ هم بكنيد پس از هر چهار هفته لازم است تا انتها با ريشه موها مجددا كمي رنگ شود. تيوپ رنگ‏هاي كنوني، استفاده از رنگ را دقيقا در محل ريشه كه مي‏خواهيد آسان و امكان‏پذير ساخته‏اند. ريشه يا انتهاي مو جائي است كه موهاي تازه روييده نمايانند. ضرري كه رنگ‏هاي اكسيده دارند اين است كه مو را خشك و شكننده متخلخل مي‏كند پس در اين حالت از نرم‏كننده زياد استفاده نمائيد.

شعار ما در مورد مراقبت از مو اين است (پاكيزه و تميز نگاهش‏دار) مرتب پوست سر و موهايتان را بشوئيد البته اين شست و شو را هر روز يا يك روز در ميان بسته به سختي و خشكي شوره سر مي‏توان انجام داد. شما چنانچه مو و پوست سرتان چرب باشد بايد از شامپوي گياهي استفاده نمائيد. چون شست و شوي مرتب مو با شامپوهاي قوي و شيميائي به موي سر آسيب مي‏رساند. ماساژ دادن و برس‏زدن روزانه مو در معالجه شوره سر بسيار سودمند است اين دو عمل گردش خون پوست سر را تقويت مي‏كند. حجم ترشح چربي را بالا مي‏برد و سلول‏هاي مرده چسبيده به پوست سر را سست مي‏كند تا از آن به راحتي جدا شوند. در صورت ابتلا به شوره خشك براي ماساژ پوست سرتان بخصوص پيش از شست و شوي آن از روغن استفاده كنيد و بالاخره از روغن حيواني، كمتر از نباتي مايع بيشتر مصرف كنيد. از خوردن آجيل و شكلات غذاهاي سرخ‏شده بپرهيزيد. غذاهاي گياهي، گوشت سفيد مرغ و ماهي شير و فرآورده‏هاي آن و غذاهاي پرويتامين را كه داراي ويتامين‏هاي آ ( )aاي ( )eو ب ( )bكمپلكس هستند در رژيم غذائي خود بگنجانيد.

پوست هر شخص، مخصوص به خود اوست حالات مختلف پوست را مي‏توان به طور كلي به سه دسته تقسمي كرد. پوست هر شخص يكي از اين سه نوع است:

پوست چرب. اين نوع پوست ظاهري براق با منافذ بزرگ و قابل مشاهده دارد كه گاهي به جوش‏هاي سرسياه و سرسفيد تبديل مي‏شوند ساختمان اين نوع پوست ضخيم، زمخت و زرد و رنگ‏پريده است.

پوست خشك. بر دو نوع است يكي خشك و چرب و ديگري خشك و مرطوب، پوست خشك و چرب حساس بوده داراي نقاط پوسته پوسته شده مي‏باشد. و هيچ منفذ قابل مشاهده‏اي ندارد. اين نوع پوست خيلي زود پر چين و چروك مي‏گردد مگر اين كه به دقت از آن مراقبت شود. پوست خشك و مرطوب بافت ظريف دارد ظاهر آن سخت و خشك بوده و زود ترك ترك مي‏شود. حتي در سنين پائين نيز خطوط ريزي در اطراف چشم و دهان افرادي كه پوستشان از اين نوع است پديد مي‏آيد.
پوست تركيبي. اين نوع پوست در قسمتي خشك و در قسمتي چربي مي‏باشد. بخش مركزي صورت شامل پيشاني، چانه، و قسمت‏هائي از گونه، ظاهري چرب و براق و بقيه بخش‏هاي صورت ظاهري خشك دارند.

چند عد پياز و كاه را با هم رنده كنيد و آن را تا صبح در ظرف مسي بگذاريد، هنگام صبح چند قطره ادكلن در آن بريزيد تا بوي پياز از بين برود و بعد چند قطره روغن گياهي به آن اضافه كنيد و آن گاه مصرف كنيد. پس از 20دقيقه سرتان را با شامپو بشوئيد موي سرتان جلا و رنگ بي‏نظيري پيدا مي‏كند، مي‏توانيد روش را هفته‏اي يك‏بار انجام دهيد.

الف – موهاي چرب. حنا را با دو قاشق غذاخوري ماست و مقداري شكر مخلوط كنيد تا به شكل خميري نرم درآيد. در صورت سفيدبودن خمير كمي آب بعد از آن را به سرتان بماليد و بيست دقيقه صبر كنيد. سپس سرتان را با آب زلال كاملا بشوئيد.
ب – موهاي خشك. حنا را در يك قاشق غذاخوري روغن و مقدار مناسبي از شير ولرم مخلوط كنيد تا به صورت خمير درآيد خمير را به سرتان بماليد و آن را مدت 20دقيقه به همان حال رها كنيد سپس سرتان را خوب بشوئيد. نرم‏كننده‏هاي ساخته شده از حنا استحكام مو و برق و جلاي رنگ آنرا افزايش مي‏دهد.

برا تهيه شوينده سحرآميز مواد زير را با هم مخلوط كنيد، يك قاشق چايخوري روغن كرچك، يك قاشق چايخوري روغن فندق، يك قاشق چايخوري سركه مالت، يك قاشق گليسيرين، يك قاشق چايخوري شامپو، روغن كرچك به مو استحكام مي‏بخشد و روغن گياهي مثل تقويت‏كننده (تونيك) عمل مي‏كند. سركه اسيد مانتيل ايجاد مي‏كند. گليسيرين مو را مرطوب مي‏سازد و شامپو در اين ميان وسيله‏اي است كه اين تركيب را به هم پيوند مي‏دهد. پيش از شستن سر اين تركيب را آرام روي موهايتان بماليد آن وقت است كه ر مي‏يابيد بافت موي سرتان چه تغيرات شگرفي كرده است.
آب اكسيژنه. اين ماده شيميائي به دو شكل كرم و مايع در بازار عرضه شده است و رايج‏ترين منبع تأمين اكسيژن براي فرآيند اكسيداسيون است فرايند اكسيداسيون هنگامي صورت مي‏گيرد كه رنگ مو و ماده بي‏رنگ‏كننده به گيسو ماليده شود. در مورد رنگ‏هاي اكسيدشونده اكسيژن تأمين شده توسط آب اكسيژنه موجب تركيب رنگ مو با ماده رنگي درون پوسته مي‏شود. ملكول رنگي كه بدين ترتيب به وجود مي‏آيد درشتر از آن است كه بتواند از ساقه مو خارج شود. به هنگام بي‏رنگ كردن اكسيژن موجب تغيير رنگدانه طبيعي درون تار مو و بي‏رنگ شدن ملانين مي‏شود. رنگدانه‏هائي كه به سهولت تحت تأثير قرار مي‏گيرند در درجه نخست عبارتند از رنگ‏هاي خاكستري و قهوه‏اي در درجه دوم سرخ و درجه آخر زرد. قدرت آب اكسيژنه به دو صورت بيان مي‏شود حجم، قدرت درصدي، آب اكسيژنه مايع يا فرمول شيميائي H2o2مايعي زلال و از لحاظ ظاهر شبيه به آب مي‏باشد كه براي پايداري آن معمولا يك اسيد بدان افزوده مي‏شود اسيد يادشده ميزان اكسيداسيون را كاهش مي‏دهد.

قابليت جذب آب. چنانچه مو در آب يا هواي بسيار مرطوب قرار گيرد حدود پنج تا پانزده در صد به قطر آن اضافه مي‏شود. رطوبت مناسب براي مو بين 45تا 60درجه است.
قابليت تحمل وزن. يك تار مو مي‏تواند حدود 40تا بيش از 150گرم وزن را تحمل كند.
قابليت شكل‏پذيري. مو توسط پل‏هاي گوگردي خود قابليت شكل‏پذيري بسيار بالائي را دارد.
قابليت كشش. چنانچه موئي كشيده شود معمولا حدود 10تا 25درصد طول خود كش مي‏آيد.
قابليت رنگ‏پذيري. مو به واسطه رنگدانه‏هاي خود از استعداد رنگ‏پذيري بالائي برخوردار است. شكل طبيعي موها برحسب نژاد و افراد متفاوت است به طور كلي به سه دسته مي‏توان تقسيم كرد. موهاي صاف، موهاي مواج، موهاي مجعد، در ساختمان مو كربن 50تا 60درصد 2هيدروئن 6تا 16درصد 3نيتروژن (ازت) 14تا 17درصد 4اكسيژن 20ت 30درصد 5گوگرد 3تا 6درصد وجود دارد. به علت داشتن مجموعه اين مواد است كه مو مي‏تواند در مقابل اشعه شيميائي عكس‏العمل نشان داده تغيير رنگ يا فرم بدهد.

-1در نظر گرفتن فرم صورت (بيضي، گرد، مربع، مستطيل، مثلث، به شكل قلب (مثلث معكوس) لوزي. -2جنس مو و شكل ظاهري مو، -3سن و موقعيت اجتماعي شخص، -4توجه به پرپشتي و كم‏پشتي موها، -5چاقي يا لاغري شخص، -6رعايت كردن ميل و خواسته مشتري با راهنمائي آرايشگر، -7رعايت فاصله مناسب به نحوي كه آرايشگر بتواند با تسلط كامل كار خود را انجام دهد، -8طرز صحيح ايستادن آرايشگر به شكلي كه از نظر بدني حالت قائم استخوان‏بندي او تغير نكند، -9تميز و نم‏دار بودن موها هنگام كوپ، تقسيم‏بندي صحيح مو جهت كوپ مورد نظر، -11معمولا قبل از كوپ بايد موها را شست و شو داد و با حوله 13آب اضافي آن را گرفت به طوري كه حالت و فرم طبيعي موها كاملا مشخص گردد. زيرا فرم و حالت طبيعي مو جهت انجام كوپ كاملا ضروري است، -12به كار بردن وسائل كار مناسب (تيغ، قيجي، شانه، ماشين موزني) جهت انواع كوپ و طرز صحيح استفاده و نگه‏داشتن آنها در دست

پوست صورت ما به لحاظ نقشي كه در زيبايي دارد و همچنين به علت آسيب‏پذيري شديد خود به دليل عريان‏بودن، هميشه نياز به مراقبت بيشتري نسبت به بقيه بدن دارد. صابون‏زدن و شستن پوست صورت يكي از اقدامات بهداشتي مراقبتي براي حفظ سلامت و شادابي آن است اما همين اقدام در صورت غيراصولي‏بودن باعث گسترش جوشها، آكنه‏ها و ضايعات عفوني پوست صورت مي‏شود. نكته مهم در هنگام شستن پوست صورت توجه به نرمي و لطافت اين بافت است. در موقع خشك‏كردن نيز بايد توجه داشته باشيم كه در صورت كشيدن حوله روي پوست، ميكروبها و عوامل بيماريزاي موجود در يك جوش كوچك را با دست خود روي پوست صورت پخش كرده‏ايم كه احتمال افزايش جوشها را در صورت به وجود مي‏آورد.

زگيل در واقع يك نوع تومور خوش‏خيم پوستي است. برخلاف تصور عامه كه علت پيدايش زگيل را آب ريختن روي گربه مي‏دانند، زگيل علت ويروسي دارد. زگيل بيشتر در بچه‏ها و در نواحي پشت دستها ديده مي‏شود و منظره بدي ايجاد مي‏كند. والدين بايد با مشاهده زگيل كودك را نزد پزشك ببرند چون ممكن است با دستكاري آن تعداد زگيلها بيشتر شود، به علاوه احتمال مبتلاكردن ديگران هم وجود دارد. زگيل با روشهاي مختلفي مثل سوزاندن، فريزكردن يا مصرف داروي موضعي درمان مي‏شود كه انتخاب نوع درمان به نظر پزشك بستگي دارد.

پوست بدن انسانها خارجي‏ترين بخش بدن است كه در ظاهر ظريف و آسيب‏پذير به نظر مي‏رسد. اما واقعيت اين است كه پوست سالم در صورت كارآيي مناسب يكي از مهمترين سدهاي دفاعي بدن در برابر ميكروبهاست. خيلي از ميكروبهايي كه با ورود به لايه‏هاي زير پوست مي‏توانند عفونتهاي وحشتناك و صعب‏العلاج ايجاد كنند، در روي پوست هيچ آثار سويي از خود بروز نمي‏دهند. علت اين مقاومت پوست ساختمان غيرقابل نفوذ آن است كه اجازه ورود به عوامل خارجي را نميدهد به طوري كه ملانين يا رنگدانه پوست حتي از ورود اشعه ماوراء بنفش نور خورشيد به بدن جلوگيري مي‏كند. همچنين ميكروبهاي طبيعي كه در سطح پوست سالم به صورت مسالمت‏آميز وجود دارند خود مانع از تكثير ميكروبها و قارچهاي بيماريزا مي‏شوند. پس حفظ سلامت پوست ضامن سلامت اعضاي داخلي بدن نيز مي‏باشد.

ريزش مو كه در مردان به طور طبيعي با افزايش سن اتفاق مي‏افتد و دير يا زود منجر به طاسي نسبي يا طاسي كامل سر مي‏شود در زنان بيماري محسوب مي‏شود و نه تنها فرد دچار ريزش را نگران و مضطرب مي‏كند بلكه پزشك او را نيز وادار به انجام معاينه و آزمايشات دقيق و كامل مي‏نمايد تا علت اين عارضه روشن شود. تحقيقات جديدي در دست است كه نشان مي‏دهد ريزش موي زنان شاغل در حرفه‏هاي مردانه با نوع شغل آنها ارتباط دارد. در اين مطالعه كه در انگلستان انجام شده است. 3درصد از 800زن دچار ريزش مو اظهار داشته‏اند كه موهاي آنها پس از فعاليت در مشاغل خاص دچار ريزش شده است. اين پژوهشگران ناهمخواني هورمونهاي زنانه با تصدي مشاغل اجتماعي را مغاير طبيعت آنها و علت ريزش مو دانسته‏اند.

آيا خالها، اين لكه‏هاي كوچك و بزرگ رنگي كه گاه از بدو تولد و گاه تا چندين سال، در گوشه و كنار بدن ما ديده مي‏شوند، مي‏توانند براي ما خطرناك باشند؟ پاسخ اين سؤال مثبت است ولي بايد توجه داشت كه اكثر خالها، همان خالهاي قهوه‏اي يا قرمز، بي‏خطرند. خالهاي خطرناك، خالهاي سياه يا آبي‏رنگ هستند كه ممكن است منشأ نوعي سرطان پوستي به نام ملانوم شوند. اين سرطان زنگ خطرهايي دارد كه با مشاهده آنها بايد به پزشك مراجعه كرد. اين زنگ خطرها عبارتند از: بزرگ‏شدن سريع يك خال، چندرنگ‏شدن يك خال و هر نوع تغيير سريع در مشخصات خال. در هر حال تشخيص نهايي اين امر با نظر پزشك و نمونه‏برداري از خال مشخص مي‏شود.

لآفتاب منشأ نور و انرژي و مظهر قدرت و زيبايي است. نور آفتاب براي تمامي موجودات و از جمله آدمي سودمند است. اشعه ملايم آفتاب سطح پوست را جلا داده و در رفع عوارضي مثل جوش صورت مؤثر است. ولي همين اشعه آفتاب در صورت شديدبودن باعث ايجاد عوارض زيانباري در پوست مي‏شود. اين اشعه مي‏تواند سبب ايجاد جوش، لك، خال و چروك شود و در صورت تداوم تابش اشعه شديد آفتاب ممكن است زمينه بروز سرطان پوست فراهم آيد. به همين علت است كه سرطانهاي پوست در افرادي مانند كشاورزان كه مدتهاي طولاني در معرض آفتاب شديد قرار مي‏گيرند بيشتر ديده مي‏شود. در اين افراد پوست به تدريج تيره و خشن شده و انعطاف طبيعي خود را از دست مي‏دهد و آمادگي ابتلا به سرطان پوست در آن افزايش مي‏يابد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علت تشنج در نوزادان چیست ؟

تشنج نوزاد، بر خلاف تشنج كودكان و بزرگسالان، اغلب یك علامت است و یك بیماری …

نوزادان از حس لامسه برای شناخت دنیای اطرافشان استفاده میکنند

حس لامسه یکی از اولین حواسی است که در زمان تولد نوزاد رشد میکند و …