پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / شغل شما بر پوست شما تاثیرگذار است!
تلگرام

شغل شما بر پوست شما تاثیرگذار است!

بيشتر ضايعات پوستي را دردست‌ها مي‌بينيم ولي گاهي به علت آلوده شدن لباس‌ها، ضايعات را مي‌توان روي قسمت‌هاي مختلف بدن مشاهده كرد.

ضايعاتي كه در صورت ايجاد مي‌شود، بيشتر از طريق دست به صورت منتقل شده‌اند و يا مواد به شكل گاز ، بخار، گردوغبار در هوا پراكنده و روي پوست صورت نشسته اند. گاهي تغييرات رنگي پوست را درتماس شغلي با بعضي مواد شميايي داريم و اين مساله در مورد افرادي كه در كارخانه‌ها با فلزات سنگين از قبيل نقره، جيوه و… سروكار دارند ممكن است به صورت لكه هاي تيره رنگ، در محل تماس پوستي ديده شود .
مواد شيميايي مي‌توانند به دو صورت تحريكي وآلرژيك باعث التهاب وحساسيت پوست شوند. البته غلظت ماده، نوع ماده و دفعات تماس با آن مواد، در ايجاد و تشديد ضايعات پوستي موثر است.
انواع مواد اسيدي، قليايي و فرآورده‌هاي نفتي و بنزيني و حلال‌هاي شميايي قادرند با حل كردن چربي بين سلولي پوست به زيرجلد نفوذ كنند و باعث قرمزي وخارش شديد شوند و درموارد شديدتر به صورت ترشح و تاول هم ديده مي‌شوند.
يكي از عوارض تماس پوستي با مواد ، جوش‌هاي چركي است كه به آن اكنه شغلي مي گويند . در بعضي از شغل‌ها، آكنه ايجاد يا تشديد مي‌شود و اين اغلب در مشاغلي ديده مي شود كه باعث‌ ‌هيدراسيون لايه شاخي پوست مي‌شوند، از قبيل كار كردن با مواد روغني حيواني يا معدني، نفت‌ ‌و هيدروكربن‌هاي هالوژنه و تماس ماده‌ ‌شيميايي با‌ پوست ‌كه در صورت و اندام‌ها آكنه ايجاد مي‌كنند.
افرادي كه در محيط‌هاي گرم كار مي‌كنند نيز به دليل تعريق زياد، دچار تشديد آكنه مي‌شوند. از ديگر موادي كه مي‌توانند منجر به اين صدمه شوند مواد هالوژني (كلر، يد…) ، گازوئيل، روغن موتور، آزبست و فرآورده‌هاي قطران هستند.
اين آكنه‌ها به شكل جوش‌هاي قرمز، چركي و يا زيرپوستي سرسياه وسرسفيد، در همان محل تماس پوستي با لباس‌هاي آغشته با مواد شيميايي، بروز مي‌كند كه حتي بعد از بهبودي نيز، جا زخم به جاي مي‌گذارند.
بيماري هاي شغلي ناشي از نور
مساله ديگر تماس با نور خورشيد است. كساني كه بنا به شغلشان وقت زيادي را در آفتاب صرف مي كنند بايد بدانند كه نور خورشيد تركيبي از چند نور مخرب‌ترين جزء آن اشعه ماورا بنفش است كه طول موج 280 -400 نانومتر دارد و با نفوذ به پوست باعث ايجاد صدماتي به سلول‌ها و رشته‌هاي ارتجاعي پوست مي‌شود.
كشاورزان، دامداران ، كارگران ساختماني و… جزء اين گروه هستند و بايد با كلاه و كرم‌هاي ضد آفتاب تا جائي كه مي‌توانند از پوست خود مراقبت كنند.
آفتاب سوختگي، مهم‌ترين عارضه زودرس اشعه ماوراء بنفش است كه مي‌تواند خفيف يا شديد باشد. در موارد شديد علائم عمومي مانند تب، لرز، بي‌قراري، سردردو خواب‌آلودگي وضعف نيز ممكن است در فرد ديده شود.
پوست‌هاي روشن و سفيد نسبت به عوارض ماوراء بنفش حساسيت بيشتري دارند.
عوارض ديررس تماس با نورخورشيد، در اثر تخريب تدريجي و مستمر الياف ارتجاعي پوست و سلول‌هاي پوستي است ونتيجه آن شلي و افتادگي پوست، چين وچروك ولكه‌هاي رنگي پوست است. بيشتر از 50 درصد تغييرات پوستي كه در افراد ديده مي‌شود مربوط به صدمات آفتاب است.
كشاورزان و دامداران كه بيشترين فعاليت خود را در مقابل نور خورشيد انجام مي‌دهند دچار چين وچروك هاي عميق پوستي در صورت و پشت گردن مي‌شوند.

كجا كار مي‌كنيد؟
در صورتي كه محيط كار گرما و رطوبت بالايي داشته باشد و يا نوع كار همراه با انجام فعاليت شديد بدني و عرق كردن زياد بدن باشد، در لايه سطحي پوست كه از نژاد ‌شاخي است، امكان صدمه خوردن وليچ افتادگي وجود دارد، بنابراين طبقه شاخي نمي‌تواند وظيفه محافظتي خود را خوب انجام دهد و لذا، عوارض وبيماري‌هاييرا به دنبال دارد. يكي از شناخته‌شده‌ترين عوارض گرما و رطوبت و تعريق، پديده عرق سوزي است كه اكثراٌ در چين‌هاي بدن مثل كشاله ران وزير بغل، به وجود مي‌آيد در اثر رطوبت و تورم لايه‌هاي سطحي پوست دهانه غدد عرق بسته مي‌شوند كه اين انسداد در اثر سائيدگي لباس تشديد مي‌شود.

بيماري‌هاي ميكروبي
گاهي عفونت‌هاي قارچي يا ميكروبي نيز به آنها اضافه مي‌شود و به همين دليل است كه در محيط‌هاي گرم و مرطوب، عفونت‌هاي پوستي، ميكروبي و ويروسي شيوع بيشتري دارد. گاهي مشاغل خاصي باعث ايجاد عفونت‌هاي نادر ومقاوم به درمان مي‌شود، مانند زخم‌هاي مزمن در دست ماهيگيران و ماهي فروشان كه حتي گاهي نياز به جراحي دارند.
همچنين گاهي در كف پاي ورزشكاران و كاركناني كه در استخر و سونا‌ كار مي‌كنند، زگيل‌هاي شديد ومتعد بروز مي‌كند و يا در دست قصاب‌ها كه مرتب دست‌هاي خيس و مرطوب دارند زگيل ايجاد مي‌شود.
آلودگي وسايل و لباس‌هاي كار، مي‌تواند باعث برگشت وتكرار ضايعات درمان شده گردد. در بعضي از مشاغل پوست در معرض خطر سوختگي قرار دارد. اسيدها، قلياها، سيمان، فنل، فسفر… موادي هستند كه مي‌توانند باعث سوختگي پوست و در صورت جذب پوستي، موجب مسموميت و نارسايي كبدي و كليوي شوند كه حتي گاهي براي كامل شدن درمان فرد نياز به جراحي پيدا مي‌كند. گاهي علائم سوختگي پس از چند ساعت شروع مي شود و ادامه تماس با مواد باعث صدمات بيشتري مي‌شود از جمله: قرمزي، التهاب، سوزش، خارش و سياه شدن بافت زيرين پوست و ايجاد زخم عميق در آن.

بانك پوست براي آتش نشان‌ها
بد نيست بدانيد ايتاليا اولين بانك پوست جهان را براي آتش‌نشانان، كارگران ذوب آهن و افرادي كه به خاطر شغل خود در معرض افزايش خطر سوختگي قرار دارند ايجاد كرده است. اين بانك قطعاتي از پوست كشت داده شده از فوليكول‌هاي موي اين كارگران را نگهداري مي كند تا در مواقع اورژانسي امكان دسترسي سريع به پوست پيوندي فراهم شود.
ادواردو راپوسيو يكي از پژوهشگران واحد جراحي پلاستيك دانشگاه جنوآ اين بانك پوست را براي كساني كه به خاطر شغل خود در خطر سوختگي قرار دارند بسيار بااهميت توصيف كرد. در حال حاضر كساني كه دچار سوختگي مي‌شوند بايد چندين روز صبر كنند تا پوست پيوندي از بافت سالم بدن آنها تهيه شود.
طي اين مدت از پماد يا پوست موقتي كه از بافت هاي افراد متوفي يا حيوانات تهيه شده و در بانك‌هاي بافت معمولي نگهداري مي‌شود استفاده به عمل مي‌آيد. اما در نهايت بايد از پوست تهيه شده از سلول هاي بدن خود بيمار استفاده شود. اين چند روز براي بيشتر بيماران بسيار حياتي است. با ايجاد بانك پوست، پوست پيوندي آماده است و امكان نگهداري اين پوست تا چند سال وجود دارد.
اين بانك پوست تا اواخر ماه ژوئيه گشايش مي‌يابد. واحد جراحي پلاستيك درحال حاضر اقدام به جمع‌آوري نمونه‌هاي فوليكول موي آتش‌نشانان و امدادگران شهر جنوآ و كاركنان تاسيسات انرژي آمگا كرده است.‌

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علت تشنج در نوزادان چیست ؟

تشنج نوزاد، بر خلاف تشنج كودكان و بزرگسالان، اغلب یك علامت است و یك بیماری …

نوزادان از حس لامسه برای شناخت دنیای اطرافشان استفاده میکنند

حس لامسه یکی از اولین حواسی است که در زمان تولد نوزاد رشد میکند و …