پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / حدود ۱۰ درصد از بیماری های آسم ناشی از شغل افراد است
تلگرام

حدود ۱۰ درصد از بیماری های آسم ناشی از شغل افراد است

یک فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی با بیان اینکه ۱۰ درصد از بیماری های آسم ناشی از شغل افراد است، گفت: افرادی که در کارخانجات تولید لبنیات و مواد حیوانی، دامپزشکی ها، آزمایشگاهها و نانوایی ها مشغول به کار هستند بیشتر در معرض آسم شغلی هستند.

دکتر مریم مهلوجی راد در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران، درباره آسم شغلی گفت: آسم شغلی زمانی اتفاق می افتد که فرد زمینه آسم ندارد اما بر اثر حضور در محیط های کاری پرخطر به تدریج علائم آسم در وی ظاهر دچار سرفه، خس خس و تنگی نفس می شود به طوری که در خارج از محیط کار و یا در روزهای غیرکاری این علایم وجود ندارد. در واقع در آسم های شغلی فرد سالم به علت حضور در محیط کار و مواجهه با موادی که وجود دارد دچار آسم می شود.

وی در ادامه به محیط های کاری پرخطر در مواجهه با آسم شغلی اشاره کرد و گفت: بیشتر افرادی که در شغل خود با ایزوسیانات ها یا موادی که در کارخانه های چسب و عایق کاری وجود دارند؛ مواجهند بیشتر به آسم های شغلی مبتلا می شوند.

این فوق تخصص آسم و آلرژی ادامه داد: افراد شاغل در نانوایی ها، کارخانجات تولید کننده مواد حیوانی و پروتئین ها همچنین آزمایشگاههای نگه دارنده حیوانات و دامپزشکی ها به دلیل ترشح بزاق حیوانات بیشتر به آسم شغلی مبتلا می شوند.

دکتر مهلوجی با تاکید بر اینکه انجام سالی دوبار تست تنفس در افراد مواجهه با شغل های پرخطر ضروری است، اظهار کرد: بر اساس قانون افرادی که در محیط های پرخطر کار می کنند در سال یک یا دو بار تست تنفسی باید انجام دهند که از نظر بروز علایم کنترل شوند به طوری که اگر هر گونه علامتی ظاهر شد در جهت رفع آن اقدام کنند.

وی ادامه داد: استفاده از ماسک های مخصوص و فیلتردار تا حدی می تواند از بروز بیماری جلوگیری کند اما با این حال این افراد هم باید حتما سالی دو بار معاینه شوند.

دکتر مهلوجی در پایان با بیان اینکه آسم شغلی نسبت به سایر آسم ها در کشور شایع نیست، گفت: حدود ۱۰ درصد از بیماری های آسم ناشی از شغل افراد است و بیشتر در افراد بالغ دیده می شود.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

نگاهی اجمالی بر خواص عناب

*  خواب آور است و بیخوابی را برطرف می کند بخصوص هسته عناب خواب آرو …

خواص عناب

عناب، ‌میوه‌ای است که علاوه بر خوشمزه بودن، خواص درمانی فراوانی دارد و سرشار از …