پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مواد دارويي طبيعي / خواص ماءالشعیر(دلستر)
تلگرام

خواص ماءالشعیر(دلستر)

ماءالشعير از جوانه جو تهیه می شود . به جوانه جو مالت مي‌گويند كه در مرحله جوانه‌زني، به دلیل عملكرد آنزيم‌هاي مختلف موجود در جو، مواد مغذي بسياري در آن تشكيل و يا افزايش پیدا می کنند از قبیل  ويتامين‌هاي گروه B و اسيدهاي آمينه ضروري. برای تولید ماءالشعیر،ابتدا جوانه جو ( مالت) را مي‌جوشانند و به آن رازک و  مواد خوراكي دیگر اضافه می کنند.

یکی از مواد افزودني در ماءالشعير،عصاره رازك می باشد كه خواص طبي زيادي از قبیل دفع سنگ كليه، ادرار آور بودن، ضدعفوني كننده دستگاه گوارش و دستگاه تنفس می باشد. مزه تلخ ماءالشعير، مربوط به رازك می باشد. رازك همچنین خاصيت آنتي‌بيوتيكي دارد كه به پايداري ماءالشعير كمك مي‌كند.

ماءالشعیر علاوه بر رفع تشنگی ، بر روی کارکرد کلیه اثر بسیار خوبی دارد و از تشکیل سنگ کلیه جلوگیری می کند و همچنین  باعث رفع خستگي اعصاب مي‌گردد.

اين نوشيدني حاوی انواع ويتامين هاي گروه Bشامل B1، B2، B3، B6، اسيد پانتوتنيك (B5)، بيوتين، اسيد فوليك، B12 و ويتامين C می باشد که براي رشد مو و جلوگيري از ريزش آن مي‌توانند مفيد باشند. اين ويتامين‌ها محلول در آب می باشند و در سنتز واسطه هاي عصبي نقش موثری دارند كه در رفع استرس و بسياري از اختلالات عصبي ديگر مي‌شوند.

ماءالشعير حاوی ترکیباتی از قبیل  ساكارز، گلوكز، مالتوز و ويتامين C، ويتامين‌هاي گروه B، اسيدهاي آلي، انواع آمينواسيدها، املاح، اسيد نوكلئيك و آب گازدار می باشد .

عصاره مالت جو حاوی فيبرهاي غذايي محلول می باشد كه در رفع  التهاب روده، يبوست ، فتق معده بسيار موثر است.

فيبرها اثرات زیادی در بدن  دارند، از قبیل باعث تنظيم عملكرد روده، كاهش خطر بيماري‌هاي قلبي و بعضي انواع سرطان می گردند.

ماءالشعير با دارا بودن ويتامين‌هاي گروه B و اسيد آمينه براي پوست و مو بسيار مناسب است و خواص درماني بسياري براي خانم‌هاي باردار و شيرده دارد و تا حدودي در افزايش ضريب هوشي مؤثر است.

ماءالشعير غنی از انواع فيتوكميكال‌ها مانند فلاوونوئيدها، كاروتنوئيدها و آنتوسيانين‌ها می باشد که در بهبود عملكرد خون‌رساني قلب و كاهش ابتلا به پرفشاري خون و سلامت كليه‌ها، محافظت از بدن در برابر بروز سرطان‌ها، سكته‌هاي قلبي و مغزي بسیار مؤثر می باشند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

مصرف سبزیجات و میوه‌ها خطر سرطان کلیه را کاهش میدهد

یک مطالعه بزرگ دیگر نیز نشان داد احتمال ابتلا به سرطان کلیه تا حدود زیادی …