پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / مبتلایان به آرتروز باید با تجویز پزشك از كفی های طبی استفاده كنند
تلگرام

مبتلایان به آرتروز باید با تجویز پزشك از كفی های طبی استفاده كنند

دبیر علمی دومین سمپوزیوم تازه های آرتروز زانو عنوان كرد: كفش و كفی مناسب باید بر اساس معاینه و تجویز پزشك تهیه شود و برای انتخاب صحیح آن باید علاوه بر وضعیت زانو ها مواردی چون معاینات مچ پا و نحوه قرارگیری كشكك مورد ارزیابی قرار گیرد.

به گزارش انجمن طب فیزیكی و توانبخشی ، دكتر سید ‘ احمد رییس السادات ‘ دبیر انجمن طب فیزیكی و توانبخشی و دبیرعلمی دومین سمپوزیوم تازه های آرتروز زانو گفت: هدف كلی از درمانهای متنوع فیزیكی و دارویی در مبتلایان به آرتروز كند كردن روند تخریبی و دژنراسیون در مفاصل ، كاهش درد ، حفظ یا بهبود حركت مفصلی و بهبود عملكرد آن و در نهایت ارتقاء كیفیت زندگی است.

وی افزود: اصلاح الگوی زندگی شامل تغذیه مناسب ، رعایت وضعیت های صحیح بدن در فعالیت های روزمره از جمله خود داری از دوزانو و چهار زانو نشستن، استفاده از توالت فرنگی، محدود كردن دفعات بالا به ویژه پایین آمدن از پله، غذا خوردن پشت میز به جای نشستن در كنار سفره از جمله دستورات ساده و قابل اجرایی است كه می تواند از شدت آرتروز بكاهد.

رییس السادات در ادامه در مورد وسایل كمكی حركت و كفی طبی در مبتلایان به آرتروز زانو گفت: كفش و كفی مناسب باید بر اساس معاینه و تجویز پزشك تهیه شود و برای انتخاب صحیح آن باید علاوه بر وضعیت زانو ها مواردی چون معاینات مچ پا و نحوه قرارگیری كشكك مورد ارزیابی قرار گیرد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی گفت: استفاده از كفی ها با لبه داخلی در افرادی كه دچار زانوی ضربدری ( والگوس ) هستند و استفاده از كفی ها با لبه خارجی به همراه بانداژ مفصل ساب در افرادی كه دچار زانوی پرانتزی ( واروس ) هستند و همچنین بانداژهای خاصی كه كشكك را به سمت داخل زانو می آورد در مبتلایان به آرتروز توصیه می شود .

این متخصص طب فیزیكی ادامه داد : وسائل كمكی حركت مانند عصا و چوبدستی می تواند تا 25 درصد از وزن بر روی پای مقابل را كاهش دهد و سبب كاهش درد و بهبود عملكرد شود از این رو استفاده از عصا در سمت مقابل در برخی بیماران آرتروزی توصیه می شود. اما استفاده از زانوبند طبی در مراحل اولیه آرتروز توصیه نمی شود .

رئیس السادات در پایان اظهارداشت: ارتفاع عصا و نحوه صحیح استفاده از آن بسیار مهم است . طول مناسب برای عصا فاصله ازكف زمین تا تروكانتر بزرگ استخوان ران (تقریبا محل درز جیب شلوار ) است و آرنج بیمار حین استفاده از عصا باید حدود 20 درجه خم باشد.

دومین سمپوزیوم تازه های آرتروز زانو به همت انجمن طب فیزیكی و توانبخشی ایران با همكاری دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در تاریخ پنجشنبه 25 خرداد ماه در مركز پزشكی، آموزشی و درمانی شهید مدرس تهران(سعادت آباد) برگزار می شود.

این سمپوزیوم دارای امتیاز بازآموزی ( حد اكثر 5 امتیاز ) جهت پزشكان عمومی، متخصصین داخلی، ارتوپدی ، طب فیزیكی، جراحی عمومی، بیهوشی و كارشناسان و مقاطع بالاتر فیزیوتراپی ، كاردرمانی ، ارتوپدی فنی و پرستاری است اساتید رشته های مختلف ارتوپدی، روماتولوژی، طب فیزیكی و توانبخشی، تغذیه، فیزیوتراپی و طب سوزنی بر اساس آخرین دستاوردهای علمی در زمینه پیشگیری ، تشخیص و درمان آرتروز در این سمپوزیوم به سخنرانی خواهند پرداخت .

اپیدمیولوژی و بار بیماری، عوامل خطر و روشهای پیشگیری از آرتروز، اصول بیومكانیك، روشهای تصویر برداری، اندیكاسیون های جراحی، درمانهای دارویی مرسوم و نوین، رویكرد مبتنی بر شواهد، مدالیتی های فیزیكی از جمله لیزر درمانی، ورزش درمانی ، طب سوزنی، كاربرد ارتز و تزریق پلاسمای غنی از پلاكت(PRP) در درمان آرتروز ازجمله مباحثی است كه در این سمپوزیوم به آنها پرداخته خواهد شد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

نگاهی اجمالی بر خواص عناب

*  خواب آور است و بیخوابی را برطرف می کند بخصوص هسته عناب خواب آرو …

خواص عناب

عناب، ‌میوه‌ای است که علاوه بر خوشمزه بودن، خواص درمانی فراوانی دارد و سرشار از …