پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مامایی / آندومتريوز
تلگرام

آندومتريوز

آندومتريوز؛ بيماری زنان جوان – قاعدگی

بدون دليل و بيماري خاصي، قادر به باردار شدن نيستيد و احتمالا به همراه اجابت مزاج، دچار خونريزي مي‌شويد، به وجود بيماري آندومتريوز در بدنتان شك كنيد و با مراجعه به پزشك متخصص، اجازه پيشرفت را از آن بگيريد.

آندومتريوز بيشتر در زنان 20 تا 30 سال ديده مي‌شود و بافتي شبيه مخاط داخل رحم را در خارج از رحم شامل مي‌شود و معمولا روي تخمدان‌ها، لوله رحم، لگن، روده، مثانه و حتي در بيني، ريه و مغز گزارش شده است. بيماري وابستگي شديدي به هورمون استروژن دارد،

بنابراين تا زماني كه اين هورمون وجود دارد، بيماري نيز فعال است، به نحوي كه فرد را از دوران بلوغ تا يائسگي، درگير خود مي‌كند.

گفته مي‌شود معمولا اين بيماري در مردان ديده نمي‌شود و اكثر زناني كه دچار اين بيماري مي‌شوند اغلب داراي زمينه‌هاي ارثي، پس‌ زدن خون قاعدگي به داخل شكم و رشد آن در لوله‌هاي رحمي، عدم دفاع كامل سيستم ايمني بدن و وجود سلول‌هاي موجود در لگن كه داراي پتانسيل‌هاي مختلفي هستند، مي‌باشند.

علائم شايع :

درد قاعدگي، قاعدگي‌هاي نامنظم، خونريزي از ناحيه مقعد، ادرار خوني، خون‌دماغ شدن به هنگام سيكل قاعدگي و نازايي از علائم شايعي است كه مي‌توان به بيماري آندومتريوز پي برد. با معاينات پزشكي، سونوگرافي، آزمايشگاه تست ‌(125 CA) و لاپاراسكوپي تشخيص داده مي‌شود.

اين  بيماري خطرناك و كشنده نيست ولي آن را بسيار مزاحم و در صورت عدم درمان، پيش رونده می باشد  كه ممكن است چندين مرتبه احتياج به جراحي داشته باشد.

آلودگي‌ هوا را جدي بگيريد

«كيست تخمدان،‌ چسبندگي لگن،‌ دردهاي مزمن لگني و شكمي و بارداري‌هاي توام با جراحي»‌از عوارض اين

بيماري است كه با يائسه شدن يا برداشتن تخمدان، بيماري از بين مي‌رود،
اين بيماري در ايران به دليل «آلودگي هوا» بسيار شايع شده است كه روز به روز شماري از زنان جوان را مبتلا مي‌سازد.

«استفاده از ظروف يكبار مصرف پلاستيكي» كه غذاهاي گرم در آنها سرو مي‌شوند نيز،‌ يكي ديگر از دلايل مهم شيوع اين بيماري است.

درمان :

بهترين درمان  جراحي و جراحي لاپاراسكوپي  ميباشد كه با ايجاد 3 سوراخ در ناف،‌كيست

برداشته، چسبندگي‌ها آزاد و نقاط مشكوك، ليزر يا سوزانده مي‌شوند كه در صورت مهيا نبودن عمليات لاپاراسكوپي، از لاپاراتومي (شكم باز)‌ استفاده مي‌شود كه پس از جراحي افرادي كه مايل به باردار شدن هستند با دارو درماني، بچه‌دار شده و بقيه بيماران برحسب تشخيص پزشك و نوع درجه بيماري 3 تا 6 ماه درمان دارويي مي‌شوند.

بهتر است براي جلوگيري از پيشرفت بيماري زنان، در صورت مشاهده اختلالات قاعدگي، خون ادراري، خون مدفوعي و نازايي به پزشك متخصص مراجعه كنند ؛ چراكه اين بيماري پيش‌رونده حتي پس از انجام عمل جراحي و درمان امكان عود دارد كه موثرترين راه مقابله با آن، كنترل هر 6 ماه يك بار آن توسط پزشكان متخصص زنان و زايمان است.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

تغذیه ماه نهم بارداری

در این مرحله از دوران بارداری، رشد جنین در داخل رحم مادر تقریبا کامل شده …

رعایت نکاتی برای آنکه نوزادی زیبا داشته باشید

مصرف رب انار در هنگام بارداری علاوه براینکه از ویار خوردن خاک، مهر، زغال، برفک …