پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / آنچه باید درباره عارضه تصلب شرائین بدانیم
تلگرام

آنچه باید درباره عارضه تصلب شرائین بدانیم

تصلب شرائین به حالتی گفته می شود كه پلاك ها به طور تدریجی در جداره داخلی سرخرگ ها تشكیل و باعث تنگی و سفت شدن عروق می شوند.

به گزارش سرویس سلامت ایسنا، موادی كه باعث شكل گیری پلاك ها در دیواره سرخرگ ها می شوند شامل مواد چربی، موادزائد سلولی، كلسیم، كلسترول و فیبرین هستند.

فیبرین یكی از مواد لخته كننده موجود در خون است. وقتی رسوبات چربی در دیواره سرخرگ های تامین كننده خون مورد نیاز قلب شكل می گیرند، بیماری تصلب شرایین یا لخته شدن عروق كرونری تشخیص داده می شود. معمولا فرد مبتلا به تصلب شرایین از مشكل خود بی اطلاع است چون این عارضه هیچ علائمی ندارد. در عین حال علائم بارز این عارضه زمانی آشكار می شوند كه بیماری به شدت پیشرفت كرده و جریان خون به قلب، محدود می شود. در این وضعیت به دلیل آنكه قلب بر اثر مسدود شدن جریان خون، اكسیژن كافی دریافت نمی كند مشكلاتی چون درد قفسه سینه یا حمله قلبی بروز می كند.

بنابر گزارش سایت اینترنتی هلت می آپ، در برخی افراد ممكن است علائم ابتدایی نظیر تنگی نفس، نامنظم شدن ضربان قلب، ضعف، سرگیجه، حالت تهوع یا تعریق زیاد بروز كند.

تاكنون هشت عامل خطرزای اصلی و موثر در ایجاد عارضه تصلب شرائین شناخته شده است. این عوامل شامل افزایش سطح كلسترول بد، استعمال سیگار، فشارخون بالا، چاقی، دیابت، سابقه خانوادگی ابتلا به حمله قلبی یا بیماری های قلبی و كرونری تا قبل از سن ۵۵ سالگی، بی تحركی و پایین بودن سطح كلسترول خوب هستند.

همچنین فاكتورهای شناخته شده و خطرزایی كه تاثیر كمتری در بروز تصلب شرائین دارند شامل وجود ذرات ریز كلسترول بد در خون، افزایش غیرعادی سطح لیپوپروتئین A و افزایش سطح هوموسیستین هستند.

زمانی كه این آسیب ناشی از تصلب شرائین به بدن وارد شود، داروها می توانند برخی از علائم آن را تسكین دهند اما نمی توانند آسیب وارد شده را برطرف كنند. در این وضعیت معمولا انجام جراحی بای پس سرخرگ كرونری، آنژیوپلاستی و جایگزینی استنت برای برداشتن پلاك تشكیل شده، ضروری است.

متخصصان علوم پزشكی به این توافق رسیده اند كه بهترین راهكار برای پیشگیری از تصلب شرایین، آموزش اولیه است. این آموزش باید از دوران كودكی آغاز شود و تا دوران نوجوانی ادامه یابد تا آموخته های آن به عادات سالم در طول زندگی انسان تبدیل شوند. آموزش رژیم غذایی مناسب در سنین پایین به همراه درك اهمیت فعالیت بدنی و ورزش كردن به طور دائمی در كاهش خطر بروز تصلب شرائین تاثیر به سزایی دارد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مهمترین علل خواب رفتن دست و پا

1- خواب رفتن بدنبال از فشار خارجی به عصب محیطی حتما تا به حال برای …

خروج چرک از مقعد

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از …

دیدگاهتان را بنویسید