پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / چكاندن آب لیمو و پیاز در چشم، راهكار درمان “آب سیاه” نیست
تلگرام

چكاندن آب لیمو و پیاز در چشم، راهكار درمان “آب سیاه” نیست

یک فوق تخصص چشم با تاکید بر خطرناک بودن ریختن آب لیمو در چشم اظهار داشت: اثرات درمانی شستشوی چشم با آب لیمو نه تنها پایه علمی ندارد بلکه ممکن است این اسید در بافت های چشم نفوذ پیدا کند و موجب تخریب آنها شود.

 
دکتر علی عبدالهی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا منطقه دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: در صورت بروز مشکل در چشم یا پلک ها باید دلیل آن را جستجو کرد و بر اساس آن دلیل درمان مخصوص آنها را آغاز کرد و شستن چشم ها با موادی مثل چای، آب لیمو و غیره دلیلی ندارد.

این فوق تخصص چشم بیان کرد: شستن چشم ها با چای ممکن است هیچ عارضه یا آسیبی برای چشم ها در پی نداشته باشد اما قطعا اثر مثبتی هم نخواهد داشت و اثرات درمانی که افراد برای آن متصور می شوند اشتباه و بدون پایه علمی است.

دکتر عبدالهی با اشاره به اینکه شستن چشم ها با چای یا آب لیمو هیچ تاثیری در افزایش سوی چشم و بینای افراد ندارد گفت: در صورت کم شدن دید یا اختلال در بینایی فرد باید به دنبال علت این مسئله بود و بر اساس علت، درمان اختصاصی را انجام داد.

وی با تاکید بر خطرناک بودن ریختن آب لیمو در چشم اظهار داشت: اثرات درمانی شستشوی چشم با آب لیمو نه تنها پایه علمی ندارد بلکه ممکن است این اسید در بافتهای چشم نفوذ پیدا کند و موجب تخریب این بافتها شود.

این متخصص چشم افزود: در صورت تماس چشم با اسید های قوی تر مثل وارد شدن اسید باتری ماشین در چشم به علت ترکیدن آن ممکن است بینایی چشم از بین برود که این مسئله قابل جبران نیست.

وی در خصوص استفاده خودسرانه از قطره های چشمی اظهار داشت: در صورتیکه افراد از قطره های چشمی استفاده می کنند باید با دلیل موجه و دستور پزشک باشد و کاربرد و دستور العمل آن را مطالعه کنند و در غیر این صورت خود سرانه اقدام به مصرف این قطره ها نکنند.

دکتر عبدالهی همچنین اثر درمانی مخلوط آب لیمو و پیاز برای درمان آب سیاه چشم را رد کرد و گفت: این کار به صورت قطره چشمی در یکی از کشورها انجام می شود که هیچ مبنای علمی ندارد و درست نیست.

isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مضرات نوشیدنی‌های گازدار

هنگام نوشیدن یک نوشیدنی گازدار، بدن انسان واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهد. ده دقیقه پس …

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …