پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / نكاتی برای راحت تر خوابیدن
تلگرام

نكاتی برای راحت تر خوابیدن

آیا شما هم از جمله افرادی هستید كه به دلایل مختلف دچار مشكلات و اختلالات خواب می شوند مثلا نمی توانند بلافاصله به خواب بروند و یا اینكه خواب آشفته و منقطع دارند؟

 

 
به گزارش سرویس «سلامت» ایسنا به نقل از سایت اینترنتی هلت می آپ، اگر به هر دلیل نمی توانید شب ها راحت بخوابید یا بی دلیل در اواسط شب از خواب بیدار می شوید و دیگر خوابتان نمی برد می توانید با رعایت كردن چند نكته ساده تا حد زیادی این مشكل را برطرف كنید.

در این مطلب كارشناسان بهداشت خواب در آمریكا توصیه می كنند قبل از هر اقدامی یك برنامه مشخص و دائمی برای ساعت خواب و بیداری خود داشته باشید. سعی كنید در هر شبانه روز مدت مشخصی بخوابید و این زمان را دائم تغییر ندهید. اگر ساعت خواب و بیداری شما منظم نباشد بدنتان قادر نخواهد بود یك چرخه شبانه روزی مناسب داشته باشد و با آن هماهنگ شود. سعی كنید شب دیر خوابیدن برایتان عادت نشود و هم چنین فقط شب ها بخوابید. چرت های بین روز، خواب شب را دشوار می سازد. اگر هم ناچار به چرت نیمروزی هستند آن را به ۲۰ دقیقه محدود كنید.

نكته مهم بعدی ورزش كردن است. فعالیت بدنی به شما كمك می كند بهتر بخوابید. حتی نیم ساعت ورزش روزانه در منزل و یا پیاده روی كوتاه در فضای باز می تواند به شما كمك كند بهتر بخوابید. بهتر است زمان ورزش صبح زود، بعدازظهر یا اوایل عصر باشد چون فعالیت بلافاصله قبل از ساعت خواب، خوابیدن را دشوار می كند هم چنین توصیه می شود قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید.

حمام آب گرم باعث آزاد شدن و انبساط عضلات منقبض شده می شود كه كیفیت خواب را بهبود می بخشد. هم چنین قبل از خواب از خوردن وعده های غذایی سنگین و یا ادویه دار پرهیز كنید. بهتر است خوردن آخرین وعده غذایی سنگین را به دو ساعت قبل از خواب موكول كنید. این امر به گوارش بهتر غذا قبل از خواب كمك كرده و در نتیجه باعث می شود بدن در طول شب استراحت خوبی داشته باشد.

قبل از خواب از مواد كافئین دار استفاده نكنید. برای خواب بهتر می توانید ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیش از رفتن به رختخواب مطالعه كنید، پنجره ها را در صورتی كه هوا مناسب است و سر و صدای اضافی وجود ندارد، باز بگذارید. هم چنین رادیو، تلویزیون، كامپیوتر و موبایل خود را در هنگام خواب خاموش كنید تا ذهن شما برای آرامش یافتن آماده شود.

isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …