خانه / مشروح اخبار / والدین در صورت مشاهده تیک های عصبی، کودک را تنبیه نکنند

والدین در صورت مشاهده تیک های عصبی، کودک را تنبیه نکنند

دبیر انجمن مغز و اعصاب کودکان، استرس، فشارهای عصبی و خستگی را در تشدید تیک های عصبی موثر دانست و اظهار کرد: والدین در صورت مشاهده تیک های عصبی در کودکان، آن ها را تنبیه نکنند و هر چه سریعتر برای درمان وی اقدام کنند.

 

دکتر سید حسین حسن پور در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این که تیک عصبی به عنوان یک بیماری حرکتی در کودکان لقب گرفته است، اظهار کرد: تظاهرات این بیماری به صورت حرکات غیرارادی در قسمت های مختلف بدن بروز می یابد و با حرکاتی چون تشنج شباهت دارد.

وی درباره تفاوت تیک های حرکتی با تشنج گفت: تیک های حرکتی اغلب شب ها از بین می روند در حالی که ممکن است تشنج در حین خواب کودک نیز رخ دهد.

این فوق تخصص مغز و اعصاب با بیان این که تیک های عصبی به طور ناخودآگاه و غیرارادی رخ می دهند، عنوان کرد: البته در فرم های خفیف، فرد می تواند تیک های عصبی را تا حدودی کنترل کند.

وی افزود: تیک های عصبی نظیر به زبان آوردن الفاظ رکیک و یا اصوات ناهنجار، هم برای خود فرد و هم برای اطرافیانش ناراحت کننده است و ممکن است مورد تمسخر همکلاسی هایش قرار بگیرد.

حسن پور درباره علت بروز تیک های عصبی بیان کرد: منشاء و علت اصلی بروز تیک های عصبی هنوز ناشناخته است. اما می توان گفت اختلالاتی که در قسمت های غیر کورتکسی مغز ایجاد می شوند، از جمله علل بروز تیک های عصبی اند.

دبیر انجمن مغز واعصاب کودکان استرس، فشارهای عصبی و خستگی را در تشدید تیک های عصبی موثر عنوان و گفت: این افراد اغلب با آرامش و استراحت بهبود می یابند.

وی ضمن بیان این که تیک های عصبی لزوما در کودکان مشاهده نشده و در بزرگسالان هم تظاهر می یابند، گفت: درمان تیک های عصبی در مرحله اول و پس از بررسی نقص های احتمالی با داروهای ویژه ای صورت می پذیرد. اکثر مبتلایان به کمک دارو درمانی و رفتار درمانی بهبود می یابند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب با اشاره به این که اگر اختلالات سایکولوژیک با تیک های عصبی همراه شوند، درمان اختلالات سایکولوژیک در کنار درمان دارویی تیک های عصبی ضروری است.

حسن پور ادامه داد: شیوع تیک های عصبی در میان کودکان ایرانی چندان بالا نیست.

وی در پایان توصیه کرد: والدین در صورت مشاهده تیک های عصبی در کودکان، آن ها را تنبیه نکنند و هرچه سریعتربرای درمان وی اقدام کنند.

isna

مطالب داغ امروز :

روش های کاهش درد قاعدگی

دردهای حین عادت ماهانه زنان یکی از شایع‌ترین شکایات آنها در طول این دوره است. …

نقش استروژن در زنان چیست؟

سه هورمون استروژن مهم که در بدن خانم‌ها تولید می‌شوند، استریول، استرادیول و استرون هستند.استروژن‌ها …

لزوم محدود کردن مصرف پتاسیم در بیماران کلیوی

کلیه ها به عنوان تصفیه خانه های بدن فعال هستند و نقشی کلیدی در سلامت …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *