پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / والدین در صورت مشاهده تیك های عصبی، كودك را تنبیه نكنند
مجله پزشکی

والدین در صورت مشاهده تیك های عصبی، كودك را تنبیه نكنند

دبیر انجمن مغز و اعصاب كودكان، استرس، فشارهای عصبی و خستگی را در تشدید تیك های عصبی موثر دانست و اظهار كرد: والدین در صورت مشاهده تیك های عصبی در كودكان، آن ها را تنبیه نكنند و هر چه سریعتر برای درمان وی اقدام كنند.

 

دكتر سید حسین حسن پور در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این كه تیك عصبی به عنوان یك بیماری حركتی در كودكان لقب گرفته است، اظهار كرد: تظاهرات این بیماری به صورت حركات غیرارادی در قسمت های مختلف بدن بروز می یابد و با حركاتی چون تشنج شباهت دارد.

وی درباره تفاوت تیك های حركتی با تشنج گفت: تیك های حركتی اغلب شب ها از بین می روند در حالی كه ممكن است تشنج در حین خواب كودك نیز رخ دهد.

این فوق تخصص مغز و اعصاب با بیان این كه تیك های عصبی به طور ناخودآگاه و غیرارادی رخ می دهند، عنوان كرد: البته در فرم های خفیف، فرد می تواند تیك های عصبی را تا حدودی كنترل كند.

وی افزود: تیك های عصبی نظیر به زبان آوردن الفاظ ركیك و یا اصوات ناهنجار، هم برای خود فرد و هم برای اطرافیانش ناراحت كننده است و ممكن است مورد تمسخر همكلاسی هایش قرار بگیرد.

حسن پور درباره علت بروز تیك های عصبی بیان كرد: منشاء و علت اصلی بروز تیك های عصبی هنوز ناشناخته است. اما می توان گفت اختلالاتی كه در قسمت های غیر كورتكسی مغز ایجاد می شوند، از جمله علل بروز تیك های عصبی اند.

دبیر انجمن مغز واعصاب كودكان استرس، فشارهای عصبی و خستگی را در تشدید تیك های عصبی موثر عنوان و گفت: این افراد اغلب با آرامش و استراحت بهبود می یابند.

وی ضمن بیان این كه تیك های عصبی لزوما در كودكان مشاهده نشده و در بزرگسالان هم تظاهر می یابند، گفت: درمان تیك های عصبی در مرحله اول و پس از بررسی نقص های احتمالی با داروهای ویژه ای صورت می پذیرد. اكثر مبتلایان به كمك دارو درمانی و رفتار درمانی بهبود می یابند.

این فوق تخصص مغز و اعصاب با اشاره به این كه اگر اختلالات سایكولوژیك با تیك های عصبی همراه شوند، درمان اختلالات سایكولوژیك در كنار درمان دارویی تیك های عصبی ضروری است.

حسن پور ادامه داد: شیوع تیك های عصبی در میان كودكان ایرانی چندان بالا نیست.

وی در پایان توصیه كرد: والدین در صورت مشاهده تیك های عصبی در كودكان، آن ها را تنبیه نكنند و هرچه سریعتربرای درمان وی اقدام كنند.

isna

 سامانه تغذیه هوشمند

مطالب داغ امروز :

چه چیزهایی مانع از خواب می شوند؟

1- تعدادی از موادغذایی به علت داشتن ترکیبات خاص باعث ایجاد استرس و کاهش میزان …

برای خواب بهتر، چه نوع چای را انتخاب کنیم؟

تجربه نشان می دهد چای هایی که از هر قسمتی از گیاه های چای (کاملیا …