پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / جلوگیری از سقط جنین با مونوكسید كربن!
تلگرام

جلوگیری از سقط جنین با مونوكسید كربن!

محققان دانشگاه «اوتوفون گریکه» آلمان در مطالعات خود دریافته اند كه دوزهای پایین منوكسید كربن از خصوصیات نجات بخش قابل توجهی برای جنین برخوردارند.

 

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، طبق پژوهشهای این محققان آلمانی، میزان پایین مونوكسیدكربن می تواند رشد رگ های خونی درون جفت را افزایش داده، جریان خون را در بند ناف برقرار كند.

این دو مورد برای سلامت كودك بسیار حیاتی است. مشكلات موجود در عملكرد جفت و جریان خون می تواند منجر به تولد نوزاد نارس، سقط جنین یا مرگ جفت شود.

قابلیت جالب مونوكسیدكربن این است كه به تقلید از اثر آنزیم HMOX۱ پرداخته كه رشد رگ های خونی در جفت و جریان خون بند ناف را افزایش می دهد.

هر دو مشكل سقط جنین و پره اکلامپسی یا افزایش فشار خون با سطوح پائین HMOX۱ در جنین مرتبط هستند.

محققان از مونوكسید كربن بر روی موشهایی مبتلا به محدودیت رشد داخل رحمی كه منجر به رشد جنین های كوچك ناسالم می شود، استفاده كرده و توانستند عملكرد جنین را بازیافته و از مرگ جفت بدون آثار زیان آور جلوگیری كنند.

آنها دریافتند كه یك دوره طولانی از دوز پایین مونوكسیدكربن بر روی موش ها منجر به كاهش فقدان جفت از ۳۰ درصد به صفر شده و تمام نوزادان زنده مانده بودند.

به گفته دانشمندان، تنفس دوزها پایین این گاز، اثر ضدعفونی كننده داشته و منجر به كاهش مرگ سلولی می شود.

محدودیت رشد داخل رحمی یكی از مشكلات جدی زمان بارداری است. زنده ماند نوزادان در این شرایط منجر به افزایش خطر فشار خون بالا، بیماری های قلبی عروقی و بیماری های کلیوی در بزرگسالی می شود. در این حالت، مصرف میزانی از مونوكسیدكربن می تواند به ارائه یك راه نجات برای مادران در معرض خطر بپردازد.

البته باید احتیاط را مدنظر قرار داد؛ چرا كه دوزهای بالای این گاز می تواند عملكرد جفت را افزایش داده، اما به جنین آسیب برساند.

نتایج این بررسی در مجله Medical Gas Research منتشر شده است.

isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …