پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / رویای لاغری در یك كاسه سوپ
تلگرام

رویای لاغری در یك كاسه سوپ

این روزها بیشتر افرادی كه به دنبال كاهش وزن با رژیم های لاغری هستند، تمایل دارند در مدتی كوتاه به وزن ایده آل برسند، بدون آن كه متوجه آسیب های جسمی و روحی ناشی از این گونه رژیم های غذایی غیر اصولی باشند.

 
جالب تر آن كه بررسی های جدید نشان داده است، وزن یك سوم افرادی كه رژیم های غذایی بسیار سخت می گیرند، چند هفته بعد از قطع رژیم، بیشتر از وزن قبلی می شود.

یكی از پرطرفدارترین این نوع رژیم های غذایی، به خصوص در میان خانم ها، رژیم لاغری با سوپ است. علت محبوبیت این نوع رژیم آن است كه می توان به سرعت و حتی در مواردی ۲ تا ۵ كیلو درهفته از طریق آن وزن كم كرد، اما عوارضی دارد كه به گفته پزشكان جبران ناپذیر است.

با این حال دكتر كوروش جعفریان، متخصص تغذیه و عضو هیات علمی دانشگاه تهران در گفت وگو با «جام جم» می گوید: رژیم های غذایی كه فاقد تنوع، تناسب و تعادل برای تامین نیازهای ضروری بدن است، ضررشان بیش از نفع شان است. این نوع رژیم ها علاوه بر تاثیرات موقتی، با تحلیل بافت عضلانی به جای ذخایر چربی بدن، آسیب های جدی جسمی و روانی به جای می گذارند.

بازگشت به اضافه وزن

تجربه نشان داده كه گرفتن رژیم های خیلی سخت كه با تركیب غیرعادی غذاها همراه است، باعث می شود فرد در مدت كوتاهی وزن كم كند، اما این احتمال نیز وجود دارد كه بعد از مدتی، انگیزه اولیه اش را برای داشتن هر نوع رژیم غذایی، حتی رژیم های درست و اصولی از دست بدهد و دوباره به اضافه وزن قبلی و حتی بیشتر بازگردد.

دكتر جعفریان تاكید می كند: داشتن یك رژیم غذایی درست به رعایت چند اصل باز می گردد كه مهم ترین آن داشتن تنوع غذایی است. رژیم هایی كه بر مصرف یك نوع ماده غذایی خاص تاكید دارد، برخلاف اصول تغذیه ارائه شده و به بدن آسیب های جدی وارد می كند. در این میان اجرای رژیم لاغری با سوپ های كم كالری و بدون كربوهیدرات (همچون سوپ كلم) ابتدا بسیار موفقیت آمیز به نظر می رسد و به سرعت به كاهش وزن بدن كمك می كند، اما این كمبود وزن به علت از دست دادن آب و بافت عضلانی است نه از بین رفتن چربی های ذخیره شده در بدن. به این ترتیب با رها كردن رژیم، فرد دوباره به همان وزن قبلی خود برمی گردد. بنابراین فقط با خوردن سوپ های كم كالری شاید لاغر شوید ولی نمی توانید سلامتی خود را حفظ كنید.

تناسب در دریافت مواد مغذی

به گفته متخصصان تغذیه، رژیم لاغری صحیح آن است كه همه مواد غذایی را در حد متعادل داشته باشد، همچنین به همراه آن باید ورزش كرد تا شخص احساس گرسنگی و كسالت نكند. با اجرای چنین رژیمی شاید در مدت زمان طولانی به وزن دلخواه و مناسب خود برسید، اما وزن تان به حالت اول برنمی گردد و سلامتی تان نیز آسیبی نمی بیند.

دكتر جعفریان با تاكید بر این كه تناسب در دریافت درست مغذی ها و ریز مغذی ها از اصول ضروری یك رژیم غذایی صحیح است، می افزاید: كربوهیدرات، پروتئین و چربی باید به اندازه كافی به بدن برسد. در كنار این مواد مغذی، املاح و ویتامین ها نیز باید وجود داشته باشد تا بدن با كمبود هیچ كدام از این مواد دچار آسیب نشود.

افرادی كه می خواهند در رژیم شان از سوپ استفاده كنند، باید در كنار آن از سایر مواد غذایی به خصوص میوه، سبزیجات و لبنیات استفاده كنند.

این متخصص تغذیه تاكید می كند: اگر تمام گروه های غذایی به شخص نرسد، ممكن است بدون آن كه احساس گرسنگی كند، دچار گرسنگی سلولی شود كه آسیب آن به مراتب بیش از اضافه وزن است. مصرف ۲ تا ۳ وعده سوپ در هفته، در یك برنامه غذایی همراه با سایر مواد مغذی بسیار مطلوب است. اگر سوپ به عنوان جزئی از برنامه غذایی فرد محسوب شود، می تواند با كربوهیدرات (سیب زمینی و هویج)، سبزیجات و حبوبات همراه باشد.

رژیمی همراه با آسیب های عضلانی

به گفته دكتر جعفریان، حداكثر كاهش وزن برای یك فرد سالم كه تحرك فیزیكی منظمی هم داشته باشد تا ۴ كیلو گرم در ماه است. وی اضافه می كند: رژیم لاغری با سوپ به جای كاهش بافت چربی بدن، ذخایر گلیكوژن بدن (كربوهیدرات ها به عنوان منبع تامین انرژی بدن به صورت گلیكوژن در بافت های عضلانی ذخیره و به عنوان سوخت بافت عضلانی محسوب می شود) را كه در عضلات بدن تجمع یافته اند، دفع می كند كه همراه با آن آب زیادی نیز از بدن دفع می شود. به این ترتیب عمده كاهش وزن در این نوع رژیم به از دست دادن آب بدن باز می گردد كه به بافت عضلانی بشدت آسیب وارد می كند.

این متخصص تغذیه تاكید می كند: از عوارض اولیه این نوع رژیم ها ریزش مو، مشكلات پوستی، شل شدن و آسیب عضلانی، خستگی مفرط و كاهش تمركز است. پوكی استخوان، افزایش بافت چربی، حرص و ولع برای خوردن شیرینی، ناامید شدن از رژیم های غذایی و در نهایت افسردگی و آسیب های روحی ـ روانی از عوارض ثانویه رژیم لاغری با سوپ محسوب می شود.

jamejamonline

تلگرام

مطالب داغ امروز :

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …

سیگار حافظه را کم می کند

بر اساس یک مطالعه جدید، مصرف طولانی مدت سیگار باعث نازک شدن بخش مهمی از …