پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / مصرف زیاد قند فروكتوز عامل تشدید كننده مشكلات قلبی در نوجوانان است
تلگرام

مصرف زیاد قند فروكتوز عامل تشدید كننده مشكلات قلبی در نوجوانان است

در یك آزمایش جدید معلوم شد نوجوانانی كه مقادیر زیادی از غذاها و نوشیدنی های حاوی قند فروكتوز را مصرف می كنند بیشتر در معرض بیماریهای قلبی و عروقی و خطر ابتلا به دیابت هستند.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، قند فروكتوز به شكل طبیعی در میوه ها یافت می شود اما نوع دیگری از آن به صورت شربت ذرت با غلظت بالای فروكتوز در غذاها و نوشابه های فرآوری شده و صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته كارشناسان بهداشت و تغذیه در كالج پزشكی جورجیای آمریكا، بدن نوجوانان به دلیل این كه در سن رشد هستند، ولع و اشتیاق زیادی به مصرف این قند قوی دارد و شركت های غذایی نیز از این اشتیاق سوءاستفاده كرده و اغلب برای تبلیغ محصولات خود این گروه سنی را مورد هدف قرار می دهند.

به گزارش سایت اینترنتی هلت دی نیوز، آزمایشات روی ۵۵۹ نوجوان ۱۴ تا ۱۸ ساله كه رژیم غذایی غنی از فروكتوز داشتند نشان داد كه این نوع رژیم غذایی موجب افزایش فشار خون و فاكتور های مرتبط با دیابت مثل افزایش قند ناشتا و مقاومت انسولینی و هم چنین باعث بروز فاكتورهای التهابی می شود كه با بروز مشكلات قلبی و عروقی مرتبط است.

به گزارش ایسنا، فروكتوز قند طبیعی است كه در بسیاری از مواد غذایی یافت می شود، این قند به علاوه به بسیاری دیگر از مواد غذایی به شكل مصنوعی افزوده می شود. آزمایشات تایید می كند افرادی كه رژیم غذایی حاوی مقادیر بالای فروكتوز در قالب شكر افزودنی دارند در معرض خطر فزاینده ابتلا به فشار خون بالا هستند. علاوه بر این قند فروكتوزی كه به طور مصنوعی به مواد غذایی افزوده می شود نه تنها به ریشه دندانها آسیب می رساند بلكه حتی متابولیسم بدن را نیز دستخوش تغییرات می كند و عامل اصلی این تغییرات قند فروكتوز است كه می تواند وارد سلولهای بدن شود و متابولیسم آنها را تا حد خطرناك و مخربی تغییر دهد.

isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مضرات نوشیدنی‌های گازدار

هنگام نوشیدن یک نوشیدنی گازدار، بدن انسان واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهد. ده دقیقه پس …

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …