خانه / مشروح اخبار / احتمال بروز تنگی مجدد عروق کرونری پس از “آنژیوپلاستی” پایین است
مجله پزشکی

احتمال بروز تنگی مجدد عروق کرونری پس از “آنژیوپلاستی” پایین است

یک متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی با بیان این که احتمال بروز تنگی مجدد عروق کرونری پس از آنژیوپلاستی بسیار پایین است، گفت: اگر فرد عوامل خطرزا را به خوبی کنترل کند به احتمال زیاد دچار تنگی مجدد عروق نمی شود.

 

دکتر اکبر نیک پژوه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، با بیان این که آنژیوگرافی به معنای گرفتن عکس و فیلم از عروق است، عنوان کرد: آنژیوگرافی با آنژیوپلاستی متفاوت است. آنژیوپلاستی به معنای ترمیم رگ است که به وسیله بالن یا استنت گذاری صورت می پذیرد.

وی ادامه داد: آنژیوگرافی معمولا در «کت لب» انجام می شود. در روش آنژیوگرافی، یک لوله باریک نازک پلاستیکی تحت عنوان «کاتتر» را از کشاله ران وارد یک رگ بزرگ کرده و آن را به سمت قلب هدایت می کنند. عکس ها و فیلم هایی که به کمک اشعه ایکس در این روش گرفته می شود در مانیتورهایی به نمایش درآمده و ثبت می شود.

این متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی، با بیان این که با تزریق ماده حاجب رنگی، رگ های کرونری، حفرات قلب، نحوه کارکرد قلب، فشار بطن ها و فشار قلب قابل مشاهده است، گفت: پزشک می تواند توسط تصاویر و فیلم هایی که گرفته شده است، تشخیص دهد که آیا رگ دچار تنگی است یا خیر.

وی با اشاره به این که ممکن است در برخی موارد بالن آنژیوپلاستی لازم باشد، گفت: در این صورت کاتتری که از کشاله ران وارد قلب شده توسط پزشک به قسمت سرخرگ کرونری که دچار تنگی است، هدایت می شود. زمانی که کاتتر به محل مورد نظر رسید، پزشک بالن را توسط پمپی که در دست دارد در محل گرفتگی با فشار مناسبی باد می کند. از این طریق، چربی ها و پلاک تجمع یافته به کناره ها رانده می شود تا مسیر باز شود. پس از انجام بالن آنژیوپلاستی، بالن و کاتتر را خارج می کنند.

نیک پژوه افزود: این رسوبات در اکثر مواقع به سر جای خود بازنمی گردند. اما به منظور جلوگیری از بروز تنگی مجدد از تعبیه «استنت» یا به زبان ساده «فنر» در محل انسداد بهره می جویند.

این متخصص طب پیشگیری و پزشکی اجتماعی، در تعریف استنت گفت: استنت یک قطعه فنری مارپیچ است که معمولا به همراه بالن وارد بدن می شود و وقتی بالن باز شد، استنت به مثابه یک داربست مانع از بازگشت چربی و رسوب می شود.

وی افزود: برخی انواع استنت، ماده دارویی ترشح می کنند که مانع از تشکیل لخته خون می شود. احتمال بروز تنگی مجدد بسیار پایین بوده و در درصد کمی از افراد ممکن است تنگی عروق پس از مدتی اتفاق بیفتد. اگر فرد عوامل خطرزا را به خوبی کنترل کند دیگر دچار تنگی مجدد عروق نمی شود.

نیک پژوه در پایان گفت: جراحی بای پس سرخرگهای کرونری از جمله روش های رایج درمان تنگی عروق است که شانس موفقیت درمانی آن در وهله اول به شرایط بیمار بستگی دارد. نرخ مرگ و میر در جراحی بای پس کمتر از یک درصد است.

isna

مطالب داغ امروز :

سرماخوردگی کودک

استفاده بیش از حد دارو برای کودکان زیر ۲ سال ممکن است کارساز نباشد و …

درمان سینوزیت

اگر مبتلا به سینوزیت هستید، برخی از کارها را باید انجام دهید و برخی از …

علایم عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکان است که به علت وارد شدن …