پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / احتمال بروز تنگی مجدد عروق كرونری پس از “آنژیوپلاستی” پایین است
تلگرام

احتمال بروز تنگی مجدد عروق كرونری پس از “آنژیوپلاستی” پایین است

یك متخصص طب پیشگیری و پزشكی اجتماعی با بیان این كه احتمال بروز تنگی مجدد عروق كرونری پس از آنژیوپلاستی بسیار پایین است، گفت: اگر فرد عوامل خطرزا را به خوبی كنترل كند به احتمال زیاد دچار تنگی مجدد عروق نمی شود.

 

دكتر اكبر نیك پژوه در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، با بیان این كه آنژیوگرافی به معنای گرفتن عكس و فیلم از عروق است، عنوان كرد: آنژیوگرافی با آنژیوپلاستی متفاوت است. آنژیوپلاستی به معنای ترمیم رگ است كه به وسیله بالن یا استنت گذاری صورت می پذیرد.

وی ادامه داد: آنژیوگرافی معمولا در «كت لب» انجام می شود. در روش آنژیوگرافی، یك لوله باریك نازك پلاستیكی تحت عنوان «كاتتر» را از كشاله ران وارد یك رگ بزرگ كرده و آن را به سمت قلب هدایت می كنند. عكس ها و فیلم هایی كه به كمك اشعه ایكس در این روش گرفته می شود در مانیتورهایی به نمایش درآمده و ثبت می شود.

این متخصص طب پیشگیری و پزشكی اجتماعی، با بیان این كه با تزریق ماده حاجب رنگی، رگ های كرونری، حفرات قلب، نحوه كاركرد قلب، فشار بطن ها و فشار قلب قابل مشاهده است، گفت: پزشك می تواند توسط تصاویر و فیلم هایی كه گرفته شده است، تشخیص دهد كه آیا رگ دچار تنگی است یا خیر.

وی با اشاره به این كه ممكن است در برخی موارد بالن آنژیوپلاستی لازم باشد، گفت: در این صورت كاتتری كه از كشاله ران وارد قلب شده توسط پزشك به قسمت سرخرگ كرونری كه دچار تنگی است، هدایت می شود. زمانی كه کاتتر به محل مورد نظر رسید، پزشك بالن را توسط پمپی كه در دست دارد در محل گرفتگی با فشار مناسبی باد می کند. از این طریق، چربی ها و پلاك تجمع یافته به كناره ها رانده می شود تا مسیر باز شود. پس از انجام بالن آنژیوپلاستی، بالن و كاتتر را خارج می كنند.

نیك پژوه افزود: این رسوبات در اكثر مواقع به سر جای خود بازنمی گردند. اما به منظور جلوگیری از بروز تنگی مجدد از تعبیه «استنت» یا به زبان ساده «فنر» در محل انسداد بهره می جویند.

این متخصص طب پیشگیری و پزشكی اجتماعی، در تعریف استنت گفت: استنت یك قطعه فنری مارپیچ است كه معمولا به همراه بالن وارد بدن می شود و وقتی بالن باز شد، استنت به مثابه یك داربست مانع از بازگشت چربی و رسوب می شود.

وی افزود: برخی انواع استنت، ماده دارویی ترشح می كنند كه مانع از تشكیل لخته خون می شود. احتمال بروز تنگی مجدد بسیار پایین بوده و در درصد كمی از افراد ممكن است تنگی عروق پس از مدتی اتفاق بیفتد. اگر فرد عوامل خطرزا را به خوبی كنترل كند دیگر دچار تنگی مجدد عروق نمی شود.

نیك پژوه در پایان گفت: جراحی بای پس سرخرگهای كرونری از جمله روش های رایج درمان تنگی عروق است كه شانس موفقیت درمانی آن در وهله اول به شرایط بیمار بستگی دارد. نرخ مرگ و میر در جراحی بای پس كمتر از یك درصد است.

isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …