پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / علائم افسردگی در مردان
تلگرام

علائم افسردگی در مردان

برخلاف یك باور عمومی غلط مبنی بر اینكه فقط زنان به افسردگی بالینی مبتلا می شوند، روانپزشكان تاكید دارند كه مردان نیز در معرض ابتلا به این اختلال بالینی هستند.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، روانپزشكان می گویند: با این حال علائم افسردگی در مردان می تواند متفاوت از علائم این بیماری در زنان باشد. به علاوه مردان خیلی به ندرت می پذیرند كه به این اختلال مبتلا هستند و خیلی كمتر برای بهبود حال خود به یك متخصص مراجعه می كنند.

به گزارش روزنامه اكسپرس، متخصصان انستیتو ملی سلامت روان در آمریكا در مطالعه جدیدی خاطرنشان كردند: اكثر مردان از علائم جسمی ناشی از افسردگی ناآگاه هستند اما اگر این اختلال تشخیص داده نشده و درمان نشود، می تواند پیامدهای بسیار نامطلوب و غیرمنتظره ای داشته باشد.

برخی از مهمترین و شایعترین علائم و نشانه های افسردگی در مردان عبارتند از:

دشواری در تمركز

عصبانیت و پرخاشگری مداوم و تحریك پذیری

سوء مصرف مواد به طور مداوم

از بین رفتن میل جنسی

دردهای مزمن و مشكلات هاضمه ای

بی تعادلی در خواب

خستگی افراطی و بیش از حد

اغلب مردان مبتلا به افسردگی به سختی می تواند روی كار خود متمركز شوند یا اینكه ناخودآگاه بیشتر ترجیح می دهند روی موضوعات و افكار منفی متمركز شوند. افسردگی توان فرد را برای تفكر شفاف و واضح دچار اختلال می كند و مانع از تصمیم گیری های مناسب و یا انجام كارهای پیچیده می شود. همچنین برخلاف زنان كه با گریه كردن احساس غم و افسردگی خود را بروز می دهند، مردان این احساس را با خشم و پرخاشگری ظاهر می كنند. در برخی موارد نیز مردان، افسردگی خود را با نشان دادن خصومت نسبت به یك فرد یا یك موقعیت خاص، تشدید می كنند. بعلاوه مردان افسرده در شرایط عادی، تحریك پذیری بالا و غیرمعمولی دارند.

علاوه بر اینها خواب خیلی زیاد یا خیلی كم یك نشانه معمول دیگر افسردگی است. بسیاری از بیماران افسرده نیز از احساس دائمی خستگی و رخوت رنج می برند. اكثر آنها یك حس دائمی از خستگی را تجربه می كنند و فاقد انگیزه كافی برای كامل كردن كارهای روزانه دارند.

isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

تست سل فری

آزمایش سل فری یا نیفتی یکی از آزمایشاتی است که اخیرا مورد استقبال و تایید …

نفخ معده چیست ؟

مشکلات معمول دستگاه گوارش عبارتند از اختلال در هضم غذا، نفخ معده، برگشت اسید معده …