پاورپوینت
************************************************************

ظروف چدنی، مناسب ترین ظروف برای پخت غذا هستند

آبان ۱۲, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع : مشروح اخبار, تغذيه, خانه داری, خبر پزشکی

یک متخصص تغذیه عنوان کرد: ظروف چدنی، مناسب ترین ظروف برای پخت غذا هستند.

 

دکتر مسعود کیمیاگر در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: ظرف چدنی حرارت را به خوبی منتقل می کند و هیچ عنصری از جداره این ظرف به غذا منتقل نمی شود. چدن ترکیبی از آهن و کربن است.

وی با بیان این که به علت جدا شدن مواد به کار رفته در ظروف تفلون و وارد شدن آن به غذا، تفلون ها عمدتا ظروف مناسبی به منظور طبخ غذا نیستند، گفت: البته عده ای عنوان می کنند که چون این مواد جذب نشده و وارد سیستم گردش خون نمی شوند، ضرر ندارند و نیازمند کار و مطالعه بیشتر است.

کیمیاگر در ادامه با اشاره به این که استفاده از ظروف مسی منسوخ است، اظهار کرد: ظروف آلومینیومی و استیل هم ظروف مناسبی هستند. تفاوت این ها با یکدیگر در نحوه انتقال حرارتشان است.

این متخصص تغذیه، ادامه داد: اخیرا عنوان می شود پخت غذا در ظروف برنجی بویژه برای کودکان مفید است در صورتی که این گونه نیست و ما نمی دانیم چه مقدار آلیاژ وارد بدن کودکمان می شود. بهتر است مواد مورد نیاز بدن را از طریق مواد مغذی و سالم تامین کنیم چون مایل نیستیم ماده ای از طریق ظرف وارد بدن شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره سرطان زا بودن لیوان های یک بار مصرف نیز توضیح داد: چای داغ، پلیمر به کار رفته در جداره این لیوان ها را در خود حل می کند. استفاده از لیوان های کاغذی به جای لیوان های یک بار مصرف پلاستیکی توصیه می شود.

وی اضافه کرد: اما استفاده از ظروف یک بار مصرف فوم و اسفنجی که بیشتر در رستوران ها و به منظور نگهداری و حمل غذا به کار می روند، بدون مشکل هستند.

isna

  • مجله پزشکی آسان طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar