پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / ظروف چدنی، مناسب ترین ظروف برای پخت غذا هستند
تلگرام

ظروف چدنی، مناسب ترین ظروف برای پخت غذا هستند

یك متخصص تغذیه عنوان كرد: ظروف چدنی، مناسب ترین ظروف برای پخت غذا هستند.

 

دكتر مسعود كیمیاگر در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: ظرف چدنی حرارت را به خوبی منتقل می كند و هیچ عنصری از جداره این ظرف به غذا منتقل نمی شود. چدن تركیبی از آهن و كربن است.

وی با بیان این كه به علت جدا شدن مواد به كار رفته در ظروف تفلون و وارد شدن آن به غذا، تفلون ها عمدتا ظروف مناسبی به منظور طبخ غذا نیستند، گفت: البته عده ای عنوان می كنند كه چون این مواد جذب نشده و وارد سیستم گردش خون نمی شوند، ضرر ندارند و نیازمند كار و مطالعه بیشتر است.

كیمیاگر در ادامه با اشاره به این كه استفاده از ظروف مسی منسوخ است، اظهار كرد: ظروف آلومینیومی و استیل هم ظروف مناسبی هستند. تفاوت این ها با یكدیگر در نحوه انتقال حرارتشان است.

این متخصص تغذیه، ادامه داد: اخیرا عنوان می شود پخت غذا در ظروف برنجی بویژه برای كودكان مفید است در صورتی كه این گونه نیست و ما نمی دانیم چه مقدار آلیاژ وارد بدن كودكمان می شود. بهتر است مواد مورد نیاز بدن را از طریق مواد مغذی و سالم تامین كنیم چون مایل نیستیم ماده ای از طریق ظرف وارد بدن شود.

استاد دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، درباره سرطان زا بودن لیوان های یك بار مصرف نیز توضیح داد: چای داغ، پلیمر به كار رفته در جداره این لیوان ها را در خود حل می كند. استفاده از لیوان های كاغذی به جای لیوان های یك بار مصرف پلاستیكی توصیه می شود.

وی اضافه كرد: اما استفاده از ظروف یك بار مصرف فوم و اسفنجی كه بیشتر در رستوران ها و به منظور نگهداری و حمل غذا به كار می روند، بدون مشكل هستند.

isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …

سیگار حافظه را کم می کند

بر اساس یک مطالعه جدید، مصرف طولانی مدت سیگار باعث نازک شدن بخش مهمی از …