خانه / مشروح اخبار / هورمون استروژن، وزن را تنظیم می کند
مجله پزشکی

هورمون استروژن، وزن را تنظیم می کند

در یک آزمایش جدید معلوم شد که هورمون زنانه موسوم به «استروژن» اشتها و وزن بدن را تنظیم می کند و به همین خاطر عدم وجود گیرنده های استروژن به میزان کافی در بخش هایی از مغز، منجر به چاقی می شود.

 

 
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این یافته برای میلیون ها زن که در سن یائسگی هستند، بسیار حائز اهمیت است. دبورا کلیگ، استادیار طب داخلی در مرکز پزشکی دانشگاه تگزاس در این باره گفت: استروژن تاثیر چشمگیری روی سوخت و ساز بدن دارد.
وی اضافه کرد: ما پیش از این تصور نمی کردیم که هورمون های جنسی بتوانند نقش تنظیم کننده های حیاتی را در کنترل وزن بدن ایفا کنند.
بنا بر گزارش روزنامه یو اس ای تودی، این مطالعه برای نخستین بار نشان داد که استروژن از طریق دو مرکز سلولی «هیپوتالاموس» در مغز، فعالیت می کند و با تنظیم گرسنگی و مقدار مصرف انرژی، وزن بدن زنان را در کنترل نگه می دارد.
این آزمایشات تاکنون روی موش های ماده انجام گرفته و در مراحل بعدی نتایج بدست آمده روی نمونه های انسانی بررسی خواهند شد.
بنا براین گزارش که در مجله «سوخت و ساز سلولی» منتشر شده، هیپوتالاموس اگرچه بخش بسیاری کوچکی از مغز است اما وظایف بسیار مهمی را برعهده دارد از جمله در تنظیم دمای بدن، کنترل مصرف غذا و آب، رفتارهای جنسی و تولیدمثلی، کنترل چرخه های روزانه در وضعیت فیزیولوژیکی و رفتاری و نیز تعادل واکنش های احساسی نقش بسیار حیاتی ایفا می کند.

 
isna

مطالب داغ امروز :

سرماخوردگی کودک

استفاده بیش از حد دارو برای کودکان زیر ۲ سال ممکن است کارساز نباشد و …

درمان سینوزیت

اگر مبتلا به سینوزیت هستید، برخی از کارها را باید انجام دهید و برخی از …

علایم عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکان است که به علت وارد شدن …