پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / هورمون استروژن، وزن را تنظیم می كند
مجله پزشکی

هورمون استروژن، وزن را تنظیم می كند

در یك آزمایش جدید معلوم شد كه هورمون زنانه موسوم به «استروژن» اشتها و وزن بدن را تنظیم می كند و به همین خاطر عدم وجود گیرنده های استروژن به میزان كافی در بخش هایی از مغز، منجر به چاقی می شود.

 

 
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، این یافته برای میلیون ها زن كه در سن یائسگی هستند، بسیار حائز اهمیت است. دبورا كلیگ، استادیار طب داخلی در مركز پزشكی دانشگاه تگزاس در این باره گفت: استروژن تاثیر چشمگیری روی سوخت و ساز بدن دارد.
وی اضافه كرد: ما پیش از این تصور نمی كردیم كه هورمون های جنسی بتوانند نقش تنظیم كننده های حیاتی را در كنترل وزن بدن ایفا كنند.
بنا بر گزارش روزنامه یو اس ای تودی، این مطالعه برای نخستین بار نشان داد كه استروژن از طریق دو مركز سلولی «هیپوتالاموس» در مغز، فعالیت می كند و با تنظیم گرسنگی و مقدار مصرف انرژی، وزن بدن زنان را در كنترل نگه می دارد.
این آزمایشات تاكنون روی موش های ماده انجام گرفته و در مراحل بعدی نتایج بدست آمده روی نمونه های انسانی بررسی خواهند شد.
بنا براین گزارش كه در مجله «سوخت و ساز سلولی» منتشر شده، هیپوتالاموس اگرچه بخش بسیاری كوچكی از مغز است اما وظایف بسیار مهمی را برعهده دارد از جمله در تنظیم دمای بدن، كنترل مصرف غذا و آب، رفتارهای جنسی و تولیدمثلی، كنترل چرخه های روزانه در وضعیت فیزیولوژیكی و رفتاری و نیز تعادل واكنش های احساسی نقش بسیار حیاتی ایفا می كند.

 
isna

مطالب داغ امروز :

درمان کیست تخمدان

درمان کیست تخمدان با تجویز پزشک زنان و مامایی باید تشخیص داده شود تا در …

توصیه به زائران حج

توصیه می شود در این مسافرت روحانی با همراه داشتن یك قمقمه آب و نوشیدن …