پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / ۱۰ راهكار طبیعی برای كنترل قند خون
تلگرام

۱۰ راهكار طبیعی برای كنترل قند خون

در شرایطی كه آمارها نشان می دهد شمار مبتلایان به دیابت در اكثر كشورهای جهان به سرعت رو به افزایش است، آگاهی از چگونگی كنترل قند خون به ویژه به شیوه های طبیعی برای حفظ سلامت و بهبود كیفیت زندگی افراد، اهمیت بیشتری پیدا كرده است.

 

 
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، هر چند كنترل قند خون در ابتدا كار دشواری به نظر می رسد اما اگر به روش اصولی و با شیوه های استاندارد و طبیعی صورت گیرد، معمولا به سادگی امكان پذیر خواهد بود.
سایت اینترنتی كامن سنس در مطلبی در این باره آورده است: هرچند یك بدن سالم می تواند از پروتئین و چربی نیز گلوكز تولید كند اما میزان قند خون اساسا به مقدار مصرف كربوهیدرات ها بستگی دارد.
در این مطلب ۱۰ راهكار طبیعی برای كنترل قند خون توصیه شده است كه به كنترل فشارخون و حفاظت از دستگاه گردش خون در برابر بیماری های عروقی نیز كمك می كنند.
این راهكارها عبارتند از:
۱) ۳۰ دقیقه ورزش در روز كه به كنترل قند خون و بهبود حساسیت بدن به انسولین كمك می كند.
۲) انتخاب رژیم های غذایی كه حاوی كربوهیدرات پایین باشند. كربوهیدرات ها به سرعت قند را وارد جریان خون می كنند و به همین دلیل از عوامل موثر در بروز «هایپوگلیسمیا» و دیابت هستند.
۳) مصرف حجم زیادی از مواد غذایی حاوی فیبر خوراكی كه میزان قند خون را ثابت نگه می دارند و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را نیز كاهش می دهند.
۴) استفاده از غلات ۱۰۰ درصد سبوس دار كه قند خون را در سطح سالم نگه می دارند و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت را كاهش می دهند.
۵) پرهیز از مصرف خوردنی هایی كه قند بالایی دارند مثل كربوهیدراتهای تصفیه شده و همچنین محدود كردن مصرف كافئین و پرهیز از مصرف الكل چرا كه این مواد توانایی بدن را در كنترل قندخون دچار اختلال می كنند.
۶) مصرف چربی های مفید مثل روغن ماهی امگا – ۳ و پرهیز از مصرف چربی های بد شامل چربی های ترانس و چربی های اشباع شده كه سلامت قلب را به خطر می اندازند.
۷) تقسیم وعده های غذایی به ۴ تا ۶ وعده در روز كه البته باید حجم كمتری هم داشته باشند تا از این طریق به ثبات قند خون كمك شود.
۸) گنجاندن منابع غذایی پروتئینی به رژیم غذایی به منظور كمك به ثابت نگه داشتن میزان قندخون.
۹) تمرین بیشتر برای كنترل كردن وزن و نگه داشتن آن در حد سالم چرا كه حتی درصد اندكی كاهش وزن، تاثیر قابل توجهی در كاهش خطر بروز دیابت دارد.
۱۰) استفاده از مكمل های با كیفیت مثل ویتامین C، ب كمپلكس و سایر ریزمغذی های سالم كه همگی در متعادل نگه داشتن قند خون نقش موثری دارند.

 
isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مضرات نوشیدنی‌های گازدار

هنگام نوشیدن یک نوشیدنی گازدار، بدن انسان واکنش‌هایی از خود نشان می‌دهد. ده دقیقه پس …

غذای مناسب برای مسافرت

در ایام سفر توجه به سلامتی جسم و تامین نیاز میلیاردها سلول بدن نیز از …