آرتیما
************************************************************

۱۰ راهکار طبیعی برای کنترل قند خون

مهر ۲۶, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع : مشروح اخبار, تغذيه, خبر پزشکی

در شرایطی که آمارها نشان می دهد شمار مبتلایان به دیابت در اکثر کشورهای جهان به سرعت رو به افزایش است، آگاهی از چگونگی کنترل قند خون به ویژه به شیوه های طبیعی برای حفظ سلامت و بهبود کیفیت زندگی افراد، اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

 

 
به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، هر چند کنترل قند خون در ابتدا کار دشواری به نظر می رسد اما اگر به روش اصولی و با شیوه های استاندارد و طبیعی صورت گیرد، معمولا به سادگی امکان پذیر خواهد بود.
سایت اینترنتی کامن سنس در مطلبی در این باره آورده است: هرچند یک بدن سالم می تواند از پروتئین و چربی نیز گلوکز تولید کند اما میزان قند خون اساسا به مقدار مصرف کربوهیدرات ها بستگی دارد.
در این مطلب ۱۰ راهکار طبیعی برای کنترل قند خون توصیه شده است که به کنترل فشارخون و حفاظت از دستگاه گردش خون در برابر بیماری های عروقی نیز کمک می کنند.
این راهکارها عبارتند از:
۱) ۳۰ دقیقه ورزش در روز که به کنترل قند خون و بهبود حساسیت بدن به انسولین کمک می کند.
۲) انتخاب رژیم های غذایی که حاوی کربوهیدرات پایین باشند. کربوهیدرات ها به سرعت قند را وارد جریان خون می کنند و به همین دلیل از عوامل موثر در بروز «هایپوگلیسمیا» و دیابت هستند.
۳) مصرف حجم زیادی از مواد غذایی حاوی فیبر خوراکی که میزان قند خون را ثابت نگه می دارند و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را نیز کاهش می دهند.
۴) استفاده از غلات ۱۰۰ درصد سبوس دار که قند خون را در سطح سالم نگه می دارند و در نتیجه خطر ابتلا به دیابت را کاهش می دهند.
۵) پرهیز از مصرف خوردنی هایی که قند بالایی دارند مثل کربوهیدراتهای تصفیه شده و همچنین محدود کردن مصرف کافئین و پرهیز از مصرف الکل چرا که این مواد توانایی بدن را در کنترل قندخون دچار اختلال می کنند.
۶) مصرف چربی های مفید مثل روغن ماهی امگا – ۳ و پرهیز از مصرف چربی های بد شامل چربی های ترانس و چربی های اشباع شده که سلامت قلب را به خطر می اندازند.
۷) تقسیم وعده های غذایی به ۴ تا ۶ وعده در روز که البته باید حجم کمتری هم داشته باشند تا از این طریق به ثبات قند خون کمک شود.
۸) گنجاندن منابع غذایی پروتئینی به رژیم غذایی به منظور کمک به ثابت نگه داشتن میزان قندخون.
۹) تمرین بیشتر برای کنترل کردن وزن و نگه داشتن آن در حد سالم چرا که حتی درصد اندکی کاهش وزن، تاثیر قابل توجهی در کاهش خطر بروز دیابت دارد.
۱۰) استفاده از مکمل های با کیفیت مثل ویتامین C، ب کمپلکس و سایر ریزمغذی های سالم که همگی در متعادل نگه داشتن قند خون نقش موثری دارند.

 
isna

  •  وی طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar