خانه / مشروح اخبار / کمبود پروتئین ها و ویتامین ها در تشدید حملات ویروسی و قارچی موثر هستند
مجله پزشکی

کمبود پروتئین ها و ویتامین ها در تشدید حملات ویروسی و قارچی موثر هستند

مسئول کلینیک هرپس پژوهشگاه ابن سینا با بیان این که علاوه بر عواملی چون استرس شدید، خستگی، تماس با آفتاب و تغییرات هورمونی، مشکلات تغذیه ای نیز در بروز تب خال ها موثر هستند، گفت: در مواردی که افراد از پروتئین و ویتامین به اندازه کافی بهره مند نیستند، میزان حملات بیماری های ویروسی و قارچی افزایش می یابد.

 

 
دکتر لیلی چمنی تبریز در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: هرپس ویروس ها، انواع متفاوتی دارند که از جمله آن ها می توان به ویروس های تبخال و ویروس آبله مرغان اشاره کرد.
وی با بیان این که تب خال های دهانی و تب خال های مناطق مختلف بدن از جمله تبخال ناحیه تناسلی از جمله عوارض ابتلا به ویروس هرپس تب خالی هستند، گفت: تب خال را بسیاری از افراد در طول زندگی شان تجربه می کنند و علامت های آن به صورت درد، سوزش عمقی و تاول های ریز که به تدریج زخم می شوند تظاهر پیدا می کند. به این خاطر که ویروس در محل انتهای رشته های عصبی باقی می ماند و توانایی عود مجدد را دارد.
عضو هیات علمی پژوهشگاه فناوری های نوین علوم زیستی ابن سینا، با بیان این که تبخال می تواند علت های متفاوتی داشته باشد، اظهار کرد: از شناخته شده ترین عوامل ایجاد تب خال استرس شدید، خستگی و هر عاملی که فرد را تحت فشار قرار دهد، مشکلات تغذیه ای، تماس با آفتاب و تغییرات هورمونی هستند.
عضو تیم تخصصی مرکز درمان ابن سینا، درباره تغذیه و نقش آن در ابتلا به بیماریهایی نظیر تب خال عنوان کرد: عوامل مختلفی در سیستم ایمنی بدن نقش دارند. ایمنی سلولی که نقش اصلی را در دفاع علیه ویروس ها و قارچ ها بر عهده دارد به تغذیه بسیار وابسته است و به همین خاطر در سوء تغذیه ها و مواردی که افراد از پروتئین و ویتامین به اندازه کافی بهره مند نیستند، میزان حملات بیماری های ویروسی و قارچی افزایش می یابد.
وی افزود: مواد غذایی سالم بویژه پروتئین ها، لبنیات، سبزی ها و میوه هایی که حاوی ویتامین های متعدد و متنوعی هستند در شکل گیری کامل سیستم ایمنی نقش دارند.
چمنی تبریز ادامه داد: هرپس ویروس تیپ ۱، در ۹۰ درصد موارد تمایل دارد قسمتهای لب، دهان و سرو صورت را درگیر کند و هرپس ویروس تیپ ۲، در اکثر موارد تمایل دارد نواحی تناسلی را درگیر کند. طول دوره بیماری در افراد مختلف متفاوت است و بستگی به ایمنی بدن آنها دارد. اما معمولا بین ۳ تا ۶ روز به طول می انجامد.
وی درباره روش درمان تبخال ها نیز توضیح داد: از درمانهای ضد ویروسی برای سرکوب بیماری استفاده کرده و در این روند توجه ویژه ای به تقویت سیستم ایمنی و تغذیه فرد داریم.
وی درباره روند فعالیت و آغاز به کار کلینیک هرپس در پژوهشگاه ابن سینا گفت: این کلینیک دو هفته پیش افتتاح شد. افرادی که به کلینیک مراجعه می کنند، تحت پروتکل های درمانی ویژه ای قرار می گیرند که ممکن است لازم باشد مدتی هم تحت نظر ما باشند تا از شدت فعالیت بیماری کاسته شود. البته این ویروس به طور مطلق نابود نمی شود و با برنامه های خاصی که داریم آن را مهار می کنیم.
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری درباره ضرورت افتتاح این کلینیک اظهار کرد: تب خال، مشکل تعداد زیادی از افراد جامعه است و باعث آزار بیمار می شود و بویژه هرپس تناسلی با درد و ناراحتی که ایجاد می کند باعث ناتوانی فرد در انجام امور روزانه اش می شود. خطر سرایت فرد به فرد نیز در این بیماری مطرح است. در دوران بارداری نیز از لحاظ انتقال ویروس به جنین حساسیت خاصی وجود دارد.

 
isna

مطالب داغ امروز :

سرماخوردگی کودک

استفاده بیش از حد دارو برای کودکان زیر ۲ سال ممکن است کارساز نباشد و …

درمان سینوزیت

اگر مبتلا به سینوزیت هستید، برخی از کارها را باید انجام دهید و برخی از …

علایم عفونت ادراری کودک

عفونت ادراری یک بیماری مهم و شایع میان کودکان است که به علت وارد شدن …