پاورپوینت
************************************************************

آنتی اکسیدانها و پیشگیری از سرطان

شهریور ۲۰, ۱۳۹۰ توسط :   موضوع : مشروح اخبار, پوست و مو, جهان پزشكي

آنتی اکسیدانها از سلولها در برابر آسیبهای ناشی از مولکولهای ناپایدار ( یا همان رادیکالهای آزاد ) محافظت می کنند. مولکولهای ناپایدار ممکن است باعث ایجاد امراضی چون بیماریهای قلبی، دیابت و سرطان شوند و آنتی اکسیدانها می توانند این نوع مولکولها را پایدار و خنثی کنند.

 
 
رادیکالهای آزاد، مولکولهایی اند که آخرین لایه الکترونی آنها تکمیل نبوده و به همین دلیل به لحاظ شیمیایی فعالتر از دیگر مولکولها می باشند.
 تماس با برخی از عوامل محیطی مانند دود سیگار یا تشعشعات از جمله تابش بیش از حد نور خورشید می تواند منجر به تشکیل مولکولهای ناپایدار یا همان رادیکالهای آزاد شود. مهمترین شکل رادیکالهای آزاد در بدن انسان ، اکسیژن است .
 
زمانی که مولکول اکسیژن ( o2 ) از نظر الکتریکی شارژ می شود، تبدیل به رادیکال آزاد شده و تمایل دارد که الکترونها را از دیگر مولکولها برباید. این پدیده باعث آسیب رسیدن به دی ان ای ( dna ) و دیگر مولکولها می شود. با گذشت زمان، این آسیبها ممکن است برگشت ناپذیر شده و منجر به بیماریهایی از قبیل سرطان، بیماریهای قلبی و دیگر بیماریها شود. آنتی اکسیدانها با خنثی کردن بار الکتریکی رادیکالهای آزاد، مانع از ربودن الکترونها از دیگر مولکولها می
 شوند. آنتی اکسیدانها موجب تقویت سامانه دفاعی بدن شده و از میزان ابتلا به سکته ها و عفونتها می کاهد.
 
آنتی اکسیدانها در میوه ها، سبزیجات و نیز غلات به وفور یافت می شوند. مهمترین انواع آنتی اکسیدانها و منابع غذایی آنها عبارتند از:
 بتاکاروتن که در بسیاری از میوه ها و سبزیجات زردرنگ مانند سیب زمینی ، هویج ، طالبی ، کدو تنبل ، زردآلو ، کدو حلوایی و انبه وجود دارد.
 برخی از سبزیجات برگدار سبزرنگ مانند کلم سبز و اسفناج نیز سرشار از بتاکاروتن اند.

  • مجله پزشکی آسان طبهمکاران ما از نظرات و پیشنهادات شما استقبال می نمایند

نظر يا مطلب خود درباره اين مقاله را بفرماييد
اگر مي خواهيد تصويري در كنار نظر شما نشان داده شود اينجا را امتحان كنيد . gravatar