پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / گزش حشره «دراكولا» را جدی بگیرید
تلگرام

گزش حشره «دراكولا» را جدی بگیرید

یك فوق تخصص بیماری های عفونی با هشدار نسبت به گزش حشره «دراكولا» كه اغلب در مناطق شمالی مشاهده می شوند، گفت: این زخم ها با تورم، خون مردگی و قرمزی همراه هستند بنابراین در صورت گزیدگی باید به پزشك مراجعه كرد.
دكتر مسعود مردانی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: افردی كه به شمال كشور و مناطق ساحلی سفر می كنند ممكن است مواجه با گزش حشره ای به نام «دراكولا» شوند كه باعث ابتلا افراد به حساسیت ، عفونت های ثانویه و ایجاد زخم در اندام ها و تنه آنها شود. در این شرایط لازم است مسافران به پزشك مراجعه كنند.
وی درباره گزش حشرات در تابستان اظهار كرد: گزش حشرات در فصل تابستان به ویژه هنگام مسافرت و اقامت در مناطق روستایی اجتناب ناپذیر است. قرمزی، تورم و درد در محل گزش از جمله علائم آن است كه می توان با استفاده از كمپرس سرد اثرات این نوع گزش ها را التیام بخشید البته اگر افراد علاوه بر این علائم دچار عفونت های ثانویه شوند باید به پزشك مراجعه كنند و در صورت نیاز زیر نظر او به مصرف آنتی بیوتیك بپردازند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با بیان اینكه برخی از پشه ها عامل ابتلا به برخی از بیماری ها هستند، اظهار كرد: پشه آنوفل باعث ابتلا به بیماری مالاریا می شود. مالاریا یكی از بیماری های شناخته شده در جهان است كه در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و كرمان به عنوان استان های پرخطر دیده می شود.
وی افزود: پشه آئدس عامل ایجاد تب دانگ است. این بیماری قبلا در كشور وجود نداشت ولی در سال های اخیر به علت مسافرت ایرانیان به كشورهای جنوب شرق آسیا مانند تایلند و مالزی، مواردی از ابتلا به این بیماری در ایران نیز دیده شده است.
مردانی در پایان گفت: افراد پس از گزش آنوفل و آئدس دچار علائمی مانند عوارض آلرژی و عفونت های ثانویه می شوند و لازم است كه برای درمان به پزشك مراجعه كنند تا پزشكان متناسب با بیماری های آنان داروهای خاص مالاریا و تب دانگ را برایشان تجویز كنند.

isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

خروج چرک از مقعد

معمولا زمانی که بیمار دچار بیماری فیستول مقعد می شود، مشاهده می نماید که از …

درمان گزگز و خواب رفتن انگشتان دست

گزگز و خواب رفتن انگشتان دست، علل مختلفی دارد و شایع ترین علت آن، گیر …