خانه / مشروح اخبار / گزش حشره «دراکولا» را جدی بگیرید
مجله پزشکی

گزش حشره «دراکولا» را جدی بگیرید

یک فوق تخصص بیماری های عفونی با هشدار نسبت به گزش حشره «دراکولا» که اغلب در مناطق شمالی مشاهده می شوند، گفت: این زخم ها با تورم، خون مردگی و قرمزی همراه هستند بنابراین در صورت گزیدگی باید به پزشک مراجعه کرد.
دکتر مسعود مردانی در گفت وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، افزود: افردی که به شمال کشور و مناطق ساحلی سفر می کنند ممکن است مواجه با گزش حشره ای به نام «دراکولا» شوند که باعث ابتلا افراد به حساسیت ، عفونت های ثانویه و ایجاد زخم در اندام ها و تنه آنها شود. در این شرایط لازم است مسافران به پزشک مراجعه کنند.
وی درباره گزش حشرات در تابستان اظهار کرد: گزش حشرات در فصل تابستان به ویژه هنگام مسافرت و اقامت در مناطق روستایی اجتناب ناپذیر است. قرمزی، تورم و درد در محل گزش از جمله علائم آن است که می توان با استفاده از کمپرس سرد اثرات این نوع گزش ها را التیام بخشید البته اگر افراد علاوه بر این علائم دچار عفونت های ثانویه شوند باید به پزشک مراجعه کنند و در صورت نیاز زیر نظر او به مصرف آنتی بیوتیک بپردازند.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه برخی از پشه ها عامل ابتلا به برخی از بیماری ها هستند، اظهار کرد: پشه آنوفل باعث ابتلا به بیماری مالاریا می شود. مالاریا یکی از بیماری های شناخته شده در جهان است که در استان های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، خراسان جنوبی و کرمان به عنوان استان های پرخطر دیده می شود.
وی افزود: پشه آئدس عامل ایجاد تب دانگ است. این بیماری قبلا در کشور وجود نداشت ولی در سال های اخیر به علت مسافرت ایرانیان به کشورهای جنوب شرق آسیا مانند تایلند و مالزی، مواردی از ابتلا به این بیماری در ایران نیز دیده شده است.
مردانی در پایان گفت: افراد پس از گزش آنوفل و آئدس دچار علائمی مانند عوارض آلرژی و عفونت های ثانویه می شوند و لازم است که برای درمان به پزشک مراجعه کنند تا پزشکان متناسب با بیماری های آنان داروهای خاص مالاریا و تب دانگ را برایشان تجویز کنند.

isna

مطالب داغ امروز :

زنبوردرمانی چیست؟

در جهان، درمانگران و محققان زیادی درباره تاثیر زنبوردرمانی برای تسکین و بهبود دردهای قاعدگی …

درمان صرع

تا حدود ۱۰۰ سال پیش، درمان‌های گوناگونی که برای بیماری صرع معــرفی می‌شدند هیچ کدام …

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …