پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مشروح اخبار / علائم بیماری «مالاریا» چیست؟
تلگرام

علائم بیماری «مالاریا» چیست؟

کارشناس بیماری های مشترک انسان و دام علوم پزشکی لرستان گفت: ناتوانی در خوردن، آشامیدن ، استفراغ مکرر، اختلال هوشیاری، گیجی و خواب آلودگی، تشنج، اختلال تنفسی، افزایش تعداد تنفس، رنگ پریدگی کف دست یا ناخن ها، ادرار تیره رنگ، خون ریزی های غیر عادی از لثه و بینی از نشانه های مالاریای شدید است.
علی چگنی شرفی در گفت وگوی با خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا منطقه لرستان، افزود: مالاریا مهمترین بیماری انگلی در ایران است که توسط یک انگل خونی به نام پلاسمودیوم ایجاد می شود؛ پلاسمودیوم چهار گونه ویواکس، فالسی پارم، اووال و مالاریه داشته و سالانه در جهان موجب ابتلای بیش از ۳۰۰ میلیون نفر و مرگ ۱.۲ تا ۲.۷ میلیون نفر می شود.
وی توصیه كرد افرادی که سابقه مسافرت به مناطق مالاریا خیز را دریک سال گذشته داشته و یا قبلا به مالاریا مبتلا و یا در مناطق مالاریا خیز سکونت دارند به محض بروز علائم مالاریا که شامل تب و لرز دوره ای، سردرد، تهوع، استفراغ، استخوان درد و گاهی اسهال و در موارد شدید تشنج و کما هستند کمتر از ۲۴ ساعت به مراکز بهداشتی درمانی و خانه بهداشت محل سکونت خود مراجعه کنند.
چگنی شرفی با اشاره به اینکه تشخیص مالاریا به آسانی با تهیه و آزمایش یک لام خون محیطی انجام می شود و در مراکز دولتی رایگان بوده اذعان داشت: گاهی علائم بیماری حتی یک سال بعد از گزش ایجاد می شود، نوع فالسی پارم این بیماری خطرناک و گاهی کشنده است؛ زنان باردار و کودکان چنانچه به این نوع مبتلا شوند در معرض خطر بیشتری هستند.
وی متذکر شد: داروهای ضد مالاریا اگر بدرستی و به موقع مصرف شوند باعث بهبود کامل بیماری می شوند، این داروها در مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت به صورت رایگان برای بیماران تجویز می شوند؛ در درمان مالاریا استفاده درست و کامل داروهای ضد مالاریا مطابق دستور پرسنل بهداشتی و درمانی است.
isna

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

درد تیز در زیر پستان سمت چپ

درد تیز زیر پستان چپ در ناحیه سینه است بسیاری از ریشه های درد ممکن، …