پزشکان بدون مرز درمان
خانه / مواد دارويي طبيعي / خوردن ريواس باعث ترشح بيشتر انسولين مي شود
تلگرام

خوردن ريواس باعث ترشح بيشتر انسولين مي شود

گياه ريواس ويتامين هاي آ ،‌ب و ث دارد و خوردن آن سبب مي شود كه لوزالمعده، انسولين بيشتري ترشح كند و قند خون كاهش يابد.
خوردن ريواس باعث ترشح بيشتر انسولين مي شود
به گزارش ايرنا ،‌ريواس يا ريباس، گياهي است از تيره ي ترشك ها ( هفت بندها ) و داراي ساقه هاي هوايي و برگ هاي آن محتوي مواد ذخيره اي و اسيدي است و به همين جهت مورد استفاده خوراكي قرار مي گيرد.
،‌ريواس مسرّت بخش و قابض و مقوي معده و روده هاست و نيز پاك كننده كبد و اشتها آور و صفرا بر و ضد استفراغ است.
براي تنگي نفس و بواسير نيز مفيد است ، قند و چربي و فشار خون را پايين مي آورد.
عصاره ريواس براي تقويت بينايي بسيار مؤثر است اما مصرف عصاره ريواس ـ به علت داشتن اسيد اگزاليك ـ براي مبتلايان به سنگ كليه و بيماريهاي كليوي خوب نيست.
ريواس هنگام بهار در نواحي گوناگون ايران، دامنه ي كوه ها، كنار رودخانه ها و مناطق برخوردار از آب هاي راكد مي رويد و برگ ضخيم و گوشت دار اين گياه مصرف غذايي دارد. تكثير ريواس معمولاً با كشت در خزانه و انتقال به كشتزار و يا از طريق كشت بذر تازه صورت مي گيرد.
خواص درماني
ريواس طبيعت سرد دارد و داراي ويتامين ها و املاح معدني گوناگوني است. براي تمامي اعضاي بدن، ماده ي غذايي بسيار ممتازي شمرده مي شود و اثر شگفت انگيز و معجزه آسايي دارد. قابض است و براي تقويت معده و كبد مفيد مي باشد.
خوردن ريواس براي بيماران تب دار و بي اشتها مفيد است و يرقان ، وسواس ، سستي را درمان مي نمايد. در اين گونه موارد مي توان 100 گرم از آب ريواس يا رب ريواس را ميل كرد. صفرا و دل به هم خوردگي را رفع مي كند و براي حصبه و اسهال گرم صفراوي مفيد بوده و كرم كُش است. خوردن ريواس را نبايد در برنامه ي غذايي از ياد بُرد.
ريواس را براي تهيه ي خورش، كمپوت، مربا و شربت مورد استفاده قرار مي دهند. سعي كنيد در مصرف ريواس زياده روي نكنيد.
ريواس اثر ملين داشته و اشتها آور است و براي افزايش اشتها و يبوست مفيد مي باشد. مصرف ريواس براي مبتلايان به سنگ كليه و ناراحتي هاي مثانه خطرناك است.
شير مادراني كه ريواس مي خورند، در نوزادان توليد اسهال مي كند. ريواس، مقوي قلب و اعصاب بوده و براي درمان بواسير مفيد است.
ريواس به عنوان فعال كننده ي عملكرد دستگاه گوارش، ناقل نمك هاي صفراوي و محرك ترشح كبد شناخته شده است. نخستين كار كرد آن در دهان اين است كه با تحريك جوانه هاي چشايي به واسطه ي مزه ي تلخ خوشايندش، موجب پاك شدن حفره ي دهان شده و دهان را براي چشيدن غذاي بعدي آماده مي سازد. اين گياه در معده سبب افزايش ترشح معدي و تحريك آن مي شود. در نتيجه به طور كلي باعث بهبود عملكرد معده مي گردد.
علاوه بر اين با تحريك ترشح نمك هاي صفراوي از كبد، به تنظيم جذب چربي از روده كمك مي كند.
ريواس خاصيت مسهلي، ضد التهابي و متعادل كننده ي عملكرد روده ها (درمان يبوست و اسهال) را داشته و در درمان يرقان، خونريزي معدي- روده اي، اختلال قاعدگي، ورم ملتحمه ي چشم، جراحات ناشي از ضربات و صدمات جسماني، زخم هاي چركي سطحي و سوختگي هاي حاصل از حرارت كاربرد دارد.
افرادي كه موي آن ها قهوه اي كم رنگ است، با استفاده از ريشه ي اين گياه مي توانند به رنگ موي طلايي دست يابند. برگ هاي ريواس را مي توان به عنوان حشره كش موثر براي دفع حشرات به كار برد.
ريواس با طعم منحصر به فرد خود، در بيشتر پس غذاها (دسرها ) و شيريني ها استفاده مي شود. تا پيش از سده ي 18 كاربردي در پخت غذا نداشت.
گياه ياد شده تا يكي دو روز در يخچال قابل نگهداري است. براي نگهداري طولاني تر ريواس، پس از بريدن ساقه ها، آن را منجمد مي كنند. اگر ساقه هاي ريواس به طور خام مصرف شود، به شدت ترش خواهد بود. به طور معمول آن را با شكر يا عسل مي پزند و يا در كيك ها مورد استفاده واقع مي شود.
همچنين به تنهايي يا همراه يا توت فرنگي در تهيه ي ژله و مرباها به كار مي رود. چاشني هايي كه با ريواس مصرف مي شوند، عبارتند ازليمو ، دارچين و زنجبيل.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

مضرات شکر

شکر ماده‌ی کریستالی سرشناس از گلوکز، فروکتوز و گالاکتوز تشکیل شده است. شکر تا قرن …

رژیم غذاهای کم چربی برای بیماری کیسه صفراو

کار کیسه صفرا در انسان انباشتن و تغلیظ صفرا است تا به هضم چربی کمک …