خانه / مشروح اخبار / لوزه خطرناک کودکان
مجله پزشکی

لوزه خطرناک کودکان

 غم انگیز است دیدن کودکی که در خواب به سختی نفس می کشد، خرخر می کند و دهانش نیمه باز مانده است تا بتواند هوا را از راه دهان تنفس کند، همین کودکان هستند که احتمالا از شرایط شان می شود نتیجه گرفت لوزه سومشان راه بینی شان را به میزان دوسوم بسته است و درچنین وضعیتی پس از ۲ سالگی و در صورت تایید پزشک باید جراحی شوند.

پیش از آن که بخواهیم در این گزارش درباره جراحی لوزه سوم به شما هشدار بدهیم باید اول بدانید که لوزه سوم چیست و در بدن انسان ها به چه کار می آید.

لوزه سوم، در واقع جزئی از بافت ایمنی بدن محسوب می شود و در حفاظت از بدن در برابر بیماری ها بخصوص در خردسالی نقش دارد، به طوری که پژوهش ها نشان می دهد اگر در خردسالان زیر ۲ سال وجود نداشته باشد آنها را با مشکلات جدی در خصوص سلامت مواجه می کند، اما این لوزه معمولا با بزرگ شدن انسان ها کوچک می شود و پس از مدتی دیگر قابل مشاهده هم نیست و با افزایش سیستم ایمنی بدن، اهمیت خودش را در محافظت از بدن از دست می دهد.

دکتر علیرضا جعفری، دبیر انجمن متخصصان گوش، حلق و بینی درباره انواع لوزه ها توضیح می دهد: ۲ نوع لوزه در بدن انسان وجود دارد، یکی لوزه های کامی که وقتی دهان باز می شود آنها را می بینیم و دیگری لوزه سوم که داخل دهان پشت خروجی بینی و زبان کوچک است و در معاینه معمولی دیده نمی شود.

او با بیان این که برای بررسی لوزه سوم باید رادیوگرافی کرد، می افزاید: در مورد لوزه های اصلی و کامی وقتی در یک فصل برای فردی بیش از ۳ بار گلودرد چرکی شدید به همراه تب ۴۰ درجه که در آن نتواند غذا بخورد پیش آید باید لوزه عمل شود.

همچنین اگر فرد دچار آبسه لوزه یا مشکوک به سل لوزه باشد.

جعفری تصریح کرد: بزرگی خود لوزه به تنهایی نیاز به عمل جراحی ندارد، مگر این که این لوزه ها آنقدر بزرگ شده باشند که راه تنفس را ببندند که در این صورت لوزه باید عمل شود.

این متخصص گوش، گلو و بینی ادامه می دهد: اگر بیمارانی که تشخیص داده شده است باید جراحی شوند، جراحی نشوند نوع بیماری شان به مرور روی فک دندانی آنها اثر منفی خواهد گذاشت. عارضه دیگر این مشکل ترشح مایع در هر دو گوش و کاهش شنوایی است.

به گفته او، لوزه هایی که در حد متوسط هستند و گاهی سرما می خورند نیازی به عمل جراحی ندارند چون خود لوزه ها جزو سیستم لنفاوی بدن هستند و در کودکان نقش ایمنی و جلوگیری از عفونت را بازی می کنند لذا توصیه می شود لوزه اصلی تا ۵ سالگی عمل نشود مگر این که خیلی شدید باشد و راه نفس را ببندد.

پس از جراحی به چه نکاتی باید توجه کنید؟

شاید شما هم از آن گروه پدر و مادرهایی باشید که خیال می کنند می شود با به تاخیرانداختن این جراحی آن را به دست فراموشی سپرد و بزرگ شدن غیرطبیعی لوزه سوم را در کودکتان نادیده بگیرید به این امید که این عارضه خود به خود خوب شود، اما شاید اگر از عوارض آن آگاه شوید نظرتان عوض شود.

دکتر جابر قرشی، جراح پلاستیک بینی و صورت درباره عوارض بزرگ شدن لوزه ها و بخصوص لوزه سوم به مواردی چون عفونت های مکرر گوش میانی و سینوس ها، تحریک مزمن گلو، مشکل در تغذیه و اکسیژن رسانی به بدن که در نهایت منجر به نقص در فرآیند رشد می شود، اشاره می کند و می افزاید: امکان دارد بزرگی لوزه ها بویژه لوزه سوم باعث جمع شدن مایع پشت پرده گوش و ایجاد مشکلاتی برای کودک شود.

این جراح پلاستیک بینی و صورت به نکاتی که باید پس از جراحی رعایت شوند اشاره می کند و توضیح می دهد: بیمار پس از جراحی تا ۶ ساعت باید از خوردن و آشامیدن پرهیز کند و تا ۱۰ روز پس از جراحی نیز باید غذاهای سرد و نرم بخورد.

وی می افزاید: تب شدید بیمار در روز دوم و کمی گوش درد در روزهای پنجم و ششم و بوی بد دهان تا چند روز پس از جراحی طبیعی است، ضمن آن که پس از عمل احتمال دارد بیمار تا مدتی احساس گلودرد کند که به دلیل زخم داخل گلوی اوست، اما در این شرایط پرهیز از غذا خوردن درست نیست چون خوردن غذا باعث التیام سریع تر زخم می شود.
 
 
jamejamonline

مطالب داغ امروز :

آب قند باعث نفخ و دل درد نوزاد می شود

تا قبل از شش ماهگی به نوزادان، حتی آب قند ندهید ، استفاده از آب …

مشکلات شایع بارداری

گرچه حاملگی طبیعی با رضایت و خشنودی مادر همراه است اما گاهی ممکن است از …

مقدار لازم خواب برای کودک

خواب کودک و هر چه به آن مربوط می شود، از خواباندن او و بیداری …