پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / پروبيوتيک ها جايگزين مناسب دارو براي از بين بردن باکتري
تلگرام

پروبيوتيک ها جايگزين مناسب دارو براي از بين بردن باکتري

عضو هيات علمي انستيتو تحقيقات تغذيه اي و صنايع غذايي کشور گفت: پروبيوتيک ها جايگزين هاي مناسب دارو براي از بين بردن باکتري ها به شمار مي آيند. 
   
 
پروبيوتيک ها ميکرو ارگانيسم هاي سودمندي در بدن به شمار مي آيند که استفاده از آنها در قالب غذاهاي پروبيوتيک براي حفظ سلامتي و همچنين برطرف کردن برخي بيماري ها براي افرادي که مشکل گوارشي دارند مفيد است .
دکتر ” کيانوش خسروي” روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهارداشت : به هنگام مصرف آنتي بيوتيک ها تعداد زيادي باکتري هاي مفيد نيز به همراه باکتري هاي مضر از بين مي روند؛ اين در حالي است که استفاده از پروبيوتيک ها تاثير مثبتي در حفظ باکتري هاي مفيد بدن دارند.
وي گفت : به جاي کشتن باکتري ها توسط دارو مي توان از باکتري هاي مفيد استفاده کرد به گونه اي که اين باکتري ها، باکتري هاي مضر را مصرف مي کنند تا جايگزيني باکتري هاي مضر را در بدن مهار کرده و مانع از رشد آنها شوند.
خسروي گفت : درمان و پيشگيري عفونت هاي روده اي ، خاصيت ضد ميکروبي ، کاهش عدم جذب لاکتوز ، کاهش سطح کلسترول سرم خون ، فعاليت ضد جهشي ، فعاليت ضد سرطاني و تحريک سيستم ايمني از موارد مصرف و ارزش هاي درماني پروبيوتيک ها محسوب مي شوند .
وي با اشاره به اهميت توازن بهينه ميکروبي بر سلامت انسان ها گفت: هنگامي که اين توازن از بين برود سلامت انسان نيز به خطر مي افتد . مصرف مواد غذايي حاوي پروبيوتيک ها يا ريز سازواره هاي مفيد کمک شاياني به ابقا و نگاهداري تعداد ميکروب هاي بومي روده و توازن ميکروبي آن کرده و در نتيجه منافع بسياري زيادي براي سلامتي انسان دارند .
وي اظهارداشت : در سال هاي اخير باکتري هاي پروبيوتيکي به عنوان افزودني هاي رژيم غذايي با تعداد زيادي از غذاها آميخته شده اند که در اين ميان فرآورده هاي شيري به ويژه ماست نقش مهمي را براي حمل اين باکتري ها ايفا مي کنند.
اين ميکروبيولوژيست با بيان اينکه ماست هاي پروبيوتيکي که به آنها کشت باکتري اضافه شده است باکتري هاي مفيد بيشتري را به مردم مي رسانند اظهارداشت : براي انتقال تاثيرات پروبيوتيک ها به مصرف کننده ضروري است که هر روز بيش از 100 گرم ماست پروبيوتيک حاوي يک ميليون باکتري در ميلي ليتر مصرف شود.
خسروي گفت : در حال حاضر 20 درصد بازار ماست در اروپا را اين فرآورده ها تشکيل مي دهد و پيش بيني مي شود که به زودي اين ميزان افزايش مي يابد .
عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي در عين حال به کسادي بازار پروبيوتيک ها نيز اشاره کرد و گفت : اگر در بازار پروبيوتيک ها کسادي وجود دارد به خاطر جديد بودن موضوع پروبيوتيک ها و کمبود شواهد علمي براي شرکت هاي بازار ياب است .
وي گفت : طي سال هاي اخير برخي صنايع غذايي کشور نيز محصولات پروبيوتيکي از جمله ماست و دوغ را توليد کرده و به بازار عرضه کرده اند .

تلگرام

مطالب داغ امروز :

انواع چربی

در بدن ۲ نوع متفاوت چربی وجود دارد: چربی سفید و چربی قهوه ای . …

فلوکستین یا پروزاک

فلوکستین یا پروزاک یک داروی ضدافسردگی مهارکننده باز جذب سروتونین (SSRI) است سروتونین ماده‌ای در …