پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / غش كردن چیست ؟
تلگرام

غش كردن چیست ؟

 بسیاری از ما در طول زندگی شاهد از حال رفتن یا به اصطلاح غش كردن اطرافیان و نزدیكان خود بوده یا در بسیاری از مواقع در فیلم ها و سریال های تلویزیونی افرادی را كه در اثر شنیدن یك خبر ناخوشایند مدت كوتاهی به این حالت دچار می شوند، دیده ایم.غش كردن را بیهوش شدن و از دست دادن موقت هوشیاری به طور ناگهانی و بـرای مدتی كوتاه در نتیجه نرسیدن خون كافی به مغز تعریف می كنند.
دكتر نورالدین صدرالاسلامی، متخصص مغز و اعصاب در گفت وگو با جام جم می گوید: هنگامی كه جریان خون به مغز كم شود به این دلیل كه مغز كنترل خود را روی اعضای بدن از دست می دهد، قدرت و هوشیاری كم یا از بین رفته و فرد غش می كند.

وی می افزاید: اگر غش كردن با یك مشكل جدی پزشكی همراه نباشد این عارضه معمولا بعد از چند ثانیه یا چند دقیقه برطرف شده و فرد دوباره هوشیار می شود.
علایم
آشنایی با نشانه های غش كردن، بسیار مهم است زیرا عدم اطلاع از علائم این عارضه می تواند سبب به خطرانداختن جان فرد شود. دكتر صدرالاسلامی با بیان این كه فردی كه در حال غش كردن است به دلیل رسیدن خون كمتری به پوست ابتدا دچار رنگ پریدگی شده و سپس هوشیاری خود را از دست می دهد، می افزاید: احساس سبك شدن سر بـه طور ناگهانی، ضعف عمومی، تاری دید ناگهانی و احساس صدایی مثل سوت در گوش، تهوع و استفراغ، رنگ پریدگی و تعریق، گزگز دست و پا، نبض ضعیف، تنفس سطحی و افت فشار خون و در نهایت از دست دادن تعادل، سقوط و بیهوش شدن از علایم شایع غش هستند.
علل
شایع ترین علت غش، بروز شوك عروقی است. این متخصص مغز و اعصاب می گوید: غش می تواند در یك فرد كاملا سالم در نتیجه یك عكس العمل عاطفی نظیر شنیدن خبرهای ناراحت كننده یا حتی خوب، دیدن صحنه ای ناخوشایند (شوك هیجانی)، درد شدید، ترس و استرس، خستگی مفرط، ایستادن طولانی، گرما، برخاستن ناگهانی از حالت خوابیده به نشسته یا ایستاده، سوءتغذیه، كم خونی، فقدان هوای تازه یا حتی مصرف داروهای غیرمجاز روانگردان باشد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی كردستان توضیح می دهد: حملات غش همچنین ممكن است متعاقب یكسری بیماری های قلبی ـ عروقی، علل عصبی، افت قند خون و همچنین شل شدن ناگهانی عروق بدن در اثر محرك های داخلی یا خارجی نظیر سنكوپ سینوس كاروتید، سنكوپ دفع ادرار، سنكوپ عصبی و قلبی و همچنین كاهش حجم خون به دلیل خونریزی، اسهال و استفراغ شدید نیز دیده شود.
برخورد با بیمار
هرچند این عارضه در اغلب موارد ممكن است دارای اهمیت پزشكی نبوده، اما در مواردی می تواند نشان از یك بیماری جدی در فرد نیز باشد. دكتر صدرالاسلامی با بیان این كه معمولا در عرض یك دقیقه درازكشیدن، جریان خون فرد غش كرده به حالت قبلی بازگشته و هوشیاری دوباره باز خواهد گشت، می گوید: بایستی بیمار در وضعیت درازكش قرار گرفته و پاها بالاتر از سر قرار گیرد تا جریان خون به سمت مغز برقرار شود. در صورتی كه امكان دراز كشیدن نباشد می توان سر بیمار را در حالت نشسته وسط دو زانو قرار داد.
وی می افزاید: می توان با پاشیدن كمی آب سرد به صورت بیمار یا واردكردن محركی به او باعث انقباض دوباره عروق بدن فرد و برگشت به حالت هوشیاری شد، اما اگر فرد به محرك ها پاسخ نداد ارزیابی علائم حیاتی (نبض و تنفس) و در صورت لزوم اقدامات اولیه چون احیای قلبی و ریوی تا رساندن بیمار به مراكز درمانی ضروری است.
توصیه

بیهوشی را باید مانند یك فوریت پزشكی و تا زمانی كه نشانه های آن به طور كامل در فرد از بین نرفته است تحت درمان قرار داد.

این استادیار دانشگاه در پایان توصیه می كند: باید در نظر داشت تا موقعی كه بیمار، هوشیاری نسبی خود را به دست نیاورده است از دادن مایعات نظیر آب قند یا خوراكی دیگر به او خودداری شود زیرا آب قند در حالتی كه هوشیاری فرد كامل نیست، به داخل ریه ها وارد شده و باعث اختلالات تنفسی و حتی خفگی خواهد شد.
سعید كریمی

تلگرام

مطالب داغ امروز :

رژیم غذایی دوران بارداری

ماهی سالمون یا قزل‌آلا این ماده غذایی بهترین منبع DHA ، اسید چرب مفید و …

روش‌های طبیعی پیشگیری از سرماخوردگی

معمولا در اول پاییز افراد زیادی سرما می‌خوردن. برای پیشگیری از سرماخوردگی روش‌های طبیعی و …