پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / برای رفع بوی بد بدن چه باید كرد؟
تلگرام

برای رفع بوی بد بدن چه باید كرد؟

 تعریق اغلب برای افراد، صرفاً یك ناراحتی جزیی است. بویی كه در بعضی موارد ایجاد می شود به علت عرقی است كه احتمالاً بوی آزاردهنده ای دارد. گر چه تعریق عملا بویی به همراه ندارد، با این حال ممكن است در تماس با باكتری های روی پوست بوی ناخوشایندی ایجاد كند.

 

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، قرارگرفتن در معرض آفتاب، انجام حركات ورزشی، ایراد سخنرانی و به عبارتی انجام كلیه این فعالیت ها می تواند موجب ایجاد تعریق در بدن شود. عرق كردن تحت چنین شرایطی، امری طبیعی و نشانه سلامت است.

زمانی كه در معرض گرما قرار می گیرید و به هنگام حركات ورزشی شدید یا استرس شدید، حجم زیادی از آب بدن به صورت تعریق خارج می شود.

مكانیسم تعریق

عملكرد اصلی تعریق خنك كردن دمای بدن به منظور ثابت نگه داشتن آن تا حداكثر ۳۷ درجه است، فرآیند تعریق عموما با قرار گرفتن در محیط گرم و مرطوب، فعالیت كردن یا وجود تب فعال می شود. توانایی تعریق به انسان این امكان را می دهد كه در شرایط آب و هوای متفاوت زندگی كند.

بدن ما دو نوع عرق «آپوكراین» و «اكرین» ترشح می كند، عرق «اكرین» برای پایین آوردن درجه حرارت بدن، مثلا هنگام ورزش یا زمانی كه هوا خیلی گرم است كاربرد دارد. این نوع عرق در همه قسمت های بدن به طور یكنواخت ترشح می شود و بی بو است.

«آپوكراین» نوع ویژه ای از ترشحات بدن است كه در محل های مخصوصی مثل زیر بغل، كشاله های ران، دست ها و پاها ایجاد می شود. این نوع عرق دلیل پیدایش بوی تند و زننده است. ولی آپوكراین هم مثل اكرین كاملا بی بو است و حاوی چربی و پروتئین است.

باكترهایی روی بدن ما وجود دارند كه از عرق آپوكراین تغذیه می كنند و وقتی این عرق را مصرف می كنند همان كاری كه سایر موجودات زنده پس از غذا خوردن انجام می دهند از او سر می زند. به طوری كه غذا را دفع می كند و این بوی زننده و منزجر كننده از این موضوع ناشی می شود.

عوامل پیدایش بوی بدن چیست؟

درست حمام نكردن: یكی از دلایل عمده در پیدایش بوی بد این است كه به میزان كافی حمام نمی كنیم. البته فقط شست و شوی بدن كافی نیست، پاكی و نظافت لباسها نیز در این مسئله موثر هستند.

عرق كردن: بدن برخی افراد بوی تندتری دارد به این دلیل كه بیشتر عرق می كنند دلیل آن می تواند استرس یا فعالیت جسمی بیش از اندازه باشد این روزها استرس عامل رایج تری است.

توقعات بالا، برنامه های فشرده كاری و … همه و همه اضطرابی بیش از حد نرمال بر بدن وارد می كنند كه باعث عرق كردن بیشتر می شود. عرق كودكان معمولا بوی بد نمی گیرد به این علت كه آبوكراین ترشح نمی كنند از این رو باكتری ها نمی توانند با چیزی فعل و انفعال داشته باشند. با بالا رفتن میزان تستوسترون بدن در دوران بلوغ، آپوكراین نیز ترشح می شود.

تغذیه: خوردن بعضی از غذاها نیز می تواند بر بوی بدن تاثیرگذار باشد غذاهایی تند و تلخ با بوی نافذ معمولا تاثیر منفی بر بوی بدن بدن دارند. سیر، زیره و كاری نمونه هایی از این غذاها هستند . كمبود روی نیز می تواند در این زمینه موثر باشد.

چه باید كرد؟

بیشتر حمام كنید. حمام كردن و شست و شوی به موقع لباس ها می تواند شروع خوبی باشد.

تغذیه مناسب: كم كردن مصرف كافئین از برنامه غذایی روزانه بسیار مفید خواهد بود. قهوه، نوشابه، شكلات و سایر مواد غذایی كافئین دار با تحریك غده ترشح كننده آپوكراین در ایجاد بوی بدن بدن تاثیر دارند.

نوشیدن میزان كافی آب و مایعات،غدد ترشح كننده اكرین را فعال می سازد كه باعث رقیق تر شدن عرق آپوكراین می شود.

استفاده از دئودورانت ها و ضد عرق ها به صورت استاندارد وقتی به یك تركیب ضد عرق اطلاق می شود و آن را موثر می دانند كه پس از مصرف بتواند حداقل ۲۰ درصد از میزان تعریق یك ناحیه بكاهد به طور كلی هدف از كاربرد مواد ضد عرق و بو بر افزایش بهداشت فردی است.

اكثر دئودورانت ها فقط بوی بد بدن را می پوشانند اما دئودورانت هایی هستند كه با این عناصر مقابله می كنند موثرترین بهتریت دئودورانت ها حاوی آلومینیوم یا روی هستند كه درهر دوی این عناصر برای مقابله با باكتریهای تولید كننده عرق را مسدود می كنند و باكتری ها نیز چیزی برای فعل و انفعال با آن ندارند. دئودورانت ها اگر چه به علت دارا بودن اسانس پوست را خوشبو می كنند ولی در میزان تعریق نقشی ندارند بنابراین در كنار آنها به مواد ضد عرق نیز نیاز است این قبیل محصولات جنبه دارویی داشته و میزان تعریق بدن را كاهش می دهند.

براساس گزارش وزارت بهداشت، اما در صورتی كه بهداشت فردی و شست و شوی مرتب و انتخاب صحیح پوشاك وجود نداشته باشد كاربرد این مواد به خصوص اسپری های خوشبو كننده نه تنها كار ساز نبوده بلكه بوی تركیبی حاصل از بدن بسیار آزار دهنده تر خواهد شد. ضمن اینكه امكان استفاده از این اسپری ها برای برخی افراد به دلیل داشتن حساسیت پوستی نسبت به آنها وجود ندارد.

درمان های دیگر

اگر بوی عرق بدن با هیچ كدام از روشهای بالا از بین نرفت بدانید كه راههای دیگری نیز برای رفع آنها وجود دارد كه نیازمند تجویز پزشك است . موارد بسیار شدید احتمالا از بیماریهای خاص ناشی می شوند كه باید تحت درمان قرار بگیرند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

علت تشنج در نوزادان چیست ؟

تشنج نوزاد، بر خلاف تشنج كودكان و بزرگسالان، اغلب یك علامت است و یك بیماری …

نوزادان از حس لامسه برای شناخت دنیای اطرافشان استفاده میکنند

حس لامسه یکی از اولین حواسی است که در زمان تولد نوزاد رشد میکند و …