پزشکان بدون مرز درمان
تلگرام

آلبالو

ميوه‌اي كه براي بيماران قلبي و روماتيسمي فوق‌العاده مفيد است و زيبايي و طراوت خانم‌ها را تضمين مي‌كند.كشت آلبالو در كشورهايي كه توليدكننده آلبالو هستند روز به روز رو به توسعه است. ايتاليا و آمريكا جزو اولين كشورهاي توليدكننده آلبالو هستند و بيش از 200 هزار تن هر ساله ميوه آلبالو دارند، بعد از ايتاليا در اروپا كشور آلمان است كه محصول سالانه آن به 150 هزار تن مي‌رسد.
درخت آلبالو اصلا در ايران بوده است و از ايران به كشورهاي ديگر رفته و كشت شده است. منطقه‌اي كه در قديم درختان آلبالوي فراوان داشته در منطقه وسيعي از آناتولي تركيه تا درياي خزر بوده است.
در حال حاضر در مناطق مختلف ايران درخت آلبالو و ميوه آن وجود دارد و بعضي سال‌ها محصول فراواني دارد كه از آن به عنوان ميوه استفاده مي‌شود يا آن را خشك مي‌كنند و يا از آن شربت و مربا و يا آلبالوپلو و يا خورش آلبالو درست مي‌كنند.
ارزش غذايي آلبالو زياد نيست و صد گرم آلبالو فقط 70 كالري دارد. آلبالو داراي ويتامين آ، ب و ث است.املاح معدني آلبالو عبارت است از آهن، كلسيم، فسفر، كلر، گوگرد، منيزيم، سديم، پتاسيم، مس، روي، منگنز و كوبالت.
قند آلبالو از نوع لولوز است و براي اشخاصي كه ديابت دارند جذب آن آسان است.
آلبالويي براي خوردن خوب است كه رسيده و تازه باشد علامت رسيدگي آن رنگ آن است كه كاملا قرمز و درخشان باشد. از آلبالويي كه رنگ آن كاملا قرمز نشده است و داراي گوشتي سفت است دوري كنيد زيرا مصرف آن سوء‌هضم مي‌آورد و كار روده‌ها را مختل مي‌كند.آلبالو وقتي تيره‌رنگ است و داراي لكه‌‌هاي قهوه‌اي است كهنه شده و رو به فساد گذاشته است. گاهي ميوه‌فروشان براي اينكه آلبالو را خوش‌منظره سازند به آن آب مي‌زنند اين كار زود آلبالو را خراب مي‌كند و آماده مي‌سازد كه زودتر فاسد شود.
چه وقت و چگونه بايد مصرف كرد
وقتي آلبالو خورديد روي آن آب نخوريد، مايعات به طور كلي روي ميوه‌ها آن را «باد كرده» مي‌كند و اين وضع براي دستگاه هاضمه خطرات جدي در بر دارد. در فاصله غذاهاي اصلي مي‌توانيد آلبالو را بخوريد زيرا خيلي زود هضم مي‌شود يك مرتبه مقدار زيادي آلبالو نخوريد بلكه به مقدار كم بخوريد و در موقع خوردن هم خوب آن را بجويد.
آلبالو براي چه اشخاصي خوب نيست
كساني كه ورم روده دارند چون آلبالو ترش است و سلولز دارد دير هضم مي‌شود.
كساني كه از معده يا روده‌ها عليل هستند مي‌توانند آلبالوي پخته را به صورت كمپوت يا مربا مصرف كنند، البته در اين موارد آلبالو چون پخته مي‌شود، قسمتي از مواد حياتي خصوصا ويتامين‌هاي خود را از دست مي‌دهد ولي به آساني هضم مي‌شود. با وجود اين بعضي از كساني كه از جهت معده و يا روده‌ها عليل هستند، مي‌توانند هضم آلبالو را تحمل كنند به شرطي كه صبح ناشتا به مقدار كم آن هم كاملا رسيده باشد، مصرف كنند.
كساني كه ديابت دارند مي‌توانند به حد اعتدال آلبالو بخورند زيرا قند آلبالو از نوع لولوز است و اين قند را بيماران ديابتيك مي‌توانند جذب كنند.
اشخاصي كه چاق هستند نبايد آلبالو را به عنوان دسر يا غذاي اضافي علاوه بر غذاهاي مخصوص رژيم خود مصرف كنند ولي به عنوان يك غذاي اصلي مي‌توانند آلبالو مصرف نمايند زيرا آلبالو داراي كالري كمي است و شيپور اشتهاي كاذب را خفه مي‌كند!
چه كساني بايد آلبالو بخورند؟
كساني كه بيماري كليه دارند، اشخاصي كه رماتيسم دارند اگر آلبالو بخورند از بروز نقرس در آنها جلوگيري خواهد شد.
كساني كه بيماري قلبي دارند چون آلبالو ادرارآور است پتاسيم آن از باقيمانده نمك در عروق جلوگيري مي‌كند و به صورت ادرار آن را خارج مي‌كند و در نتيجه به قلب كمك مي‌كند. خانم‌هايي كه مي‌خواهند داراي رنگ درخشاني شوند و زيبايي چهره آنها مورد توجه قرار گيرد براي صاف شدن خون خود بايد آلبالو بخورند.
مصارف ديگر آلبالو
جوشانده دم آلبالو بي‌اندازه ادرارآور است و كساني كه به حبس‌البول يا اختلال كليه و يا مثانه مبتلا هستند بايد آن را مصرف كنند. براي تهيه اين جوشانده بايد 30 گرم دم آلبالو را كه خشك كرده‌ايد در يك ليتر آب 10 دقيقه بجوشانيد و بعد آن را مصرف كنيد. در طب جديد هم جوشانده دم آلبالو در مواردي كه بخواهند خروج ادرار را زيادتر كنند، مصرف مي‌شود.
مغز هسته آلبالو را مي‌كوبند و از آن روغن مايعي مي‌‌گيرند كه قرن‌هاست با موفقيت رماتيسم را شفا مي‌بخشد.

* مصرف آلبالو از بروز نقرس و روماتیسم پیشگیری می‌كند

یك متخصص تغذیه گفت: مصرف آلبالو از بروز نقرس، روماتیسم و بیماری‌های كلیه پیشگیری می‌كند.

مرتضی صفوی در گفت‌وگو با  فارس  اظهار داشت: كالری آلبالو بسیار پایین است و هر یكصد گرم آلبالو حدود 70 كیلو كالری انرژی دارد.

وی گفت: آلبالو سرشار از ویتامین‌های A، B، C و دارای املاح معدنی مانند آهن، كلسیم، فسفر، گوگرد، سدیم، منیزیم، كبالت و منگنز است.

این متخصص تغذیه افزود: قند موجود در آلبالو «لوولوز» نام دارد كه برای افراد مبتلا به دیابت جذب آن آسان است. از مصرف آلبالوی نرسیده باید پرهیز كرد به دلیل اینكه موجب بروز بیماری‌های روده‌ای می‌شود.

وی اضافه كرد: مصرف آلبالو برای كسانی كه دچار بیماری‌هایی مانند ورم روده و ورم معده هستند، مضر است به دلیل اینكه نمی‌توانند به خوبی آن را هضم كنند.

صفوی بیان كرد: آلبالو برای افراد مبتلا به بیماری‌های كلیه بسیار مفید است، از بروز نقرس و روماتیسم پیشگیری می‌كند، ادرار‌آور است و از رسوب نمك در رگ‌های خونی جلوگیری می‌كند و به كار منظم قلب نیز كمك می‌كند.

 

* كاهش خطر بروز ديابت با مصرف آلبالو
مصرف آلبالو، چربي خون، قند خون و فشارهاي اكسيداتيو را كه از عوامل اصلي بروز بيماري ديابت است، كاهش مي دهد.

محققان دانشگاه ميشيگان دريافتند بعد از 90 روز مصرف روزانه آلبالو علي رغم مصرف غذاهاي سرشار از هيدارت كربن، ميزان كلسترول،‌ انسولين، گلوكز و آنتي اكسيدان هاي بدن موش ها تنها ميزان كمي افزايش نشان داد.

 
با مصرف آلبالو مي توان با اين فاكتورهاي عامل بروز ديابت به خوبي مقابله كرد.
هم اكنون محققان در حال تحقيقات بيشتر هستند تا مواد تاثيرگذار موجود در آلبالو در اين زمينه را كشف كنند.
محققان قصد دارند تاثير آلبالو را بر روي افراد داوطلب آزمايش كنند، تا ميزان تاثيرگذاري آلبالو را در انسان نيز دريابند.

 

آلبالو برای افراد دارای چربی شكمی مفید است

 

شربت یا مربای آلبالو در معالجه التهاب و ورم معده و روده و درمان نارسایی های كبد مفید است.

آلبالو مسكن تشنگی است و شربت آن بهترین دارو برای افرادی است كه عطش فراوان دارند.

مصرف آلبالو همچنین برای افرادی كه خارش پوستی و چربی زیاد در شكم دارند مفید و موثر است.

هسته آلبالو ضداسهال و قابض خوبی بوده و ضد فشار خون نیز است.

آلبالو ضد مواد صفراوی ضد حالت تهوع و ضد سنگ كلیه است .

ضماد و مرهم آلبالو برای باز شدن رنگ رخساره چهره موثر و مفید است .

خواص آلبالو و گیلاس مانند هم است و مصرف آن اعصاب را آرامش می دهد، ولی در هر حال نباید در مصرف آن زیاده روی كرد.

آلبالو برای سوء هاضمه بسیار مفید و میوه های نرم كننده (ملین ) می باشد.

 

آب آلبالو در کاهش خطر بيماري هاي قلبي عروقي در مبتلايان به ديابت نوع 2 موثر است
نتايج يک مطالعه نشان مي دهد «آنتوسيانين» موجود در آب آلبالو به کاهش عوامل خطر بيماري‌هاي قلبي عروقي در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 كمك مي كند.

اين مطالعه جهت بررسي تأثير مصرف كنسانتره آب آلبالو به عنوان يك منبع غني از آنتوسيانين ها، بر سطح چربي ها و فشارخون در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 توسط دکترسعيد حسيني و همکارانش در دانشگاه علوم پزشکي تهران انجام شده است.

خطر بيماري هاي قلبي عروقي در ديابت بالاست، از اين رو دستيابي به سطوح مناسب چربي هاي خون در اين بيماران، از اهميت خاصي برخوردار است. تغذيه و از جمله مصرف آنتوسيانين‌ها، نقش مهمي در كاهش خطر بيماري‌هاي قلبي و فشار خون دارد.

در اين مطالعه نيمه تجربي، 16 زن ديابتي نوع 2 با قند خون ناشتاي110مورد بررسي قرار گرفتند. در دوره مطالعه كنسانتره آب آلبالو به مدت شش هفته مصرف كردند. وزن، چربي هاي خون و سطح فشار خون سيستوليك و دياستوليك در شروع و پايان مطالعه اندازه گيري شد. همچنين مصرف غذاي دو روز نيز توسط بيماران به ثبت رسيد؛ سپس داده ها مورد بررسي قرار گرفتند.

در پايان مطالعه مقادير وزن، كلسترول تام، LDL-C و فشارخون سيستوليك و دياستوليك به طور معني داري كاهش نشان داد. تغييرات مشاهده شده در سطح HDL-C و تري گليسيريد سرم از نظر آماري معني دار نبود.

نتايج اين بررسي نشان مي دهد كه مصرف آب آلبالو، به بهبود عوامل خطر بيماري هاي قلبي عروقي در بيماران مبتلا به ديابت نوع 2 كمك مي كند.

خلاصه اين مقاله در مجله «ديابت و ليپيد ايران» منتشر شده است.

آلبالو براي درمان بي‌خوابي مفيد است
پژوهشگران در يك تحقيق جديد دريافته‌اند كه آلبالو براي درمان بي‌خوابي مفيد است و اگر به سختي مي‌خوابيد با خوردن اين ميوه راحت‌تر به خواب مي‌رويد.

بر اساس يك پژوهش جديد؛ آلبالو مي‌تواند الگوهاي خواب را در بدن تنظيم كند و از اين حيث تاثير شگفت انگيزي دارد.

محققان دريافته‌اند كه اين ميوه حاوي مقادير قابل ملاحظه‌اي ملاتونين است و وجود هورمون ملاتونين نيز براي داشتن يك خواب آرامش بخش ضروري است.

بر اساس اين گزارش؛ هورمون ملاتونين در مغز ساخته مي‌شود و روي فاكتور خواب تاثير گذار است. اين يافته حاصل تحقيقات پژوهشگران مركز علوم بهداشتي دانشگاه تگزاس است.

اين پژوهشگران مي‌گويند: خوردن يك كف دست آلبالو ميزان ترشح ملاتونين را در خون افزايش مي‌دهد و بنابراين الگوهاي طبيعي خواب را در بدن بهبود مي‌بخشد كه درعين حال اين فرايند به طور بالقوه مزاياي ديگري نيز براي حفظ سلامت بدن و روان در پي دارد.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

درمان رگ‌های واریسی با لیزر

پزشک متخصص قلب ممکن است به بیمار توصیه کند در صورت دردناک شدن رگ‌های واریسی …

مصرف سبزیجات و میوه‌ها خطر سرطان کلیه را کاهش میدهد

یک مطالعه بزرگ دیگر نیز نشان داد احتمال ابتلا به سرطان کلیه تا حدود زیادی …