خانه / مشروح اخبار / آمپول بی حسی دندانپزشکی، عوارض جانبی ندارد
مجله پزشکی

آمپول بی حسی دندانپزشکی، عوارض جانبی ندارد

عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شهید بهشتی تهران گفـت: انجام بی‌حسی‌های موضعی در مطب دندانپزشکی بسیار رایج است و این کار در صورت رعایت موارد استاندارد به ندرت عوارض جانبی به دنبال دارد.

دکتر عبدالرحمن شوکت بخش، متخصص ارتودنسی در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: آمپول‌های دندانپزشکی که برای تزریق مواد بی‌حسی مصرف می‌شود، شامل دو بخش است.

 
وی گفت: بخش نخست، قسمت فلزی سرنگ است و قبل از هر بار استفاده استریل می‌شود و بخش های دیگر که شامل سرسوزن و همچنین کارپول (شیشه‌ای استوانه‌ای شکل که داروهای بی‌حسی و سایر مواد لازم در‌ آن قرار گرفته‌است) که یکبار مصرف بوده و پس از استفاده برای هر مریض، دور انداخته می‌شود.

 
این متخصص گفت: برای اطمینان از سلامت فراینده بی حسی دندان، نخست اینکه قسمت فلزی آمپول ها که سرنگ است، قبل از هر بار استفاده بطور کامل و دقیق با استفاده از دستگاه های خاص، استریل شده و داروی بی حسی نیز باید از داروهای مورد تایید وزارت بهداشت باشد.

 
براساس اعلام شورای اصناف کشور، توزیع داروهای بی حسی دندانپزشکی، باید از سوی سیستم توزیع سراسری داروها صورت گرفته و در داروخانه‌ها فروخته شود و عرضه آن ازطریق واحدهای تحت نظارت اتحادیه صنفی ممنوع است.

 

بر اساس این ابلاغیه، فروشگاه های تجهیزات ‌پزشکی، حق فروش داروهای بی حسی را ندارند و دندانپزشکان باید کارپول‌های مورد نیاز خود را از طریق داروخانه‌های مجاز تهیه کنند.

مطالب داغ امروز :

نگذارید موهایتان سفید شود

درمان‌های خانگی خوبی برای کندتر کردن روند سفید شدن موها وجود دارد. اگر واقعاً دوست …

کیست های تخمدان را بشناسیم

کیست های تخمدان کیسه پر از مایع است که در داخل و یا در سطح …

کیست تخمدان

کیست تخمدان کیسه پر از مایع است که در تخمدان رشد می کند اکثر کیست …