پزشکان بدون مرز درمان
خبر فوری
خانه / مشروح اخبار / قرص اکستازی یا اکستیسی و یا اکستاسی ( Ecstasy )چیست ؟
تلگرام

قرص اکستازی یا اکستیسی و یا اکستاسی ( Ecstasy )چیست ؟

از آنجائیکه این روزها ، شاهد تهیه ، تولید ، توزیع ، و همچنین ترویج مخدرات جدید در میان نسل جوان ایران هستیم ، بر آن شدم که در نوشتاری ، به بررسی ماده ی مخدری ناشناخته و جدید به نام « قرص اکستیسی » که نسل جوان ایرانی آنرا به نام « قرص شادی » می شناسد ، بپردازم.

در این نوشتار ، به تعریف و بررسی ترکیبات شیمیائی و نیز اپیدمیولوژی این قرص شادی مخدر خواهم پرداخت و خلاصه ای از نتایج تحقیقات پزشکی را بر روی این ماده ی شیمیائی و خطرناک عنوان خواهم داشت؛ و سپس در نوشتاری دیگر ، عوارض ناگوار و سوء این ماده ی مخدر جدید را بر روی سیستم فیزیکی و بیولوژیکی بدن انسان خواهم نگاشت و نیز به عوارض مصرف آن خواهم پرداخت و به میزان مصرف آن در میان نسل جوان ایرانی اشاره ای خواهم نمود.

هر چند شاید این نوشتار بیشتر جنبه ی علمی و پزشکی داشته باشد ، اما از آنجائیکه استفاده از این ماده ی مخدر و قرصهای شادی آور ، در میان نسل جوان ایرانی به شدت رو به افزایش است و به معضلی اجتماعی و خطرناک بدل گردیده است ، بهتر دیدم که این نوشتار را در بخش اجتماعی نشریه بنگارم ، تا که شاید نسل جوان ایرانی را از اثرات سوء استفاده از این ماده ی مخدر ، مطلع دارم…

تابحال نام « اکستیسی » یا « اکستاسی » ( Ecstasy ) به گوشتان خورده است؟! آیا تابحال راجع به « قرص شادی » ، چیزی شنیده اید؟! آیا تا بحال در میهمانی هائی موسوم به « اکس پارتی ( X- Party ) » شرکت کرده اید؟! احتمالاً در بین دوستان شما ، حتماً هستند کسانی که اسم این ماده را شنیده اند یا آنرا مصرف کرده اند؟…!

آری … ، ناگزیریم اعتراف کنیم که در نهایت تأسف و ناباوری ، اکستیسی در قالب قرص های شادی بخش ، به طاعون خفته ی عصر ما تبدیل شده است…!

٭ اکستیسی چیست؟…!
اکتیسی ، قرصی است حاصل تركیب شیمیائی « MDMA 3.4 » ، یا « متیلن دی اكسی مت آمفتامین » ، كه به نامهای « اکستیسی » ، « اكستاسی » ، « اكستازی » ، « XTC ( اکس. تی . سی ) » ، « E ( ای ) » ، و « X ( اکس ) » هم معروف است. این قرص در ایران به نام « قرص شادی » هم شناخته می‌شود. این ماده در سال 1914 میلادی در آلمان به عنوان داروی كم كننده ی اشتها مورد استفاده قرار گرفت ، كه به علت اثرات آن از رده ی مصرف خارج شد. در دهه ی 70 میلادی ، این دارو كاربرد مجدد یافت و در « روان درمانی » ، برای كمک به بیان احساسات بیماران استفاده شد ، كه در سال 1984 میلادی ، با اثبات اثرات مخرب و زیان آور آن بر روی مغز حیوانات آزمایشگاهی ، دوباره از رده ی مصرف خارج گردید. در سال 1985 میلادی ، در آمریكا مصرف آن ممنوع اعلام شد. در سالهای اخیر مصرف آن در آمریكا ، در پارتی ‌های شبانه ی موسوم به « Raves » به شدت افزایش یافته است ، كه باعث نگرانی دولت آمریكا شده است. در دوره ی زمانی خاصی در اروپا ، مصرف این مواد انرژی زا و شادی ‌بخش ، برای كاهش مصرف سایر مواد مخدر مثل هروئین تشویق شده است ، بطوریكه مصرف آن در اروپا در سال 1995 میلادی ، از 500 هزار قرص در سال ، به 30 میلیون قرص در دو سال بعد افزایش یافت.

2 درصد از مردم آمریكا ، برای حداقل یكبار این تركیب را امتحان کرده‌اند ، و حداقل 7/11 درصد دانش‌آموزان سال آخر دبیرستان در آمریكا ، یكبار « اكس » مصرف نموده اند. مصرف این قرصها در ایران به خصوص در یكسال اخیر در پارتی ‌های شبانه به شدت افزایش یافته است ، و جوانان تحصیل كرده و مرفه ، مصرف كنندگان اصلی این داروهای مخدر را تشکیل میدهند. میزان مراجعه به اورژانس‌ها در آمریكا ، در اثر سوء مصرف این دارو به شدت افزایش یافته است. ( از 1143 مورد در سال 1998 میلادی ، به 4511 مورد در سال 2000 میلادی )؛ از اینرو لازم است عموم مردم و بخصوص نسل جوان و پزشكان ایرانی ، با اثرات سوء مصرف این داروی به اصطلاح شادی بخش آشنا شوند.

همچنانكه ذكر خواهد شد ، مشكل اصلی در مصرف این مواد ، عوارض مزمن آن می ‌باشد. عوارض حاد مصرف ، بیشتر در مرتبه ی اول مصرف ، و در صورت تداخل با بعضی داروهای ضد افسردگی پیش می ‌آید.

خطــــــــر مصــــــــــــرف :

1- اكستیسی باعث ایجاد عوارض مغزی در طولانی مدت می ‌شود.

2- حتی یكبار مصرف اكستیسی باعث ایجاد عوارض در بلند مدت می ‌شود.

3- خطر مرگ در اثر مصرف اكستیسی وجود دارد.

4- با نهایت تأسف ، میزان مصرف اکستیسی در ایران بشدت در حال افزایش است.

5- اكثر كسانی كه این قرص ها را مصرف می‌كنند ، از عوارض سوء و خطرناک ناشی از مصرف آن آگاه نیستند.

تلگرام

مطالب داغ امروز :

نگاهی اجمالی بر خواص عناب

*  خواب آور است و بیخوابی را برطرف می کند بخصوص هسته عناب خواب آرو …

خواص عناب

عناب، ‌میوه‌ای است که علاوه بر خوشمزه بودن، خواص درمانی فراوانی دارد و سرشار از …